Тема:”Around Great Britain”
Мета:
Навчальна:
навчати сприймати на слух автентичні тексти.
Розвивальна:
Виховна:
виховувати інтерес до іноземної мови і зацікавленість у розширенні своїх краєзнавчих знань з теми ”Великобританія”
Обладнання: підручник для 5-го класу Англійська мова Несвіт А.К.: Генеза, 2013, комп’ютер, мультимедійна презентація, картки із завданнями, карта ”Великобританія”.
Хід уроку
1.Організація класу. Запис дати. Повідомлення теми та мети уроку.
Учні за картою діяльності розповідають що вони будуть робити на уроці.
I am going to…
2.Фонетична зарядка. Пісня ”Have you ever been to Africa?”
3. Введення в іншомовну атмосферу.Warm-up.
T: Have you ever been to England?
P: No, I haven’t. / I have never been to England.
T: Today you have a chance to visit not only England but the whole United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
4. Перевірка домашнього завдання.
Учень першої групи задає питання учню другої групи, той відповідає і запитує іншого учня з протилежної групи.
Ex.4 p.123
T: Look at the screen. Let’s meet friends from the UK .You can see a photo of a girl or a boy with a name and city they live in.
Say as in the example:
This is Dan. He is eleven. He is English. Dan is from Manchester / Dan lives in Manchester. Manchester is in England.
5. Listening.
1) Pre-listening.
Map Work. Write the parts of the UK onto the map.
(див. Worksheet №1) Pair work
T: Let’s check. What country is №1?
What is the capital of this country?
Game “Guess where am I in the UK at this moment?”
2) While-listening. Watch a video called “My friends in the UK” about an English man named Dave and his friends who live around the UK.
https://www.youtube.com/watch?v=RiVn7bt55JA
Після першого перегляду фільму.
1.Task 1.1.- Worksheet 2: Who are Dave’s friends?
Write the name under the picture.
Task 1.2
Заповніть таблицю
Name |
Part of the UK |
City |
Nationality |
Things to do together |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Після другого прослуховування
Task1.3. –Yes/No sentences
Task1.”Where do they live ?”
Check in pairs asking the question
6.Фізхвилинка. Пісня „ Let’s travel!”
https://www.youtube.com/watch?v=6URujn1MBvQ
7. Game “Around Great Britain” (за картками)
Who has been to ….?
I have been to… .
8. Writing
Pre-writing
Worksheet 3”What do they do together? ”
Fill in the gaps with these words and the country.
While-writing/Reading
Group Work
Nick, Ann, Jane and Helen wrote a letter to their friends about holidays in the UK. Virus has damaged some parts of it. Help to restore this letter.
Hello Alex!
I’m in Cardiff now. It’s a great city!
Cardiff is a capital of Wales.
I have already visited Cardiff Castle.
The guided tour there was very interesting.
Hope you are well.
See you soon.
Love,
Group№2
Dear Mum and Dad,
I’m in London today. It’s my favourite city.
London is not only the capital of England
but it’s the capital city of the UK.
I have already seen many places of interests there: the Houses of Parliament, Big Ben, London Eye and many others.
I have taken a lot of photos. I have bought many souvenirs.
Hope you are well.
See you soon.
Nick.
Group№3
Hi Ann!
Greeting from Edinburgh! It’s a beautiful city.
Edinburgh is the capital of Scotland.
I have already visited the large Edinburgh Zoo. I have seen two giant pandas there. I have taken a lot of photos.
Hope you are fine.
Best wishes,
Jane
Group№4
Hi Robert!
How are you?
I am in Belfast, the capital of Northern Ireland. It’s the biggest port in the UK.
I like watching the ships there.
I have visited the Titanic Museum. The guided tour there was very interesting.
Bye for now,
Helen.
Post-writing
Читання листа. Підведення підсумку за планом-схемою про основні частини e-mail листа.
Домашнє завдання.
Write e-mail letter to your friend about yourself and your country.
Слабшим учням пропонується скористатись планом схемою.
Оцінювання
Підведення підсумків
What have you done on the lesson?
What activity do you like most of all?
Вчитель пропонує учням наклеїти смайлик на карті діяльності біля того виду діяльності що їм сподобався найбільше.