Тема уроку: People and Countries.
Мета уроку: Формувати предметні компетентності відповідно до змістовних ліній: діяльнісної – навчати переносити засвоєні знання й уміння у нову ситуацію; формувати пізнавальну активність учнів, уміння швидко і творчо мислити; емоційно-ціннісної – формувати духовно-емоційний світ учнів, розвивати цікавість до культури інших країн; соціокультурної – виховувати доброзичливість, толерантне ставлення до однокласників; розвивати дослідницькі риси, пам’ять шляхом створення спеціальних умов для виконання комунікативних завдань.
Наочність та оснащення уроку: тематичні картки, роздатковий матеріал, мультимедійна дошка.
Прийоми, методи та технології, використані на уроці: ІТ кооперативного навчання (робота в малих групах), ІТ ситуативного моделювання (рольова гра).
Хід уроку
T: Good morning! Take your seats! How are you today?(Вчитель показує учням м’яч із зображенням прапорів різних країн)
What’s this? What can you see on this ball? I’ll pass this ball and you will say what country you visited or what country you like. So I visited Ireland this summer.
Great! Nice of you! How nice! You’re experienced travellers.
What are we going to talk about today? What is the topic of our lesson?
You are right! The topic of our lesson is People and Countries
1 слайд - Monday, the tenth of December
People and Countries
Т: What are we going to do at our lesson? What are our steps?
Match actions and pictures. N will you read please?
By the way, don’t forget about our rules.
T: Welcome to the UK! What is UK?(England, Wales , Scotland and Northern Ireland)
What are the parts of Great Britain?(Wales, Scotland and England)
2 слайд - a map of the UK
T: Well, to talk on our topic we need some vocabularies. Look at these words very attentively and do the following. 1st group - write down the names of the countries, 2nd –capitals, 3d – nationalities, 4th – national flowers.
3 слайд - word cloud
T:Nice work everybody! (You did a great job!) I think you need a rest,
Morning exercise: T: Stand up,please. Repeat , please , after me.
It’ time to think!
It’s time to speak!
It’s time to show!
Steady, Ready, Go! Let’s do it quicker! (3 times)
T: Now it’s time to travel and know more about Great Britain. Who wants to be a tour guide and tell us about Great Britain? 4 слайд (відео)
Т: Listen to your tour guide and be ready to ask questions for detailed information.
Т: What about our visit to Wales? Who will be our guide? 5слайд (відео)
Т: Do you know anything about Scotland? Who is our tour guide around Scotland? 6 слайд (відео)
T: So let’s travel. Your group will go to Wales.(Scotland? England)
You’ll have your tour guide ready to answer your questions. Ask questions please. Т: Did you like your travelling? Great!
T: Well, what do you usually need for your travelling? Do you need a travel book? 7 cлайд (Travel Book) Would you like to create a travel book? OK. Let’s do it in groups.
T: First, choose the country, please.( a piece of paper with name of a country)?Take your seats. Create your travel book and, of course, be ready to present it. Well, you may use your phones (I mean the Internet) to get some more information for your travel book
8 cлайд It’time to create
T: You have 5.minutes to do it. Who wants to present your travel book? Well , you did a great job!
T: So look at our steps? Did we read today?(Listen, write, speak English, create) What did you like most?
Well thank you for your cooperation. Nice work everybody!
Homework: make your personal travel book about a country you visited or country you’d like to visit.
T: I’d like to give you my heart full of love to English.(Учитель роздає учням малюнки з зображенням прапору Британії у формі серця). I wish you all the best and I hope one day you’ll visit these countries and speak English perfect. Our lesson is over. Goodbye! See you next time.