ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Клас 5
Тема: Around Great Britain and Ukraine / Велика Британія та Україна
Тематика ситуативного спілкування: Travelling to Great Britain / Подорож до Великої Британії
Мета уроку:
Очікувані результати на кінець уроку:
Тип уроку: урок розвитку іншомовної комунікативної компетентності із застосуванням кейс-методу (умінь сприймання на слух); розвитку соціокультурної та інформаційно-цифрової компетентності.
Обладнання уроку: підручник (A. Nesvit “English” 5), зошит, словник, роздатковий матеріал, ілюстративний матеріал, карта Великої Британії, аудіо- та відеоматеріал.
ХІД УРОКУ
Етап, прийом навчання |
Зміст уроку |
Примітка |
Етап 1. Організація класу і бесіда з учнями Прийом: вітання та бесіда з учнями (введення в іншомовну атмосферу) |
T: Good afternoon, children. I’m glad to see you. How are you? How do you feel today?
|
|
Етап 2. Повідомлення цілей уроку Прийом: активне слухання
|
T: Today we’ll continue learning the topic “Around Great Britain and Ukraine” and you’ll have a possibility to take a tour to the United Kingdom. Subtopic: “Travelling to Great Britain” Learning outcomes: by the end of the lesson you will be able to listen to and understand the weather forecast for today in the UK; to make and present the projects according to the situations (to plan your trip to the UK). |
|
Етап 3. Фонетична зарядка Прийом: розучування скоромовки |
T: Listen to the sounds and repeat. [ð] the whether weather together T: Let’s read a tongue-twister. “Whether the weather is cold, Or whether the weather is hot. We’ll go together to the UK Whatever the weather.” |
|
Етап 4. Мовленнєва зарядка Прийом: завдання на поєднання
|
T: Look at the board and match the names of the UK capital cities with the corresponding photos. T: Match the parts of the proverbs and read them aloud. 1)“When a man is tired of London, he is tired of life”. (Samuel Johnson) 2) “There is no bad weather, there are bad clothes.” (Ranulph Fiennes) 3) “Climate is what we expect, weather is what we get.” (Mark Twain)
|
|
Етап 5. Перевірка домашнього завдання. |
T: Your homework was to revise the vocabulary and the information on the sights of the United Kingdom. We’ll check it during the lesson.
|
|
Етап 6. Передтекстовий етап Прийом 1: переклад невідомих слів Прийом 2: гра на передбачення |
T: Read the new words:
T: Let’s play a game “Two truths and one lie”. Read and tell what statements are True and False.
1. The British weather is so changeable. - T 3. The British people often talk about the weather.-T |
|
Етап 7. Аудіювання (прогноз погоди у Великий Британії) Прийом: активне слухання з метою одержання інформації (2 рази) |
T: Now, you’ll listen to a real weather forecast in the UK. News reporter: Here is the weather. Weather reporter: Welcome to the weather forecast. Now, let’s see what the weather is like today. In the north of the country it’s very windy and cold. There is a chance of some rain too, so don’t leave home without your umbrella! The temperature is around 10º centigrade. In the east it’s rainy all day today, I’m afraid. There may be a thunderstorm in the afternoon. The temperature is a bit higher, at around 13º. In the west and middle of the country the weather is dry, but cloudy. So no rain for you, but it is quite windy and the temperature is just 10º. The south of the country has the best weather today. It’s cloudy most of the time but sunny this afternoon. The temperature is around 15º.
|
|
Етап 8. Післятекстовий етап (контроль розуміння прослуханої інформації) Прийом 1: робота з картою Прийом 2: завдання перехресного вибору
Прийом 3: виконання завдання на заповнення пропусків
|
T: Work with the map of the UK. Mark the weather in each part with weather symbols. Don’t forget about the temperature.
Do this exercise while you listen. Match the two halves of the sentence. 1) The weather in the north is… a) rainy. 2) The weather in the east is… b) dry and cloudy. 3) The weather in the west is… c) cloudy and sunny. 4) The weather in the south is... d) windy and cold.
2. Check your understanding: gap fill Do this exercise while you listen. Write the word to fill the gap. 1. In the north of the country the temperature is around ten degrees. There is a chance of some rain too. 2. In the east the temperature is a bit higher, at around thirteen degrees. There may be a thunderstorm in the afternoon. 3. In the west and middle of the country the temperature is just ten degrees. 4. The south of the country has the best weather today. The temperature is around fifteen degrees. |
|
Етап 9. Фізкультхвилинка Прийом: виконання пісні та повторення рухів за вчителем |
T: Let’s do some physical exercises and sing a song «Wheels On The London Bus». Stand up and follow after me.«Wheels On The Bus Song. London»https://www.youtube.com/watch?v=I46IcoFAVdU |
|
Етап 10. Робота над міні-проектом Прийом: застосування кейс-методу |
T: Work in groups of 4 pupils. -Plan your trip to one part of the UK. -Consider the weather and make a list of ten things to pack. -Discuss what to do in the UK in your free time and present the results in a form of a project. |
|
Етап 11. Презентація проектів Прийом: презентація результатів вирішення ситуації (кейсу) |
T: Present your projects.
|
|
Етап 12. Повідомлення домашнього завдання |
T: Your homework is to write a weather forecast for tomorrow in Ukraine. |
|
Етап 13. Підбиття підсумків уроку та оцінювання Прийом: заповнення форми зворотного зв’язку і відповіді на запитання |
T: Let’s have a look at our learning outcomes. Well, you’ve managed to do everything. Well done! T: Finally, complete the feedback.
|
|