Тема: Let’s Have a Rest. Freetime Activities.
Мета: Повторити і активізувати лексику теми. Тренувати учнів в аудіюванні . Удосконалювати техніку читання. Відпрацювати вживання Present Simple і структуру to be going to…
Розвивати комунікативні здібності учнів. Виховувати дбайливе ставлення до природи, прагнення до здорового способу життя і культури відпочинку. Формувати поважне ставлення до захоплень однолітків і точки зору інших
Обладнання: Підручник Алла Несвіт 5 клас English, картки для самостійної роботи і роботи в парах та в групах, флеш картки з л о, аудіо та відео записи для мовно- фізичної зарядки , для аудіювання та вивчення пісні, комп’ютер.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
I. Greeting.
- Nice to meet you!
- Nice to meet you!
How are you? (Fine, super, so-so, not bad, OK).
I see you look great. Are you ready to start the lesson?
2. Warming-up
Let’s do the motto of our lesson. T. Be attentive today….
II. Main part
- So, can you guess what we would be talking about in our today`s lesson? Look at the blackboard. Let`s open the word.
|
|
|
|
|
|
|
H - we wear it on our heads;
O - it`s a colour and a fruit;
B - you carry school thing in it;
I - it`s me;
E - it`s a very big animal;
S - we can see it only in winter;
2. Presentation of the topic.
- We`ll continue to speak about your free time and how to spend it, about activities you prefer.
3. Practicing vocabulary.
Repeat after me/ flashcards with activities/.
Talking flashcards on computer «What do you like to do?»( учні виходять і піднімають картку з назвою хобі, яке чують у пісні.) Учні ставлять запитання ланцюжком з різною інтонацією і відповідають.
4.Game « Swat the word»
5. Speaking. T. Do you like playing the computer games ?
- Yes ,I do.
What about you?
Do you like watching TV? What do you prefer to do in your free time?
S1 S2 / use phrases on the board./
I prefer to …..
I like….
I really like….
I do not like….
6. Practising grammar.
Students say what are you going to do next week./ учні підкидають кубик і називають дію , яка їм випала/
I am going to cook next week.
7. Work in groups. Look and say what does your friend like to do in free time?
( учням роздаються картинки з ключовими словами, вони в групах розповідають що люблять робити діти?)
8. Listening.
А)Listen to the text twice and draw a line from the day to the correct picture.
( текст із «Round up 3» What does Peter do every day?)
В) Say about Peter’s activities during the week.
( розповідають за допомогою таблиці з малюнками на дошці)
On Monday Peter…………
9.Physical exercises.( Song «Teddy Bear»)
10. Writing in workbook. Open your w.b.on page 49 ex.4 and write your planner for this week.( 2 учні зачитують свої плани на тиждень)
11.Song activity. «The busy Buzz Song»
1) Before listening the song repeat some words after me: surfing, skating, biking, rafting.( вчитель показує слова з флеш картками, учні повторюють хором)
2)While listening to the song students stand up when hear these words. Then they do exercise, write the words under the pictures on the cards.(activities from the British Council)
3) Sing the song « The busy Buzz Song» together
12.Reading. Read the texts in pairs and match the picture. Answer the questions about children.( прочитавши тексти , учні шукають розвішені картинки до них, рухаючись по класу потім відповідають на дані запитання)
My name is Sue. My hobby is music. I like classical music. I take music lessons twice a week. There are different musical instruments. Some people play the guitar. Others play the violin. As for me I am fond of the piano. After classes I often watch TV. I love films and cartoons. I don't read very much — newspapers sometimes, but not books.
My name is Dan. I spend much time indoors playing volleyball. I have trainings 5 times a week in my school club. We train a lot. I also like to visit my friends or go to parties. I don't like to stay at home. It's boring. When you are at home you always have to study.
My name is John. I am 10. I often listen to pop music, and watch TV a lot. I like to play computer games. I have many different games at home. Sometimes I visit my friends and play computer games with them. I also spend much time outdoors playing football or basketball.
13. Reading. Read the dialogues in pairs, change underlined phrases and roleplay.
III. Summing up.
1.Reflection. So students, what can you say about our lesson.
( вчитель роздає листочки , учні пишуть свої враження від уроку і прикріплюють на дошку)
2. Marks for the lesson.
3. Home assignment.