Розробка комбінованого уроку з англійської мови для 5 го класу. Включає презентацію з відео матеріалом, розробики завдань для кожного етапу уроку, передбачає як групову, так і індивідуальний тип роботи.
Клас: 5В Урок № ____ Дата _______
Підтема: Природні явища.
Мета: 1) вивчення нових ЛО з теми, повторення та узагальнення вивченої лексики, вживання ЛО та загальних питань в мовленнєвих ситуаціях, стимулювати логічну здогадку, спонукати до роботи в парах, удосконалювати навички діалогічного мовлення, читання, розширювати знання з теми.
2) розвивати навички аудіювання,мовлення,читання та письма, комунікативні здібності учнів.
3) виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: підручник, презентація, робочі зошити.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання, бесіда з черговими.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Today we’ll continue speaking about “Weather”, today we’ll talk about weather phenomenon like rainbow, lightning and thunder, learn some new words from this topic you’ll practice in listening and talk about weather phenomenon. At the end of the lesson, you’ll be able to talk about the weather and weather phenomenon.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.(Слайд 2)
Game “ Guess the Picture” Look at the screen, you can see 6 pictures. One pupil come to the blackboard and think of a picture, the pupils from the class ask you questions and have to guess the picture.
4. Перевірка домашнього завдання.
1) At home you have done Ex.3 p.112 using Future Simple, and now we’ll check, how you can use this tense in the sentences. Please read your sentences.
2) Girls have learned the information about the weather in different countries. Listen them and at the end of these stories, using the constructions, ask them about the main information. ( Ex 5p.112)
HO.(Слайд 3)
Where are you from?
What is the weather in summer?
in winter?
II. Основна частина уроку.
1 |
phenomenon |
[ fəˈnɒm.ɪ.nən ] |
явища |
2 |
rainbow |
[ ˈreɪn.bəʊ ] |
веселка |
3 |
ray |
[ reɪ ] |
промінь |
4 |
raindrop |
[ ˈreɪn.drɒp ] |
дощова крапля |
5 |
lightning |
[ ˈlaɪt.nɪŋ ] |
блискавка |
6 |
flash |
[ flæʃ ] |
спалах |
7 |
thunderstorm |
[ ˈθʌn.də.stɔːm ] |
гроза |
Ex. I can see in summer.
Pre-listening
You’ll listen the information about rainbow. Please be attentive and try to remember the colours in the rainbow. three facts “ How is rainbow formed?”
While-listening .(Слайд 5)
Listen the text one more time, write the colours in the rainbow.
Post-listening .(Слайд 6)
Write three facts “ How is rainbow formed?”
Pre-reading
And now we’ll read the text about lightning and thunder. Read this text carefully and answer the question: What is lightning?
While-reading
First of all read the words in the box above the text. Complete this text with the words.
Post-reading.(Слайд 7)
Answer my question:
ІІІ. Заключна частина уроку.
Впр. 3, с. 114(усно) , впр. 4 с. 114(письмово)
I learned about ….
I read about ……
I listen about……