Конспект уроку з англійської мови на тему "Мій будинок"

Про матеріал
Тема: My house. Мета: Практикувати вживання у мовленні нових лексичних одиниць, продовжувати вчити учнів виконувати інструкції англійською мовою, вживати у мовленні назви кімнат,їх призначення; розвивати лексичні, граматичні, мовленнєві навички, пам'ять, мислення, фонематичний слух, артикуляційний апарат,; формувати вміння читати і писати,працювати в парах; виховувати охайність; стимулювати та підтримувати інтерес до вивчення іноземної мови. Обладнання: ноутбук,мультимедійний проектор,підручники, робочі зошити,картки. Хід уроку 1.Привітання/Greeting T : Good morning, children! Ch : Good morning! T : I’m glad to see you children! Take your seats, put your things away and we are to begin of our lesson. 2.Уведення в іншомовну атмосферу / Warming up. T:Are you ready for the lesson? P: Yes, we are ready! Гра “Подзвони у дзвіночок»\ Game” Ring a bell” T: Ring a bell, greeting and name yourself. For example: Hello! I am…. I am fine. Thank you. -бесіда Діти, до нас в гості завітало сонечко,і йому дуже цікаво дізнатись з яким настроєм ви прийшли до школи How are you children? I am fine. Thank you. I am OK! T: Take a card according to your mood and show it to me please.(Children pick up the cards) T: Children look at this picture and say: What season is it now? P: It is autumn now. T:Діти, сьогодні ми з вами спробуємо зібрати букет із осіннього листя. Виконуватимемо різні завдання, за кожне виконане завдання отримуватимемо по осінньому листочку. І вирушимо в подорож на літаку-килимку до Лондона. А для того щоб сісти на килимок нам треба познайомитись. T: What is your name? How old are you? Where do you live? What country are you from? -Very well, thank you. Отож, летимо! 3. Фонетична зарядка Наш килимок летить, вітер дме нам в обличчя і шумить [u-u-u-].Пролітаємо крізь хмаринки і легко відганяємо їх [f-f-f-]. Літачок наш втомився і вирішив зупинитись[t-t-t]. Все перепочили. Можна вирушати далі[z-z-z-]. По землі повзе змія[s-s-s-]. Літочок летить гуде[g-g-g-]. А бджілка на квіточці дзижчить [ dz ]. Нарешті підлетіли до будиночку,де живе одна англійська сім’я . So,let’s sing a song “ My family” 4.Повідомлення теми та мети уроку/Aim Про що пісенька? А де ж живе кожна сім’я ? Чим відрізняються кімнати в будинку одна від одної? Сьогодні на уроці ми вивчимо назви всіх кімнат в будинку англійською мовою, і ви як справжні англійці зможете розповісти про свій дім. Today we are going to speak about your houses and during the lesson will be: -Learn the new words and word-combinations -work in pairs -sing a song and dance -play interesting games 5.Вивчення нового матеріалу T: Look, this is the house, but the door is closed. To open it we must do different tasks. The first task is reading the poem: This is a house This is a door The windows are clean And so is a floor T: And now children, look at the blackboard. The door is opened. You can see different rooms. -This is a bedroom -This is a living-room -This is a kitchen -This is a bathroom And now children say me please: -Have you got a bedroom? -Have you got a bathroom? -Have you got a living-room? -Have you got a kitchen? -інсценізація вірша «Little mouse…” -(cтук у двері) Come in, please! Who are you? Good morning, children! I am a mouse and I am a cat. Please listen to us attentively. Cat: Little mouse, little mouse Where is your house? Mouse: Little cat, little cat I have no flat I am a poor mouse I have no house……. 6. Фізкультхвилинка/Physical warming up T: Children, I see you are very tired, so please sing a song “Clap your hands” And now look at these pictures and say: - What room is this\ (This is my…… This is my……This is my……This is my…..) 7. Аудіювання -Listen to the words and clap your hands when you hear the words connected with our topic: A bathroom, a pen, a dog, a sister, a living-room, a table, a toy, a father, a sofa, a bedroom, a bed, a doll, a brother, a book, a kitchen, a TV-set, a window, a door, a hall. -Listen to the little texts and try to guess: -What room is this? 1. Bathroom: This room is very small. There is a bath and a shower in it. We wash our face and hands there. What room is this? 2. Living-room: It is very big room. There is a little table, a sofa and armchair in this room. We can watch TV and read books in this room. What room is this? 3.Bedroom: It is a nice room. You can see a big bed, a mirror in this room. We can sleep in this room. What room is this? 4. Kitchen: This room is not very big. We can see many cups, plates on the table. We can cook and eat there. What room is this? -The next task is name the rooms. Put the letters in right order and name the rooms (виправляють помилки). -The next task is match the words with their transcription Kitchen [h a u s] Bathroom [‘k I t I n] House [‘b e d r u: m] Living-room [‘ba: r u:m] bedroom [l I v I n g r u: m] -Write and colour the house 8. Робота в зошиті -Open your workbooks. Your task is: - Fill in the missing letters 9.Підсумок уроку. /Summarizing _ You are very active and work well. So, you have got good marks today. Діти, за вашою роботою сьогодні спостерігав добрий Гномик-Боб. Але він погано запам’ятав назви кімнат. Давайте нагадаємо йому . А за гарну роботу він дарує вам на пам'ять цей чудовий осінній букет. -Your homework for the next lesson will be describe your house. And now please sing a song “ Good- bye song” - So, our lesson is over. Good-bye!
Перегляд файлу

Тема:  My house.

Мета:  Практикувати вживання у мовленні нових  лексичних  одиниць, продовжувати вчити учнів виконувати інструкції англійською мовою, вживати у мовленні назви кімнат,їх призначення; розвивати лексичні, граматичні, мовленнєві навички, пам'ять, мислення, фонематичний слух, артикуляційний апарат,; формувати вміння читати і писати,працювати в парах; виховувати охайність; стимулювати та підтримувати інтерес до вивчення іноземної мови.

Обладнання: ноутбук,мультимедійний проектор,підручники, робочі зошити,картки.

Хід уроку

1.Привітання/Greeting

T : Good morning, children!

Ch : Good morning!

T : I’m glad to see you children! Take your seats, put your things away  and we are to begin of our lesson.

2.Уведення в іншомовну атмосферу / Warming up.

T:Are you ready for the lesson?

P: Yes, we are ready!

Гра “Подзвони у дзвіночок»\ Game” Ring a bell”

T: Ring a bell, greeting and name  yourself.

 For example: Hello! I am…. I am fine. Thank you.

-бесіда

Діти, до нас в гості завітало сонечко,і йому дуже цікаво дізнатись з яким настроєм ви прийшли до школи

How are you children?

 I am fine. Thank you. I am OK!

T: Take a card according to your mood and show it to me please.(Children pick up the cards)

T: Children look at this picture and say: What season is it now?

P: It is autumn now.

T:Діти, сьогодні ми з вами спробуємо зібрати букет із осіннього листя. Виконуватимемо різні завдання, за кожне виконане завдання отримуватимемо  по осінньому листочку. І вирушимо в подорож на літаку-килимку до Лондона. А для того щоб сісти на килимок нам треба познайомитись.

T: What is your name?

How old are you?

Where do you live?

What country are you from?

-Very well, thank you.

Отож, летимо!

3. Фонетична зарядка

Наш килимок летить, вітер дме нам в обличчя і шумить [u-u-u-].Пролітаємо крізь хмаринки і легко відганяємо їх [f-f-f-]. Літачок наш  втомився і вирішив зупинитись[t-t-t]. Все перепочили. Можна вирушати далі[z-z-z-]. По землі повзе змія[s-s-s-]. Літочок летить гуде[g-g-g-]. А бджілка на квіточці дзижчить [ dz ]. Нарешті підлетіли до будиночку,де живе одна англійська сім’я .

So,let’s sing a song “ My family”

4.Повідомлення теми та мети уроку/Aim

Про що пісенька? А де ж живе кожна сім’я ? Чим відрізняються кімнати в будинку одна від одної?

Сьогодні на уроці ми вивчимо назви всіх кімнат в будинку англійською мовою, і ви як справжні англійці зможете розповісти про свій дім.

Today we are going to speak about your houses and during the lesson will be:

-Learn the new words and word-combinations

-work in pairs

-sing a song and dance

-play interesting games

5.Вивчення нового матеріалу

T: Look, this is the house, but the door is closed. To open it we must do different tasks. The first task is reading the poem:

This is a house

This is a door

The windows are clean

And so is a floor

T: And now children, look at the blackboard. The door is opened. You can see different rooms.

-This is a bedroom

-This is a living-room

-This is a kitchen

-This is a bathroom

And now children say me please:

-Have you got a bedroom?

-Have you got a bathroom?

-Have you got a living-room?

-Have you got a kitchen?

-інсценізація вірша «Little mouse…”

-(cтук у двері)  Come in, please! Who are you?

Good morning, children! I am a mouse and I am a cat. Please listen to us attentively.

Cat: Little mouse, little mouse

        Where is your  house?

Mouse: Little cat, little cat

             I have no flat

             I am a poor mouse

             I have no house…….

6. Фізкультхвилинка/Physical warming up

T: Children, I see you are very  tired, so please sing a song “Clap your hands”

And now look at these pictures and say:

- What room is this\ (This is my…… This is my……This is my……This is my…..)

7. Аудіювання

-Listen to the words and clap your hands when you hear the words connected with our topic:

A bathroom, a pen, a dog, a sister, a living-room, a table, a toy, a father, a sofa, a bedroom, a bed, a doll, a brother, a book, a kitchen, a TV-set, a window, a door, a hall.

 

-Listen to the little texts and  try to guess:

-What room is this? 1. Bathroom: This room is very small. There is a bath and a shower in it. We wash our face and hands there. What room is this?

2. Living-room: It is very big room. There is a little table, a sofa and armchair in this room. We can watch TV and read books in this room. What room is this?

3.Bedroom: It is a nice room. You can see a big bed, a mirror in this room. We can sleep in this room. What room is this?

 4. Kitchen: This room is not very big. We can see many cups, plates on the table. We can cook and eat there.

What room is this?

-The next task is name the rooms. Put the letters in right order and name the rooms

(виправляють помилки).

-The next task is match the words with their transcription

Kitchen                                            [h a u s]

Bathroom [‘k I t  I n]

House [‘b e d r u: m]

Living-room [‘ba:  r u:m]

bedroom [l I v I n g r u: m]

 

-Write and colour the house

8. Робота в зошиті

-Open your workbooks.

Your task is:

 - Fill in the missing letters

9.Підсумок уроку. /Summarizing

_ You are very active and work well. So, you have got good marks today.

Діти, за вашою роботою сьогодні спостерігав добрий Гномик-Боб. Але він погано запам’ятав назви кімнат. Давайте нагадаємо йому .

А  за гарну роботу він дарує вам на пам'ять цей чудовий осінній букет.

-Your homework for the next lesson will be describe your house.  And now please sing a song

 “ Good- bye song”

- So, our lesson is over. Good-bye!

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Кравчук Марія
Додано
27 грудня 2022
Переглядів
3598
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку