Тема : Світ професій.
Мета : Ознайомити учнів з новими лексичними одиницями; вчити учнів вживати структуру
What do you want to be?;
навчати діалогічного мовлення за темою;
розвивати пам'ять, увагу, мислення, комунікативні навички;
виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.
Обладнання: предметні малюнки, схеми, картки, м‘яч.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Привітання
2. Бесіда з черговим
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
III Фонетична зарядка
[h] –[h] – [h] he, his, her
My name is Ann.
His name is Ben.
Her name is Jane.
Say it again.
IV АОЗ
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Усна бесіда. Гра з м’ячем.
T: What is your name? What is his name? What is her name?
2) Speaking. Опис малюнків.
(Учні вибирають імена та прикріплюють їх під малюнками : Kate,7/ Mary, 38/ Bill,10/ Ted,42
T: Let’s tell about them.
Girl boy doctor teacher
3) Повторення назв професій
- повторюють за вчителем
- повторюють пошепки
- повторюють голосно
V. Основна частина уроку.
1. Розвиток умінь мовлення.
1) Game “Yes/ No”.
T: This is a designer.
Ps: No, this is a teacher./ Yes, this is a designer.
2) Game “Name the pictures”.
Учні прикріплюють назви професій під малюнками: programmer, doctor, vet, pilot, driver, journalist, cook, designer, mechanic, teacher
3) Work in pairs
P1: What do you want to be?
P2: I want to be a …
4) Game “Complete”.
- makes TV programmes.
- cooks food for people.
- teaches children.
- makes clothes for people.
- paints beautiful pictures.
- help sick people.
2. Фізкультхвилинка
T: Are you tired? Let’s have a rest. A sportsman will help us . who wants to be a trainer.
P: I can jump, jump, jump.
I can swim, swim, swim.
I can run, run, run.
I can fly, fly, fly.
3. Grammar
1) Вживання структури This is/ These are
One man – two men
One woman – two women
One child – two children
This is a woman. – These are women.
4. Writing. Complete the sentences with This/ These
1) ____ are programmers.
2) ___ woman is a doctor.
3) ___ children want to be farmers.
4) ___ man is a mechanic.
5) ___ child wants to be an artist.
5. Listening
Ex3,p45
Answer the questions
T: Number 1 – a cook
Number 2 – a farmer
Number 3 – a designer
Number 4 – a journalist
IV Заключна частина уроку
Підсумок уроку
Guess