Даний конспект ставить на меті видати допомогу вчителеві в підготовці до уроку. Адресовано вчителям англійської мови, які викладають в початкових класах. Різноманітні методи та прийоми роботи, запропоновані в конспекті, спрямовані на збагачення словникового запасу учнів, закріплення та систематизацію набутих знань, розвиток уяви, уваги та мислення.
Конспект уроку, проведеного в 4 класі.
Тема: У магазині.
Мета: Ознайомити учнів з новими лексичними одиницями; вчити вживати структуру There is/
are…; вчити вживати прийменник –of;
розвивати пам'ять, увагу, мислення, комунікативні навички;
виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.
Обладнання: предметні малюнки, схеми, картки.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Фонетична зарядка
We like to read.
We like to play.
We like to study every day.
IV. АОЗ
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Match.
T: Do you like to read? Do you like to play? What do you like doing?
Listen to computer games
Read music
Watch in the kitchen
Play books
Help TV
Ps: I like to listen to music.
2) Game with a ball.
T: They listen to music.
Ps: They will listen to music.(учні утворюють речення в Future Simple).
2. Перевірка д.з
Card
Answer the questions.
1) Will you help me? (+)
2) Will you go to the party? (-)
3) Will your granny go shopping? (-)
4) Will your parents go shopping? (+)
5) Will your friends play football? (-)
V. Основна частина уроку.
1. Вживання структури There is/ are…
1) Game “In the fridge”.
There is some … There are some….
(butter, water, jam, juice, tomatoes, cucumbers, oranges, soup, milk, flour, apple pie)
2) Game “Correct the mistake”.
1) There are some juice in the fridge.
2) There is some apples on the table.
3) There are some salad in the fridge.
4) There are some bread on the table.
5) There is some bananas in the fridge.
2. Фізкультхвилинка.
3. Введення нової лексики.
A bar a bottle a bag
A pack a jar a carton
Ex1, p69
Ex2,p69
4. Reading.
1) T: Read the text and compare.
Ex3,p69
2) Pair work
Teacher writes on the blackboard some word-combinations: a pack of butter, a carton of juice, a jar of jam, a bottle of water, a bottle of milk, a pack of eggs, a banana.
Pupils draw a picture of a fridge and write several words of food in it. Then they take turns to ask each other questions to find out what is in their different fridges.
Ps: Have you got a bottle of milk in your fridge?
P: Yes, I have./ No, I haven’t.
5. Writing
Complete the sentences with the words: bag, bars, carton, pack, bottle.
6. Listening.
In the shop
Seller: What do you want today?
Alex: I want a carton of orange juice and two bottles of water, please.
Seller: Here you are. Anything else?
Alex: Yes, I want a bag of flour, some eggs, some sausages and some cheese.
Seller: Sorry, we haven’t got cheese and eggs but we have got some flour and some sausages. Here you are. Some sausages and a bag of flour. Do you want any milk or sugar?
Alex: No, thanks. Have you got any chocolate?
Seller: No, sorry. But we have got chocolate ice-cream.
Alex: OK. I’ll take it.
Seller: Here you are. One chocolate ice-cream.
Alex: Thank you very much. Bye!
Task
Виписати ті продукти, які купив Алекс.
Milk cream butter cheese ice-cream
Tea water eggs sugar apples
Juice flour sausage chocolate
7. Game “In the shop”.
Ex4,p70
T: Do you like going shopping? Do you go alone or with adults? What do you usually buy there?
Ex5,p70
Role play
VI. Заключна частина уроку.
1. Д/з
2. Підсумок уроку.
Match
A bag of water
A bar of juice
A bottle of chocolate
A carton of flour
A jar of eggs
A pack of jam