Конспект уроку з англійської мови з теми "Спорт"

Про матеріал

Конспект уроку з англійської мови з теми "Спорт" для учнів 6-го кл. Мета: повторити та активізувати ЛО теми; систематизувати лексичний матеріал; удосконалювати граматичні навички вживання сполучників (and, so, but, because); удосконалювати мовленнєві навички та навички читання; вчити використовувати набуті знання в усному мовленні; розвивати слухову пам'ять, увагу, логічне мислення, мовну здогадку, уміння працювати самостійно, навчити осмислювати отриману інформацію на уроці; виховувати позитивне ставлення до спорту, прищеплювати любов до здорового способу життя, почуття взаєморозуміння та взаємоповаги. Тип уроку: урок закріплення знань

Перегляд файлу

Конспект мого уроку – січень 2017н.р.

Тема. Спорт

Мета: повторити та активізувати ЛО теми; систематизувати лексичний матеріал; удосконалювати граматичні навички вживання сполучників (and, so, but, because); удосконалювати мовленнєві навички та навички читання; вчити використовувати набуті знання в усному мовленні;

            розвивати слухову пам’ять, увагу, логічне мислення, мовну здогадку,  уміння працювати самостійно, навчити осмислювати отриману інформацію на уроці;

           виховувати позитивне ставлення до спорту, прищеплювати любов до здорового способу життя, почуття взаєморозуміння та взаємоповаги. 

Тип уроку: урок закріплення знань 

Обладнання: робочий зошит, словник, книга, дошка

Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда), практичні (вправи)

Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, колективна, індивідуально-відокремлена

Хід уроку

l. Організаційний етап

Т: Good morning, pupils! I am glad to see you!

P: Good morning, teacher! We are too.

T: Thanks. Take your seats, please. Who is on duty today?

P: I am.

T: Who is absent today?

P: … is (are) absent (All are present) today.

T: What date is today?

P: Today is Tuesday, the fourteenth of February.

T: Well, thank you.

ll. Перевірка домашнього завдання  

T: What homework was for today?

P: Our homework was to write exercise 10 (A) in page 85 into our exercise-books and speak about your favourite sport.

T: Now let’s check your homework.

lll. Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація)

Т: Today we continue to learn about sport. We are going to speak about healthy life and doing different kinds of sport. Today we are going to review everything about the theme "Sport" and we'll do many different exercises and tasks. We will learn an English proverb ‘A SOUND MIND IN A SOUND BODY!’

Англійське прислів’я ʼВ здоровому тілі - здоровий духʼ.

lV, V, Vl. Первинне закріплення знань

  1. Закріплення граматичного матеріалу

Т: At first we will learn an English proverb ‘A SOUND MIND IN A SOUND BODY!’. Than pupils, youʼll do ex. 10 (B) in written. Open your books on page 85 and look at this exercise. Fill in the sentences with ʼandʼ, ʼbutʼ, ʼsoʼ or ʼbecauseʼ. Give your exercise-books and write the date for today. Do this exercise in written into your exercise-books. On this task give your 7 -10 minutes. Then, pupils, change your exercise-books and check this exercise with me. You will get ʼ7ʼ points, if you do it correct.

1. We can speak to her, ... we are not sure it will help.

2. I have not got any brother or sister, ... I have got a wonderful friend.

3. The weather was terrible yesterday, ... they have not cleaned the yard yet.

4.  He is a good pupil at school ... he is a good sportsmen,too.

5. The footballers are happy ... they have won the match today.

6. Nobody knew about John’s plan ...everybody was surprised to hear the news.

7. Mark has finished his work ... can have a rest now.

  1. Фізична та мовленнєва розминка

Т: What do you do to be healthy? What do you suggest and individual should do to keep fit?

Possible answers:  - do much exercise; - avoid eating junk food; - eat vitamins; - go in for sports.

And now weʼll do physical exercises. Stand up, please! Look at your classmate, do and repeat after him:

One and two and three and four,

Bend your knees and touch the floor.

Five and six and seven and eight,

Strech your arms and jump up strait.

One and two and three and four,

Donʼt be lazy, work out more.

Five and six and seven and eight,

Working out is really great.

T: Well, you are a good team. Take your place, please.

 3. Закріплення лексичного матеріалу

Т: Now you read and act in pairs the dialogue on page 83 ex. 7. You’ll get mark ʼ4ʼ for this task. Who wants to read and translate this exercise? Please start to read!

Vll .Контроль та самоперевірка знань

1. Т: Now ask and answer the questions on page 84 ex.8. You’ll get mark ʼ4ʼ for this task. Please answer the first question:

- What are athletic events?

- What is the difference between ‘a game’ and ` a sport’?

- What are field (track) events?

- What is your favourite sport?  

T: Good, thank you for your answers.

2. T: Now we do questionnaire to check if sport plays an important part in your life. I think it is will be interesting for you. Open, please, your book on page 72.  One pupil will answer this questions and other will write his results on the blackboard. Who wants to do this questionnaire with all classmates? One pupil go, please, to the blackboard. Look at the book and start to do this questionnaire.

Vlll. Підведення підсумків, рефлексія

Т: Pupils, did you like our lesson?

Was it interesting (difficult) for you?

P: I like my lesson (I don’t like my lesson) because ... .It was interesting (difficult) for me.

T: I see you are trying very hard and got such marks: 

lX. Інформація про домашнє завдання

Т: Now write down your homework into your day-books. Your homework are to read and translate the text for homereading on page 86. You can get ʼ7ʼ points for this task. The second task will be ex.2 on page 87, you’ll say if it true or false. Do it in written into your exercise-books. You can getʼ5ʼ points for this task. So, our lesson is over. Goodbye, pupils! Have a nice day!

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
5 березня 2018
Переглядів
1030
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку