Клас: 3
Тема: Його волосся кучеряве
Підтема: Зовнішність
Цілі: а) навчальні:
б) розвиваючі:
в) виховні:
Обладнання: підручник та робочий зошит Quick Minds 3 для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів, аудіододаток до підручника, флешкартки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
T.:
Good morning boys and girls!
I’m glad to see you! Take your seats!
II.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Повідомлення теми уроку та уведення в іншомовну атмосферу.
T.: My dear children! I want to start our lesson, but I can’t do it. Look at the screen. You can see a bad witch there. She flies here and turns our topic into questions. It’s very bad. But I think we’ll be able to answer these questions and find out the topic of the lesson. Let’s do together. The first letter of your answer is one of the letters in the topic.
|
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
|
A |
P |
P |
E |
A |
R |
A |
N |
C |
E |
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
T: Well done!Today we start next unit. It’s called “His hair is curly”. And today the topic of our first lesson is “Appearance”.
The aim of our today’s lesson is to learn new words and learn how to describe yourself . So, let’s start our lesson.
2. Інтерактивна вправа «Очікування».
T:Дітки, а що ви очікуєте від нашого уроку.
Наприклад, я очікю що наш урок вам сподобається, всім цікаво і ви з легкістю виконаєте завдання нашого уроку.
2.Фонетична зарядка
T.: But before we’ll do it let’s start with the phonetic drills. Look at the screen. Let’s train our tongues to speak English. Look and repeat after me.
Let’s do phonetic drills [b].
"I'm busy, busy, busy"
Says a little busy bee.
Little busy, busy bee.
Brought some honey to my tea.
T: Thanks a lot.
3. Актуалізація опорних знань.
Гра “Show me your … Учитель по черзі говорить фразуshow me your…, учні показують цю частину тіла.
II. Основна частина уроку.
1. Розвиток навичок аудіювання.
T: Let’s start learning new words.
1. Listening (CD 2 tr.02)
T.: Open your pupil’s books on page 26. Look at task 1. Listen and look. Then listen and say the words.
Фізкультхвилинка для очей
T: Дітки ви працюєте біля моніторів. Ваші оченятка втомлюються. Давайте трішлки відпочинемо та зробимо деякі вправи для ваших оченят
Side to side
Blinking
Up and down
Rotations.
Nose tip gazing.
T.: Now you should look at the card and say what you see.
(Teacher shows cards with the pictures and the children say “moustache”, “teeth”, “beard” and so on)
2.Формування навиків граматики (вживання граматичної структуру
T: Let’s do ex 2 p 26
Time for rest.
T.: Now stand up, please. Let’s have a rest.
Stand up
Five jumps on the spot
Wave your arms
Shrug your shoulders
Side step
Touch your toes
Wiggle yours fingers
Sit down
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Розвиток навичок читання
Робота з друкованим зошитом
Now we’ll work in our activity books. Page 26, task 1. You should look, read and circle. I’ll give you 3 min to do this task.
2.Розвиток навичок письма
Task 2 on page 26. You should look at the pictures, read and match.
3.Рефлексія емоційного стану уроку
Картки із зображенням обличчя, смайлики (сумного, веселого).
- What did you like?
4. Рефлексія змісту учбового матеріалу
Використання Лего.
T.: The lesson is over. Good bye!