Мета: сформувати поняття про біоценоз, біогеоценоз і екосистему, охаракте-
ризувати взаємозв'язки організмів у біогеоценозах; розвивати мовлен-
ня учнів, формувати науковий світогляд на основі знань про взаємозв'я-
зки організмів тваринного середовища; сприяти вихованню почуття
відповідальності за вчинки стосовно природи.
Білокінь Галина Олександрівна
учитель біології І категорії
Золотоколодязянської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Добропільської районної ради Донецької області
Урок біології
11 клас
Тема
Мета: сформувати поняття про біоценоз, біогеоценоз і екосистему, охаракте-
ризувати взаємозв’язки організмів у біогеоценозах; розвивати мовлен-
ня учнів, формувати науковий світогляд на основі знань про взаємозв’я-
зки організмів тваринного середовища; сприяти вихованню почуття
відповідальності за вчинки стосовно природи.
Обладнання: робочі зошити, опорні конспекти, схеми учнів, клубок ниток.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Дайте визначення понять:
популяція –
фотоперіодизм –
екологічні фактори бувають -
симбіоз –
типи симбіозу –
екологічна ніша –
Кромсая лед, меняя рек теченье,
Твердим о том, что дел невпроворот,
Но мы еще придем просить прощенья
У этих рек, барханов и болот,
У самого гигантского восхода,
У самого мельчайшего малька…
Пока об этом думать не охота,
Сейчас нам не до этого… пока.
Аэродромы, пирсы и перроны,
Леса без птиц и земли без воды…
Все меньше окружающей природы,
Все больше окружающей среды. ( Роб. Рождественский)
У відомого американського письменника-фантаста Рея Бредбері є опо-
відання «І грянув грім» про те, як учений, збудувавши машину часу, ви-
рушив у далеке минуле Землі. Він мав бути надзвичайно обережним,
щоб своїми діями не змінити майбутнє, вчений усвідомлював це. Але…
один необережний крок і гине метелик, що сидів у траві. Один-єдиний
метелик. Що міг змінити він в історії планети? Повернувшись, учений не
впізнав навколишній світ. Своїм необачним кроком він змінив хід сві-
тової історії.
Це оповідання має глибокий філософський підтекст, але ми звернемося
до його біологічного аспекту: чи могла загибель метелика, хоча б теоре-
тично, спровокувати значні зміни у світі?
Отже, сьогодні ми дізнаємося про взаємозв’язки живих організмів у
природі.
А давайте уявимо безмежні лісові простори: джунглі, тайга. На тисячі кі-
лометрів дерева, дерева, дерева.
Вірно, птахів, тварин ,грибів.
Отже, обов’язковим компонентом екосистеми лісу є нежива природа.
Учень 1
Поняття про біоценоз.
Учень 2
Структури біоценозу.
Учень 3
Поняття про біогеоценоз та екосистему.
Учитель
Не слід плутати поняття біогеоценоз і екосистема. Біологія біогео-
ценозу є екосистемою (діброва, водойма). Але зверніть увагу на
частку «гео» у слові біогеоценоз, яка передбачає наявність ділянки
землі з однорідною рослинністю – біотопу. Для екосистеми ця умова
не є обов’язковою. Екосистемою може бути і краплина води з озера, і
мурашник, і лісовий пеньок, і цілий континент.
Найбільша екосистема – біосфера планети Земля.
Головні властивості екосистеми: цілісність і здатність до саморе-
гуляції та самовідновлення. А базуються вони на явищі симбіозу
– взаємодії організмів в екосистемі.
І навіть у чарівному царстві флори
Серед рослин не затихають спори.
Дерева, трави вверх ростуть сповна,
За світло. простір в них іде війна.
А корні їх в землі несуть свій труд
За ґрунт і за вологу бій ведуть.
А за які екологічні фактори? (світло, ґрунт, волога)
Учень 4
Структура біогеоценозу.
Учень 5
Властивості біогеоценозу.
Учень 6
Взаємозв’язки організмів в екосистемах.
Учитель
Пропоную вам закрити очі й уявити себе на лісовій галявині.
На ній ми зустрінемо 3 істоти: красоцвіта, квітогриза, гризоїда.
Красоцвіти – це рослина з великими квітками, стебло велике і міцне.
Квітогриз – це тварина, гризун. Лапки пристосовані, щоб залізти на ро-
слину, ротові органи – щоб гризти, мордочка витягнута.
Гризоїд – це хижак: міцні щелепи, великі зуби, очі, лапи з кігтями.
Таким чином ,ці організми пов’язані різними шляхами.
Давайте поміркуємо, наскільки міцні ці зв’язки.
ткогризів. Як це вплине на інших? (Красоцвіт розростеться, гри-
зоїдів стане менше, бо буде мало їжі).
Висновок
На цих прикладах ми розглянули одну з найважливіших властивостей
біогеоценозу – саморегуляцію.
Зв’язки між організмами тривали довго, аж поки на галявині не з’я-
вилася людина.
Квітогриз
Красоцвіт Гризоїд
Людина
Людина – і сильна, і слабка ланка водночас. Вона сильна своїм ро-
зумом. Але цей розум не завжди вихований. Згадаймо слова
Екзюпері: «Ми у відповіді за тих, кого приручили». Тобто людина має
бути відповідальною за все живе, бути частиною природи, а не уявля-
ти себе хазяїном.
Учень 6
Взаємозв’язки у біогеоценозах. Правило конкурентного виключення.
Учасники стають у коло, один із учасників тримає клубок, називає компонент лісової екосистеми і передає клубок іншому, тримаючи кінець нитки. Після того, як усі учасники будуть зв’язані ниткою, і утвориться густа сітка, учитель тягне за неї.
Що станеться?
Гармония лугов – для всех награда.
Она нас одаряет добротой,
Не рвите дикие цветы, не надо.
Любуйтесь первозданной красотой!..
Как часто мы небрежною рукою
Вторгаемся в круговорот Вселенной,
А мы ведь братья на земле одной,
Цените же Природы дар священный.
На уроці я:
Збагнув...
Тепер я…
§32-34.
1