Конспект уроку з біології для 7 класу на тему "Нервова система, її значення і розвиток у різних тварин. Практична робота № 6 "Порівняння будови головного мозку хребетних тварин". "

Про матеріал

Тема: НЕРВОВА СИСТЕМА, ЇЇ ЗНАЧЕННЯ І РОЗВИТОК У РІЗНИХ ТВАРИН. ПРАКТИЧНА БУДОВА № 6 «ПОРІВНЯННЯ БУДОВИ ГОЛОВНОГО МОЗКУ ХРЕБЕТНИХ»

Цілі уроку:

- освітня: розглянути значення і розвиток нервової системи в різних тварин;

- розвивальна: розвивати уявлення про регуляцію функцій організму;

- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування нервової системи для організмів.

Обладнання й матеріали: таблиці із зображеннями нервової системи різних хребетних, «Еволюція нервової системи», фрагменти відео «Еволюція нервової системи».

Базові поняття й терміни: центральна та периферична нервова системи, відділи головного мозку.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Робота на уроці передбачає як групову форму так і роботу в парах.

На початку роботи на ватмані виписуємо правила роботи групи, пари.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя з елементами бесіди

Нервова система – найскладніша і найважливіша система керування та зв'язку в тваринному організмі.

-Робота в парах «Еволюція нервової системи»

(Кожна пара отримує на аркуші у довільному порядку опис нервових систем кишковопорожнинні, плоскі черви, круглі черви, кільчасті черви, членистоногі, молюски, хребетні. Учні за описом мають визначити яким тваринам належить нервова система та виписати особливості маркером на окремому аркуші і прикріпити до відповідного фото тварини на дошці. )

Ø нервові вузли розташовані над глоткою, пара поздовжніх нервових стовбурів, що утворюють черевний нервовий ланцюжок; дифузна: нервові клітини рівномірно розташовані в ектодермі та з'єднані відростками; головні вузли(ганглії) і нервових стовбурів, з'єднаних перемичками; парний головний мозок (ганглії, що злилися) і черевний нервовий ланцюжок, головний мозок складається з трьох відділів; навкологлоткове кільце і чотири поздовжніх нервових стовбурів ( у вищих формується кілька пар гангліїв, які утворюють нервову систему розкидано-вузлового типу); центральний і периферичний відділи, головний і спинний мозок; навкологлоткове нервове кільце й одне або кілька поздовжніх нервових стовбурів;

-Робота в групах «Мозаїка» - Нервова система та її функції.

Для виконання такої вправи учні поділяються на експертні групи, які отримують завдання для експертизи:

-1 група «Функції нервової системи»;

-2 група «Рефлекторна дуга» ;

-3 група «Класифікація рефлексів».

Працюючи з додатковою літературою чи iншими джерелами інформацї, члени групи складають блок-схем з експертної оцінки. Пiсля завершення роботи утворюються консультацiйнi групи, до яких входять по кілька учнiв з кожної експертної групи. Дiти обмiнюються результатами експертиз, аналiзують матеріал у цiлому, занотовують необхідну iнформацiю, а пiсля завершения роботи повертаються до своїх експертних груп, де остаточно узагальнюють весь матеріал.

IV. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ №6 «Порівняння будови головного мозку хребетних тварин»

Дослідження розвитку головного мозку у тварин використовуючи таблицю «Головний мозок хребетних тварин» та муляжі головного мозку тварин.

Висновок щодо ускладнення будови мозку відповідно до складності поведінки тварини.

УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

-Метод «Шести капелюшків» - Значення нервової системи

Учні обирають капелюшок певного кольору – білий, жовтий, чорний, червоний, зелений, синій.

Поки учні обдумують відповідь йде демонстрація відео «Еволюція нервової системи», яке дає змогу кожному узагальнити саме йому необхідну інформацію.

Відповідаючи учень одягає капелюшок (можна тримати в руках).

Білий – детальна і необхідна інформація. Тільки факти.

Жовтий – логічний позитив, переваги.

Чорний – критика. Що може статися поганого або піде не так?

Червоний – емоції. Які почуття в мене викликає?

Зелений – креативність, нові ідеї, можливості, альтернатива.

Синій – управління процесом, його використовують на початку роботи для визначення того, що належить зробити, і в кінці, щоб узагальнити досягнуте.

V. ПІДСУМОК

- Закінчити речення:

1. Мені було цікаво ….

2. Ми сьогодні розібралися в …

3. Я сьогодні зрозумів (-ла) в …

4. Завтра на уроці я хочу …

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Перегляд файлу

Тема: НЕРВОВА СИСТЕМА, ЇЇ ЗНАЧЕННЯ І РОЗВИТОК У РІЗНИХ ТВАРИН. ПРАКТИЧНА БУДОВА № 6 «ПОРІВНЯННЯ БУДОВИ ГОЛОВНОГО МОЗКУ ХРЕБЕТНИХ»

Цілі уроку:

- освітня: розглянути значення і розвиток нервової системи в різних тварин;

- розвивальна: розвивати уявлення про регуляцію функцій організму;

- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування нервової системи для організмів.

Обладнання й матеріали: таблиці із зображеннями нервової системи різних хребетних, «Еволюція нервової системи», фрагменти відео «Еволюція нервової системи».

Базові поняття й терміни: центральна та периферична нервова системи, відділи головного мозку.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Робота на уроці передбачає як групову форму так і роботу в парах.

На  початку роботи на ватмані виписуємо правила роботи групи, пари.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя з елементами бесіди

Нервова система – найскладніша і найважливіша система керування та зв’язку в тваринному організмі.

  •                  Робота в парах «Еволюція нервової системи»

(Кожна пара отримує на аркуші у довільному порядку опис нервових систем кишковопорожнинні, плоскі черви, круглі черви, кільчасті черви, членистоногі, молюски, хребетні. Учні за описом мають визначити яким тваринам належить нервова система та виписати особливості маркером на окремому аркуші і прикріпити до відповідного фото тварини на дошці. )

  • нервові вузли розташовані над глоткою, пара поздовжніх нервових стовбурів, що утворюють черевний нервовий ланцюжок; дифузна: нервові клітини рівномірно розташовані в ектодермі та з’єднані відростками; головні вузли(ганглії) і нервових стовбурів, з’єднаних перемичками; парний головний мозок (ганглії, що злилися) і черевний нервовий ланцюжок, головний мозок складається з трьох відділів; навкологлоткове кільце і чотири поздовжніх нервових стовбурів ( у вищих формується кілька пар гангліїв, які утворюють нервову систему розкидано-вузлового типу); центральний і периферичний відділи, головний і спинний мозок; навкологлоткове нервове кільце й одне або кілька поздовжніх нервових стовбурів;
  •                  Робота в групах «Мозаїка» - Нервова система та її функції.

Для виконання такої вправи учні поділяються на експертні групи, які отримують завдання для експертизи:

  •                  1 група «Функції нервової системи»;
  •                  2 група «Рефлекторна дуга» ;
  •                  3 група «Класифікація рефлексів».

Працюючи з додатковою літературою чи iншими джерелами інформацї, члени групи складають блок-схем з експертної оцінки. Пiсля завершення роботи утворюються консультацiйнi групи, до яких входять по кілька учнiв з кожної експертної групи. Дiти обмiнюються результатами експертиз, аналiзують матеріал у цiлому, занотовують необхідну iнформацiю, а пiсля завершения роботи повертаються до своїх експертних груп, де остаточно узагальнюють весь матеріал.

IV. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ №6 «Порівняння будови головного мозку хребетних тварин»

Дослідження розвитку головного мозку у тварин використовуючи таблицю «Головний мозок хребетних тварин» та муляжі головного мозку тварин.

Висновок щодо ускладнення будови мозку відповідно до складності поведінки тварини.

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

  •                  Метод «Шести капелюшків» - Значення нервової системи

Учні обирають капелюшок певного кольору – білий, жовтий, чорний, червоний, зелений, синій.

Поки учні обдумують відповідь йде демонстрація відео «Еволюція нервової системи», яке дає змогу кожному узагальнити саме йому необхідну інформацію.

Відповідаючи учень одягає капелюшок (можна тримати в руках).

 Білий – детальна і необхідна інформація. Тільки факти.

Жовтий – логічний позитив, переваги.

Чорний – критика. Що може статися поганого або піде не так?

Червоний – емоції. Які почуття в мене викликає?

Зелений – креативність, нові ідеї, можливості, альтернатива.

Синій – управління процесом, його використовують на початку роботи для визначення того, що належить зробити, і в кінці, щоб узагальнити досягнуте.

 

V. ПІДСУМОК

- Закінчити речення:

1. Мені було цікаво ….

2. Ми сьогодні розібралися в …

3. Я сьогодні зрозумів (-ла) в …

4. Завтра на уроці я хочу …

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.8
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
4.9
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 19
Оцінки та відгуки
  1. Туінов Іван Володимирович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Павлюк Яна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Ivanna Chemrat
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Чемрат Иванна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Денщиков Руслан
    Загальна:
    3.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    3.0
  6. Сердюк Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Грабко Руслан
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Денщиков Руслан
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Чемрат Іванна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  10. Чемрат Іванна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  11. Лусік Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  12. Ольга Ширкова
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  13. Островерхова Наталія
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  14. Дубіна Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  15. Доценко Николай
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  16. Доценко Віктор
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  17. Лусік Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  18. Колієва Олена Геннадіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  19. Мороз Наталія Юріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 16 відгуків
doc
Додано
13 лютого 2018
Переглядів
11284
Оцінка розробки
4.9 (19 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку