Методична розробка складена відповідно до чинної програми з біології для 8 класу загальноосвітніх шкіл. Містить варіанти поточних оцінювань, елементи проблемного навчання, додаткові завдання для розвитку пізнавальної активності учнів. Розробка може бути використана вчителями біології для підготовки до уроків по темі «Терморегуляція».
ТЕМА. ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ ТА ЇХНЯ ПРОФІЛАКТИКА
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: комп’ютер, ППЗНП «1С Біологія», роздаткові картки, комп’ютерний тест, додаткова література, підручник.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1. Рішення ситуативних завдань (Робота в малих групах. Дидактична гра «Медичний консиліум»)
«Мозковий штурм» Чистота — запорука здоров 'я! Таке гасло ви чули, мабуть, дуже часто. Як, на ви гадаєте, чи залежить здоров’я людини від чистоти шкірного покриву?
(Чистота шкіри - одна з важливих умов здоров'я людини. Злущені клітини епідермісу брудної шкіри склеюються потом і шкірним салом і закупорюють протоки сальних та потових залоз, що порушує їхню діяльність. Бруд, особливо органічні рештки, сприяють розмноженню на шкірі мікроорганізмів. На кожному квадратному сантиметрі шкіри неохайної людини виявляють до 40 тис. мікроорганізмів, серед яких є і хвороботворні. Шкіра дітей значно вразливіша, ніж шкіра дорослих.
Хвороботворні мікроорганізми, які проникають до організму з брудної шкіри через тріщини та подряпини, спричинюють утворення наривів, призводять до таких тяжких захворювань.)
ІІІ. Вивчення та опрацювання нового матеріалу
1. Самостійна робота з ППЗНП, підручником та додатковим матеріалом. Методична система «Поміч»
Завдання: опрацюйте інформацію «Сучасні методи дослідження травної системи», зробіть олівцем позначки:
«?» - незнайома інформація, потребує обговорення. Зробіть узагальнення.
Хвороби шкіри можуть виникати через недотримання гігієнічних правил догляду за шкірою як результат потрапляння в шкіру хвороботворних чинників. До найпоширеніших захворювань шкіри, що особливо часто трапляються у підлітків, належать вугрі. Вони виникають через закупорювання сальних залоз і волосяних цибулин. Головний засіб профілактики цього захворювання — дотримання правил особистої гігієни. Короста — це захворювання, збудником якого є коростяний кліщ, який занурюється в шкіру і викликає свербіж, особливо між пальцями, на стегнах і животі. Це захворювання дуже легко передається за побутових контактів. Педикульоз1 спричиняє головна воша. Захворювання супроводжується свербінням голови, виникненням гнійничкових захворювань шкіри. Педикульоз швидко поширюється, а його збудник може спричинити такі небезпечні захворювання, як висипний, або поворотний, тиф.
Родимки — це невеликі пігментні плями, клітини яких містять велику кількість пігменту меланіну. У новонароджених дітей родимки трапляються рідко, вони проявляються з віком. Особливо небезпечним є ушкодження родимок, яке може сприяти поширенню їх клітин по всьому організму. Родимки чутливі до засмаги: під дією УФ-променів вони можуть переродитися на злоякісні пухлини.
Бешихове запалення - інфекційна хвороба, що спричинюється гемолітичним стрептококом. Характеризується ураженням шкіри з утворенням запального вогнища, лихоманкою, симптомами загальної інтоксикації. Зараження відбувається від хворої людини, або людини, що є носієм стрептокока, через пошкоджену поверхню шкіри або слизові оболонки.
Правець — гостре інфекційне захворювання, що спричинює бацила правця, яка потрапила на ушкоджену поверхню шкіри або слизові оболонки. Характеризується болісними судомами скелетних м'язів і загальними розладами організму, зумовленими ушкодженням центральної нервової системи правцевим токсином; може призвести до смерті. Зараження відбувається через грунт, куди потрапили бацили з кишечника людини або тварин. Профілактика — введення протиправцевої сироватки.
З'ясовано, що клітини чистої шкіри виділяють речовину, яка має бактерицидні властивості і згубно діє на хвороботворні мікроорганізми. Ось чому треба завжди стежити за чистотою своєї шкіри.
На уроках основ здоров'я ви вже ознайомились із правилами особистої гігієни і пам'ятаєте, що чимало захворювань спричиняються недоглядом за шкірою та волоссям. Отож гасло «Чистота — запорука здоров 'я!» завжди актуальне.
2. Косметика та її використання (випереджальне завдання)
3. Гігієнічні вимоги до одягу(випереджальне завдання)
ІV. Закріплення знань учнів. Самостійна робота (Комп’ютерне тестування)
V. Підсумок уроку
«Цікавинки звідусіль» Українські медики винайшли досконалий матеріал для трансплантації шкіри на уражені частини тіла — пересадка свинячої шкіри. У зволоженому стані така шкіра відновлює свої властивості. У м. Тернополі вже понад 10 років працює банк ксенотрансплантантів.
Рефлексія. А тепер я прошу всіх заспокоїтися. Сядьте зручніше, закрийте на хвилинку очі та поміркуйте про те, чим ми сьогодні займалися на уроці.
Домашнє завдання: опрацювати § 42 (с. 127-128).
За текстом §§ 34-42 та основними поняттями з рубрики «Nota bene» сформулюйте короткі узагальнення до теми «Харчування і травлення. Терморегуляція».
ДОДАТОК
Гігієнічні вимоги до одягу. Одяг потрібен людині, щоб захистити тіло від негативних впливів зовнішнього середовища. Він виконує також естетичну функцію, підкреслює відміну статей і віку, національні особливості тощо. До одягу відносять також взуття, головні убори, рукавиці. Одяг має бути зручним і легким, а також проникним для повітря і вологи, адже піт під одягом утруднює тепловіддачу, забруднює шкіру. Крізь тканини, що добре пропускають повітря та вбирають вологу, піт легко випаровується. Це не тільки сприяє нормальній регуляції температури тіла, а й запобігає скупченню на його поверхні продуктів розпаду поту. Ось чому шкідливо довго носити одяг і взуття, що малопроникні для повітря і вологи.
Прогумована тканина сприяє підвищенню температури тіла. Треба, щоб одяг відповідав кліматичній зоні, порі року, погодним умовам, виконуваній роботі тощо. Для літнього одягу більш підходять світлі бавовняні тканини, які проникні для повітря, швидко вбирають вологу і мають добрі гігієнічні властивості; для зимового - вовняні тканини, фланель, хутро, що добре зберігають тепло. Поширений нині одяг із синтетичних матеріалів має гарний вигляд, довго носиться, легко прасується тощо, але погано пропускає повітря, нездатний поглинати вологу, на ньому накопичується статична електрика тощо. Тому під одяг із синтетичних тканин треба одягати натільну білизну з натуральної тканини.
Головні убори мають бути відповідного розміру, влітку — світлі, з достатньою проникністю для повітря.
Взуття також має відповідати розмірам і формі ступні, не мати нерівностей, що муляють і спричиняють запалення шкіри, появу мозолів. Слід вибирати для себе взуття з підборами такої висоти, щоб вони не утруднювали ходу. Кращим матеріалом для взуття залишається шкіра тварин, яка водонепроникна і добре зберігає тепло.
ПАМ'ЯТАЙТЕ! Щоранку треба умиватися, митися до пояса. Руки мити з милом щоразу після вулиці, коли заходите до приміщення, особливо перед їжею. Не рідше як раз на тиждень слід мити голову і все тіло теплою водою в лазні, під душем або у ванні.
ПАМ'ЯТАЙТЕ! Одяг - це додатковий регулятор теплообміну тіла. Щоб теплообмін не порушувався, необхідно дотримуватися певних правил гігієни. Не рідше як раз на тиждень одягати свіжу білизну. Легкий літній одяг слід часто прати. Вовняний одяг щодня чистять одежною щіткою. У разі забруднення його перуть або віддають до хімчистки.
Косметика та її використання. Косметика (від грец. косметике - мистецтво прикрашання) — це комплекс заходів та індивідуальних засобів, спрямованих на поліпшення зовнішності людини. Розрізняють косметику гігієнічну, лікувальну та декоративну. Гігієнічна косметика запобігає захворюванням і косметичним дефектам шкіри. До найпоширеніших гігієнічних косметичних засобів належать: мило, зубні пасти, шампуні, бальзами, лосьйони, одеколони, пудра. Лікувальна косметика призначена для усунення захворювання та дефектів шкіри, які вже є. Розрізняють консервативні (очищення шкіри обличчя, маски, масаж — при вугровому висипу; втирання різних лікарських речовин -при випадінні волосся тощо) та хірургічні (видалення бородавок, виправлення форми носа, вушних раковин тощо) методи лікування. Метою декоративної косметики є підкреслити правильні риси обличчя та зробити менш помітними косметичні дефекти. Вона займається також зачісками, доглядом за нігтями тощо. Із різноманітних засобів декоративної косметики використовують фарби для волосся, хімічні засоби для завивки, креми для обличчя, тіні для повік, туш для вій тощо. При користуванні декоративною косметикою потрібно враховувати особливості своєї шкіри і вік. Розрізняють такі основні типи шкіри: нормальну, суху, жирну та змішану. Свій тип шкіри можна визначити або самостійно, або звернувшись до лікаря-косметолога. Колір шкіри є індивідуальним для кожної людини, на що треба зважати, вдаючись до косметичних засобів.
ПАМ'ЯТАЙТЕ! У юнацькому віці слід обережно ставитися до використання косметичних засобів, які, в переважній більшості, містять гормональні домішки та інші біостимулятори.