Конспект уроку з біології на тему :"Амфібії"

Про матеріал

Амфібії

Мета уроку : дати загальну характеристику амфібіям (земноводним),

сформувати знання про особливості організації та процесів життєдіяльності земноводних, пов'язаних із середовищем існування;

розглянути різноманітність амфібій,

формувати вміння аналізувати одержані знання, робити логічні висновки;

розвивати навички самостійної дослідницької роботи, роботи з текстом підручника;

виховувати спостережливість, увагу, екологічну культуру

Тип уроку :засвоєння нових знань

Обладнання : зошит, підручник, малюнки,

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

«Знайди помилку».

Перегляд файлу

Амфібії

Мета уроку : дати загальну характеристику амфібіям (земноводним),

  сформувати знання про особливості організації та процесів життєдіяльності земноводних, пов’язаних із середовищем існування;

  розглянути  різноманітність амфібій,

  формувати вміння аналізувати одержані знання, робити логічні висновки;

   розвивати навички самостійної дослідницької роботи, роботи з текстом підручника;

   виховувати спостережливість, увагу, екологічну культуру

Тип уроку :засвоєння нових знань

Обладнання : зошит, підручник, малюнки,

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

«Знайди помилку».

Знайти і виправити помилки в тексті. (Правильні відповіді наведені в дужках.)

Риби мають радіальну (двобічну) симетрію тіла. Форма тіла обтічна. Тіло розділене на голову і тулуб (голову, тулуб і хвіст). Органи дихання — зябра. Зяброві щілини у хрящових риб (кісткових риб) закриті зябровими кришками. Мають плавці парні (непарні): хвостовий, спинний та анальний та непарні (парні): грудні і черевні плавці. У хрящових риб (кісткових) кишечник має особливий тонкостінний виріст, наповнений сумішшю газів,— плавальний міхур. Коли риба опускається на глибину, міхур збільшується (зменшується) в об’ємі і щільність риби збільшується. Це сприяє швидкому зануренню. При спливанні об’єм міхура зменшується (збільшується) і риба стає відносно легшою. Поки риба знаходиться на одній і тій же глибині, обсяг міхура постійно змінюється (не змінюється). Це дозволяє рибі утримуватися без руху, ніби висіти в товщі води.

Біологічна задача

Визначте, скільки живуть ці риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска — у чотири рази менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя білуги і тріски.

Білуга 100 р. Тріска: 100 : 4 = 25 р. Сом: 100 - 25 = 75 р.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

C:\Users\12\Desktop\ПВШ.jpgУ слов’янській міфології ця тварина асоціюється перш за все з родючістю, вологою й дощем. Вона — хранителька річок, озер, колодязів, володарка води. Ідеєю родючості, живильної вологи пояснюється її зв’язок із дітонародженням. Вважалося, що ці тварини витягують із води новонароджених і приносять їх до хати. Як і зміям, у деяких регіонах їм приписували роль домашнього заступника, їх часто використовували в народній медицині, ворожінні й чаклунстві.

Ранні християни мали такий символ: ця тварина зображувалася у квітці лотоса, у її формі виготовлялися храмові світильники, на яких були вирізані слова: «Я єсмь Воскресіння».

У Китаї вона символізує інь, місячне начало, безсмертя, багатство й довголіття.

http://ukrmap.su/images/g8b/g8_1_files/image016.gifУ Японії вона обіцяє удачу, особливо для мандрівників.

— Що це за тварина? (Жаба.)

ІV. Вивчення нового матеріалу

Амфібії або земноводні— найменша за кількістю видів (3–4 тис.) група наземних хребетних.

Яку ж ми можемо дати загальну характеристику амфібіям

Тіло складається з голови, тулуба та хвоста, але в деяких представників класу хвіст не виражений ( жаби).

Тіло земноводних приплюснуте,

 Є дві пари кінцівок для переміщення по суходолу, які закінчуються пальцями.

Шкіра земноводних гола, з великою кількістю залоз, які виробляють слиз.

Давайте з вами зясуємо які ж функції шкіри ?

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скелет : Виділяють шийний, тулубовий, крижовий та хвостовий відділи.

Особливості кровоносної системи:

1. Трикамерне серце:

 ліве передсердя (артеріальна кров);

 праве передсердя (венозна і артеріальна кров);

 шлуночок (змішана кров).

2. Два кола кровообігу.

Особливості дихальної системи:

1. На суходолі:

 легені (у дорослому стані, постачають 50–90 % кисню);

 шкіра;

 слизова ротоглотки (безлегенева саламандра).

2. У воді:

 шкіра;

 зябра (на личинковій стадії).

3. Шкірне дихання:

 забезпечує тривале перебування під водою;

 відбувається тільки через зволожену шкіру (на суходолі);

 кисень повітря розчиняється в тоненькій плівці рідини на поверхні шкіри і переходить у кров.

Сучасні земноводні представлені трьома групами:

Складання опорної схеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Як же розвивається зародок жаби?

Фази розвитку жаби:

1 — ікринки

2 — личинки

3 — пуголовок із зовнішніми зябрами

4 — пуголовок із внутрішніми зябрами

5 — молода жаба

6 — доросла особина

http://shkola.ua/web/uploads/book/72/images/xTTxUO1s.jpg

Яке ж значення земноводних ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Підсумок уроку

  • Дайте загальну характеристику  земноводним
  • Які ж функції шкіри земноводних?
  • Які вам відомі групи земноводних ?
  • Назвіть фази розвитку жаби
  • Яке ж значення земноводних ?

V. Домашнє завдання

опрацювати відповідний параграф підручника

скласти кросворд за вивченою темою (10 слів)

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 жовтня 2018
Переглядів
5167
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку