Тема: Забруднення атмосфери.
Мета: розглянути взаємими тварин з навколишнім середовищем, показати їх тісний взаємозв’язок з іншими організмами та неорганічною природою. Розширити і поглибити знання про середовища існування рослин та їхні чинники. Дати загальне уявлення про екологію людини та її значення в гармонізації взаємодії суспільства і природи.
Обладнання: таблиці зі схемою.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
Перевірка готовності учнів до початку уроку.
2. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя.
Будова , значення та хімічний склад атмосфери. Атмосфера –це газова оболонка Землі, яка обертається разом з нею. Атмосфера складається із суміші газів: азот (78%), кисень(20,9%), аргон ( 0, 93%), вуглекислий газ (0,03%). Із цих речовин тільки аргон не пов’язаний з життєдіяльністю організмів. Атмосфера поділяється на тропосферу 9 висота (7-8 км). Стратосферу (18- 60 км), мезосферу ( 60-80км), термосферу, або іоносферу, і екзосферу. На висоті 25-40км у стратосфері знаходиться шар озону.
Атмосфера Землі простягається на висоту 1, 5 – 2 тис. км, її маса-5, 15,10т. Атмосфера регулює клімат планети, запобігаючи її надмірному нагріванню й охолодженню, підтримуючи середню температуру поверхні Землі близько +14С.
Найважливішою зміною складовою частиною атмосфери є водяна пара. На тепловий режим атмосфери дуже впливає озон. Атмосфера , як зовнішня оболонка Землі, захищає її від потоку випромінювання: гамма- рентгенівських, ультрафіолетових та інших променів. Завдяки атмосфері затримується потік метеоритів: більшість їх згорає, не досягнувши поверхні Землі.
Забруднення атмосфери.
Основними забруднювачами атмосфери є гази та тверді частинки. Частка газів при цьому сягає 90%, а твердих частинок-10% від усієї маси забруднювачів.
До природних забруднювачів відносять пилові бурі, виверження вулканів, космічний пил.
Джерела антропогенного забруднення – теплоелектростанції ( сірчистий та вуглекислий гази), металургійні підприємства ( оксиди нітрогену, сірководень, хлор, фтор, аміак, сполуки флуору, меркурій), хімічні, цементні заводи та інші підприємства.
Атмосферні забруднювачі поділяються на первинні, котрі надходять безпосередньо до атмосфери, і вторинні, котрі утворюються внаслідок перетворення первинних забруднювачів. Від смолу різко погіршується самопочуття людей, загострюються хвороби дихальних шляхів; смог нерідко був причиною смерті.
Парниковий ефект- вторинне забруднення атмосфери, що утворюється внаслідок нагромадження вуглекислого газу антропогенного походження, який пропускає сонячні промені, перешкоджаючи тепловому випромінювання з поверхні Землі, тобто вуглекислий газ виконує таку саму роль, як скло або плівка у теплиці чи парнику. Внаслідок парникового ефекту відбувається поступове потепління клімату на планеті.
Парниковий ефект:
- Земля;
- Вуглекислий та інші парникові гази;
- Поглинання вуглекислим та іншими парниковими газами;
-Нагрівання атмосфери;
- Інфрачервоні промені.
Екологічні проблеми атмосфери:
Озеленення міст і селищ, особливо промислових зон. Різні рослини по – різному очищають повітря. Там де повітря забруднене димом, найкраще садити білу акацію, шовковицю, канадську тополю; а там, де пилом, - в’яз. Дуже добре очищає повітря від викидів автотранспорту кінський каштан, а від випарів бензину, газу – береза карельська, клен гостролистий, верба плакуча.
Забруднення атмосфери – явище глобального масштабу. Атмосфера не знає кордонів, тому її охорона від забруднень вимагає мобілізації зусиль людей всього світу.
Варто пам’ятати, що:
Заповнити терміни.
Біоценоз, біогеценоз, біотоп
Підсумок уроку.
Домашнє завдання.
Дати відповіді на запитання.