Конспект уроку з біології " Насінини. Плід"

Про матеріал
В цьому конспекті описувала про розвиток насінини , типи насінини , будову плода ,типи плодів , поширення плодів і насіння. Уміння спостерігати та робити відповідні висновки та узагальнення.
Перегляд файлу

Тема: Насінина, плід.

Мета: сформувати в учнів знання про будову насіння дводольних та однодольних рослин, про будову  і різноманітність плодів.

Обладнання: таблиці «Будова насіння дводольних та однодольних рослин», додатки «Типи плодів», « Розповсюдження плодів і насіння».

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Вправа «Мікрофон».

  1. Перевірка домашнього завдання.

Заповніть таблицю.

Порівняльна характеристика різних видів запилення.

 

Вид запилення

Характеристика

(що відбувається)

Значення

Самозапилення

 

 

 

 

Перехресне

 

 

Штучне

 

 

Фронтальна бесіда. Що таке запилення? Які відбуваються запилення? Які види запилення розрізняють за втручанням у цей процес людини? Що характерно для рослин, що запилюються комахами? Водою? Вітром? Птахами? Що таке запліднення?

 

Вивчення нового матеріалу.

План.

  1. Будова насінини.
  2. Плоди.
  3. Способи поширення плодів і насіння.

 

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Насінина- це орган, за допомогою якого розмножуються й поширюються насінні рослини. Вона складається із зародка і запасаючої тканини, вкритих насінною шкіркою. За несприятливих для проростання умов ( холод, посуха) насінина може певний час перебувати у стані спокою. З настанням  сприятливих умов ( підвищення температури й зволоженості) насіння поглинає воду і при наявності достатньої кількості повітря проростає. Насінина формується із насінного зачатка в результаті процесу подвійного запліднення. Вона складається із зародка та запасних поживних речовин, захищених насінною шкіркою. Зародок розвивається із зиготи і є продуктом статевого процесу. За формою він може бути прямим, зігнутим. Спіральним, підковоподібним тощо. В основному зародок складається із твірних тканин. У ньому можна розрізнити зародковий корінець та стебельце. До якого прикріплюються сім’ядолі – перші зародкові листки. Верхівка стебельця закінчується брунечкою.

 Усі рослини, які мають у насінні дві сім’ядолі, об’єднанні за цією ознакою у клас дводольних рослин. У деяких покритонасінних рослин у насінні є всього одна сім’ядоля і вони об’єднанні у клас однодольних рослин. Насінина дводольної рослини, наприклад, квасолі, вкрита товстою шкірочкою. Насінина однодольної рослини. Наприклад зернівки пшениці, вкрита оплоднем, що зрісся зі шкірочкою насінини, а під нею міститься зородок.

 

   Плід – це орган , призначений для захисту насіння, а часто і для його поширення. Плід утворюється з квітки в результаті змін, які відбуваються в ній після запліднення. Плід – це характерний орган покритонасінних рослин. Здебільшого плоди формуються зі стінок зав’язі, але у багатьох рослин в їх утворенні беруть участь й інші частини квітки: квітколоже, квітконіжка, чашолистки, пелюстки чи навіть тичинки. Плоди поділяються на однонасінні, тобто такі, що мають одну насінину (вишня, пшениця), та багатонасінні – ті, що містять багато насінин ( гарбуз, горох, смородина, мак) тощо. Якщо у квітці є лише одна маточка, то плід, який з неї утворюється, називається простим. Зовнішня частина плода називається оплоднем ( перикарпієм). Він складається з трьох шарів: зовнішнього ( екзокарпію), середнього (мезокарпію) і внутрішнього ( ендокарпію). Залежно від консистенції оплодня прості плоди поділяються на дві великі групи: сухі і соковиті. При достиганні сухих плодів усі шари оплодня висихають, соковитих – весь оплодень або окремі його частини залишаються соковитими.

 

Сухі розкривні плоди:

-біб, стручок, стручечок, коробочка…

Сухі нерозкривні плоди:

-зернівка, сім’янка, горіх, горішок, крилатка…

Соковиті плоди:

-кістянка, ягода, яблуко, вишня, слива, суниця…

 

Поширення плодів і насіння – одна з важливих пристосувальних особливостей рослин, набутих у процесі їхнього еволюційного розвитку. Розселення рослин та розширення ареалів популяцій сприяє збереженню видів. У поширенні плодів і насіння беруть участь вітер, вода, тварини, людина і самі рослини. У багатьох рослин плоди і насіння поширюються самостійно, без участі будь – яких агентів(автохорія). Велике значення має розповсюдження плодів і насіння людиною. Насіння і плоди переносяться транспортом, з різними товарами, предметами, одягом людини.

 

Підсумок уроку.

  1. Як розмножуються рослини?
  2. Назвіть переваги розмноження насінням?
  3. Що таке плід?
  4. Які види є плодів?
  5. Що відбувається з рослиною після проростання насіння?
  6.  Назвіть найважливіші функції плодів?

 

Домашнє завдання. Вивчити параграф у підручнику, опрацювати подані в кінці тексту запитання. Намалювати в зошит улюблені плоди.

doc
Додано
26 листопада 2024
Переглядів
277
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку