Конспект уроку з читання у 1 класі. Робота з дитячою книгою, використання стратегії «Шість капелюхів мислення». Українська народна казка «Лисичка і Журавель"
На уроці діти знайомляться з казкою "Лисичка та Журавель", вчаться висловлювати свою думку щодо вчинків персонажів казки, працюють в групах.
Тема: Робота з дитячою книгою, використання стратегії «Шість капелюхів мислення». Українська народна казка «Лисичка і Журавель»
Мета: познайомити учнів з українською народною казкою «Лисичка і Журавель»; усвідомлювати основні ознаки казки; визначати своє ставлення до прочитаного, висловлювати свою оцінку щодо вчинків персонажів казки; вчити аналізувати казку; розвивати вміння слухати казку та читати вголос і мовчки, висловлювати і доводити свою думку, вислуховувати думку товариша; поповнювати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення та критичне мислення; виховувати почуття доброти, чуйність, гостинність, порядність.
Формування ключових компетентностей:
інформаційно-комунікаційна: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;
здатність спілкуватися рідною мовою: володіти позитивними навичками спілкування, уміти налагоджувати взаємодію під час роботи в групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;
інформаційної: уміти здобувати з тексту необхідну інформацію;
соціальної/громадянської: уміти працювати в колективі;
культурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Обладнання: 6 кольорових капелюшків, презентація, роздрукована казка «Лисичка і Журавель», ілюстрації до казки, паперові капелюшки.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Діти, у народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям.
Ну а зараз підніміться, всім приємно посміхніться!
Ми вітаєм щиро Вас!
На урок читання в 1 клас!
- Девіз нашого уроку:
Гарно читаємо,
чітко відповідаємо,
у світ казки пірнаємо,
Мову свою розвиваємо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
добром За платять добро
За добро добром платять
ІІІ. Основна частина.
Загадка 1
Я руда, низького зросту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестричка,
А зовуть мене… (лисичка).
Загадка 2
Довгі ноги, довгий ніс.
Прилетів – обід приніс:
Смачних жабеняток
Для своїх маляток…. (журавель)

(Спочатку слухати аудіо звук, а діти слідкують. Потім діти по черзі читають)
(діти з листків читають)
Призволяйся – пригощайся, їж;
приятелі – друзі;
приймав – пригощав;
вилизькувала – вилизала, з’їла все сама.
БІЛИЙ – отримуємо інформацію
ЧОРНИЙ – ми думаємо чи правда це, чи ні. Шукаємо негатив.
ЖОВТИЙ – шукаємо переваги, позитив.
ЧЕРВОНИЙ – передаємо свої емоції, почуття.
ЗЕЛЕНИЙ – втілення нових пропозицій та ідей.
СИНІЙ – підбиття підсумків, чого ми досягли.
Робота в групах
Пригадати правила роботи в групі
Білий капелюх.
Білий дає нам інформацію. А наша казочка це і є інформація.
Отож, давайте розкажемо:
Молодці, білий капелюх справився зі своїм завданням!
Чорний капелюх.
Чорний – оцінка ситуації з точки зору наявності недоліків, ризиків та загроз її розвитку.
(Два доповідача: один читає завдання, інший відповідає).
(розмазала кашку по тарілці, щоб Журавель не зміг їсти. А сама з’їла всю кашу).
(він віддячив Лисичці тим же, сам випорожнив глечик).
(якщо так буде поводитися, в неї не буде друзів)
(якщо Лисичка буде голодною, то з’їсть його).
Жовтий капелюх.
Жовтий – дослідження можливих успіхів, пошук переваг та оптимістичний прогноз події (ситуації), яка розглядається.
(вона запросила Журавля в гості і наварила йому кашки з молоком).
(він теж запросив у гості Лисичку і приготував для неї обід).
Отже, якщо одягаємо жовтий капелюх, то ніби приміряємо на себе рожеві окуляри і вчимо свій розум та свою душу бачити хороше.
Червоний капелюх.
Червоний – говорить тільки про почуття, емоції, які у вас виникли під час прослуховування казки.
(радість, що є такі добрі друзі, які запрошують один одного в гості і пригощають).
(образа за Журавля і сором за Лисичку).
(розчарування і сум за вчинки героїв казки).
Зелений капелюх.
Зелений – це капелюх творчості. У ньому ми відправимося в країну фантазій. Вигадаємо продовження казки. Хто придумає кінець, той і буде молодець! (Діти надягають зелений капелюх і фантазують).
(Наприклад: Лисичка зрозуміла свою помилку і пішла миритися до Журавля. Їхня дружба тривала ще дуже довго).
Синій капелюх.
Синій – підбиття підсумків і обговорення.
(Яке частування таке й дякування.
Хто згоди хоче, той згоду має).
V. Підсумок уроку