Конспект уроку для 10 класу з фізики на тему "Рівняння стану ідеального газу". Урок формування навичок графічного зображення фізичної залежності,
розкриття взаємозв'язків та взаємообумовленостіл,ь характеристик стану
газу і явищ природи, розкриття роль експерименту в перевірці
істинності знань.1
10 клас.
Тема. Рівняння стану ідеального газу
Мета:усвідомлення учнями залежності між параметрами, які визначають
стан газу,формувати навички графічного зображення цієї залежності,
розкритивзаємозв’язки та взаємообумовленість характеристик стану
газу і явищприроди, розкрити роль експерименту в перевірці
істинності знань;ознайомити учнів із заслугами Д. І. Менделєєва в
розвитку науки, зокрема в розробці теорії газів; розвивати фізичне
мислення та вміння виділяти головні ознаки явища й робити
висновки; розвивати політехнічні навички;
виховувати естетичне сприйняття предмета через використання
літературних та історичних джерел інформації.
Методи і прийоми: розв’язування проблемних завдань, «творча
лабораторія», різнорівнева робота в групах, метод
«читання з помітками», чуттєво-естетичний прийом.
Обладнання: портрет Д. І, Менделєєва, картки з різнорівневими
завданнями, комп’ютер, скляна посудина об'ємом 1-3 л з
гумовою пробкою(посудина Вульфа), U – подібний рідинний
манометр, гумовий шланг, мікропіпетка або медичний шприц
об'ємом 1 см3, летуча рідина (ацетон), термометр.
Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу
Проблема — знайти загальну залежність (формулу), що пов’язує всі три макроскопічні величини (р, Т, V), які характеризують стан ідеального газу.
Щоб розв’язати цю проблему, треба згадати такі формули:
р = пкТ, n = = NA.
Взявши за основу ці формули, отримаємо рівняння:
pV = kNAT.
Добуток сталої Больцмана та сталої Авогадро називають універсальною (молярною) газовою сталою та позначають літерою R
R = kNА, R = 8,31
Отже, цю залежність можна записати рівнянням:
pV = RT. (1)
Єдина величина в цьому рівнянні, яка залежить від речовини, — це молярна маса. Якщо маса газу не змінюється і не відбуваються хімічні перетворення, то отримаємо таке співвідношення:
= (2)
Рівняння стану у вигляді (2) називається рівнянням Клапейрона (1799-1864, французький фізик, який протягом 10 років працював у Росії).
Рівняння стану у вигляді (1) уперше було отримано видатним російським вченим Д. І. Менделєєвим. Тому це рівняння називають рівнянням Менделєєва-Клапейрона.
Прилади: герметично гофрирований посуд, з’єднаний з манометром, лінійка, термометр, посудина з гарячою водою.
Виміряти тиск, температуру, об’єм посудини (за допомогою лінійки): p1, V1, T1. Обертанням гвинта на гофрированій посудині змінюємо тиск та об’єм; нагріваємо газ, помістивши посудину в гарячу воду. Знов вимірюємо тиск, об’єм та температурур2, V2, Т2. Отримавши результати, перевіряємо справедливість рівняння стану газу.
Прочитати за підручником параграф 10, виписати нові або незрозумілі слова.
Домашнє завдання.
Опрацювати параграф, розв’язати задачі № 2. 10, 2. 23, 2. 51.
Додаток
ЖИТТЄВИЙ ТА ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ДМИТРА ІВАНОВИЧА МЕНДЕЛЄЄВА
Кожна наука має своїх геніїв. Серед хіміків таким є Д. І. Менделєєв. В історії розвитку науки є багато визначних відкриттів. Одне з них — таблиця Менделєєва. Хоча з часу відкриття його закону пройшло багато років, ніхто не може сказати, коли буде до кінця зрозумілий весь зміст знаменитої таблиці.
Дмитро Менделєєв народився 8 лютого 1834 року в Тобольську в родині директора гімназії та попечителя народних училищ Тобольської губернії Івана Павловича Менделєєва і Марії Дмитрівни Менделєєвої. Виховувала його мати, оскільки батько майбутнього хіміка осліп незабаром після народження свого сина.
Восени 1841 року Мітя розпочав навчання в Тобольській гімназії.
9серпня 1850 року Дмитро був зарахований студентом фізико-математичного факультету Головного педагогічного інституту в Петербурзі.
У травні 1855 року Вчена рада присудила Менделєєву титул «Старший учитель» і нагородила золотою медаллю.
Багато часу він віддав роботі над магістерською дисертацією, у якій розглядав проблему питомихобсягів з погляду унітарної теорії Жерара, цілком відкинувши дуалістичну теорію Берцеліуса. Ця робота показала здатність Менделєєва робити узагальнення і його широкі пізнання в хімії.
Восени Менделєєв блискуче захистив дисертацію, з успіхом прочитав вступну лекцію на тему: «Будова силікатних сполук» і на початку 1857 року став приват-доцентом при Петербурзькому університеті.
Наукова діяльність
Наприкінці лютого 1861 року Менделєєв приїжджає до Петербурга. Він зважується написати підручник з органічної хімії. Цей підручник, а також переклад «Хімічної технології» Вагнера принесли Менделєєву велику популярність.
1 січня 1864 року Менделєєв одержав призначення на посаду штатного доцента кафедри органічної хімії Петербурзького університету. Одночасно з цією посадою Менделєєв одержав місце професора в Петербурзькому технологічному інституті.Учений приступив до роботи над докторською дисертацією.
Дослідження тривали майже рік. Простеживши зміну питомої ваги в залежності від процентного вмісту спирту у воді, Менделєєв з’ясував, що найбільшу густинумає розчин, у якому співвідношення між молекулами спирту і води складає один до трьох. Згодом це відкриття стало основою гідратної теорії розчинів.
Захист дисертації відбувся 31 січня 1865 року. За два місяці Менделєєв бувпризначений екстраординарним професором кафедри технічної хімії Петербурзького університету, а в грудні — ординарним професором.
Менделєєв є автором безлічі блискучих наукових відкриттів з хімії, фізики інавіть митної справи. Але завжди варто пам’ятати, що періодичний закон Менделєєва — це результат величезної праці, глибоких роздумів і постійного пошуку.
У 1859-1861 рр. перебував у науковому відрядженні в Гейдельберзі. У 1890 р. залишив університет через конфлікт із міністром освіти, тому що той під час студентських хвилювань відмовився прийняти від Менделєєва петицію студентів.
У 1861 р. Менделєєв написав перший у Росії підручник з органічної хімії. Навесні 1862 р. підручник був визнаний гідним повної Демидівської премії. У 1863 р. він отримав місце професора у Петербурзькому технологічному інституті, а в1866 р. — у Петербурзькому університеті, де читав лекції з органічної, неорганічної й технічної хімії. У 1865 р. Менделєєв захистив докторську дисертацію за темою «Про сполуки спирту з водою».
У 1867 р. він перейшов до Петербурзького університету на посаду професора хімії.
У наступні роки з-під пера Менделєєва вийшло ще кілька праць з хімії. Йогоповна наукова і літературна спадщина величезна і містить 431 роботу. Праці Менделєєва отримали широке міжнародне визнання. Він був обраний членом багатьох академій наук, іноземних наукових товариств. Тільки Російська Академіянаук на виборах 1880 р. забалотувала його через внутрішні інтриги.
Менделєєв брав участь у виданні Енциклопедичного словника Брокгауза й Ефрона, був консультантом у пороховій лабораторії при Морському міністерстві.Провівши необхідні дослідження, усього за три роки він винайшов ефективний бездимний порох. У 1893 р. Менделєєв був призначений хранителем (керуючим) Головної палати мір і ваги. Помер він у лютому 1907 р.
Створив фізичну теорію ваг, розробив конструкцію коромисла та винайшовметоди зважування.
Член багатьох академій наук і наукових товариств. Один із засновників Російського фізико-хімічного товариства (1868 р.).
Створення періодичної системи
У 1867 р. Менделєєв перейшов до Петербурзького університету на посаду професора хімії і повинен був читати лекції з неорганічної хімії. Однак, на його думку, ні в Росії, ні за кордоном не було курсу загальної хімії, який можна було брекомендувати студентам. Дмитро Іванович вирішив написати його сам.
Ця робота одержала назву «Основи хімії», і виходила протягом кількох років окремими випусками. Працюючи над другим випуском, Менделєєв мав проблеми,пов’язані з послідовністю викладу матеріалу. Спочатку він хотів згрупувати всі описувані ним елементи за валентностями, але потім обрав інший метод і об’єднав їх в окремі групи, виходячи з подібності властивостей і атомної ваги. На той часвже були спроби скласти таблиці елементів. Німецький хімік Гмелін, опублікував свою таблицю в 1843 р. У 1857 р. англійський хімік Одлінг запропонував свою. Однак зв’язок груп елементів між собою залишавсянезрозумілим. Менделєєву вдалося знайти його, розташувавши всі елементи в порядку зростання їхньої атомної маси.
Написавши на окремих картках назви елементів з позначенням їхньої атомноїваги і корінних властивостей, Менделєєв став розкладати їх у різноманітних комбінаціях, переставляючи та змінюючи місцями. Справа ускладнювалася тим, що багато елементів тоді ще не були відкриті, а атомна вага уже відомих визначена з великими похибками.Однак Дмитро Іванович незабаром виявив закономірність. У лютому 1869 р. Менделєєв розіслав російським і закордонним хімікам надрукований на окремому аркуші «Досвід системи елементів, заснований на їхній атомній вазі і хімічній подібності».
Перший варіант періодичної таблиці сильно відрізнявся від звичної нам зі школи таблиці Менделєєва. Кілька елементів, як потім виявилося, були в цьому першому варіанті розміщені не за своїми місцями. Однак, порівнюючи властивостіелементів, що потрапили у вертикальні стовпчики, було зрозуміло, що вони періодично змінюються. Це було найголовніше відкриття Менделєєва. Розбіжності в своєму періодичному ряді Менделєєв пояснив тим, що науці відомі ще не всі хімічні елементи.
Він залишив чотири незаповнені клітинки, але спрогнозував їхню атомну вагу і хімічну подібність. Він також виправив неточно визначені атомні маси елементів. Перший начерк таблиці Дмитро Іванович згодом піддав коригуванню. Поряд зголовними груповими елементами Менделєєв став виділяти підгрупи. Він виправив атомну вагу одинадцяти елементів і змінив місце розташування двадцятьох. У 1871 р. Періодична таблиця мала цілком сучасний вигляд. Протеніхто з відомих європейських хіміків не оцінив важливості зробленого Менделєєвим відкриття.
Ставлення до періодичного закону змінилося тільки в 1875 р., коли буввідкритий елемент Галій, властивості якого збігалися з прогнозами Менделєєва. Новим тріумфом Менделєєва стало відкриття в 1879 р. Скандію, а в 1886 р. – Германію, властивості яких також відповідали описам Менделєєва.