Цікава презентація у якій учні можуть побачити на практиці, процес перетворення енергії та зміну температури тіла при навантаженні. Презентація розроблена. як складова проекту "Фізика і медицина"
Проект « Зміна температури під час фізичних навантажень»Підготувала учениця 6(10)-Б класу Заходякіна Марія. Вчитель фізики КУ Сумська гімназія №1 Казбан Т. Л.
Номер слайду 2
Загальні відомостіТемпература — це фізична величина, яка характеризує стан теплової рівноваги системи. Прилад для вимірювання температури називається термометром
Номер слайду 3
Шкали вимірювання1. Шкала Цельсія. Цельсій Андерс запропонував (1742) температурну шкалу, в якій 1 градус (1 °С) дорівнює 1/100 різниці температур кипіння води і танення льоду при атмосферному тиску.2. Шкала Реомюра. Реомюр Рене Антуан запропонував(1730) температурну шкалу, названу його іменем, один градус якої дорівнює 1/80 різниці температур кипіння води і танення льоду при нормальному атмосферному тиску.
Номер слайду 4
3. Шкала Фаренгейта. Фаренгейт Габріель Данієль запропонував(1724) температурну шкалу, названу його іменем, 1 градус якої дорівнює 1/180 різниці температур кипіння води і танення льоду при нормальному атмосферному тиску.4. Шкала Кельвіна. Томсон Уїльям запропонував абсолютну термодинамічну шкалу температур (1848). Нині Міжнародною системою одиниць за основну одиницю температури обрано кельвін. Абсолютний холод відповідає -273 °С (точніше -273,15 °С)
Номер слайду 5
Фізіологічні основи фізичної культури і спорту – один із розділів прикладної фізіології,що вивчає механізм фізіологічних функцій під час виконання пізного роду фізичних навантажень, спортивних впроав тощо. Спортивна діяльність завжди пов*язана з граничною або майже граничною напругою фізіологічних систем. Тому головним питанням фізіології фіз.культури є адаптація організму до фіз.навантажнь. Термінова адаптація організму на фіз.навантаження є ,насамперед, підвищення температури тіла,діяльність серця і дихання тощо
Номер слайду 6
Тепло в тілі людини. Тепловіддача в організмі (фізичні процеси) здійснюється шляхом радіації (60 %), випаровування (перспірація поту із легень – 22 %) і тепловіддача (теплопроведення шляхом конвекції – 15 % і контакту – 3 %). Конвекція може бути природна (ламінарний перенос тепла) і форсована (значно посилює інтенсивність тепловіддачі).
Номер слайду 7
Цікаві факти. Зазвичай температура нашого тіла вранці нижче всього, а вечорами виявляється найвищою протягом дня. Однак цей показник також змінюється в залежності від навколишнього середовища і зовнішніх обставин, включаючи погоду і рівень фізичної активності. Під час сну температура тіла може опускатися до позначки в 36 градусів. Найнижчий показник спостерігається в проміжку між 4 і 6 годинами ранку. Якщо вранці температура тіла 37 градусів – це може вказувати на яке-небудь захворювання.
Номер слайду 8
Постійність температури тіла людини може зберігатись тільки при балансі між процесами теплопродукції і тепловіддачі усього організму, які у гомойотермних організмів підтримуються завдяки механізмам терморегуляції.
Номер слайду 9
Зміна температури тіла під час фіз.навантажень. Несвідомий скоротливий термогенез, що функціонує удвох режимах. Перший - несвідомий терморегуляторний тонус - полягає в підвищенні тонусу м'язів шиї, спини, верхніх кінцівок внаслідок асинхронного, поодинокого, низькоамплітудного скорочення м'язових волокон, при якому продукується теплота. Другий - холодові несвідомі скорочення (дрижання) м'язів обличчя і шиї, які розвиваються в результаті періодичної залпової активності спинного мозку, що призводить до некоординованих скорочень м'язів і виділення значної кількості теплоти.
Номер слайду 10
Свідомий скоротливий термогенез - довільні скорочення м'язів рук, ніг, шиї, тулуба (швидка ходьба, розмахування руками, нахили голови, нагинання тощо), що продукують тепло як побічний продукт.
Номер слайду 11
Цікаві факти. Починаючи з 16 години, у людини може підвищуватися температура тіла. Для деяких людей температура 37,5 у вечірні години – це варіант норми. У людей похилого віку температура тіла, як правило, більш низька, а її добові коливання виражені не так сильно.
Номер слайду 12
Дослідження. Під час легкоатлетичних змагань проводилися дослідження температури тіла спортсменів. Після забігів у них перевіряли температуру. За вимірювання до навантажень вона була нормальною (36.6-37*С). Після навантажень було встановлено,що у спортсменів,які бігали на короткі дистанції температура було близько 38.5-39*С, а у тих,що бігали понад 800м температура сягала майже 40*С!
Номер слайду 13
Власне дослідження. Я вирішила перевірити ,чи справді температура підвищується під час фіз.навантажень . Для цього я виміряла свою початкову температуру. Вона становила 36,8*С. Далі я зробила комплекс фізичних вправ(присідання 50,віджимання 20,стрибки зі скакалкою 30,випади 30 на кожну ногу). Післ цих вправ я виміряла температуру. Термометр показав 37,1*С. Таким чином,я довела теоретичні відомості про підвищення температури тіла під час фіз.навантажень. Різниця температур є відносно не великою,але це може залежати від рівня фіз.підготовки тіла,температури навколишнього середовища і навіть від їжі!
Номер слайду 14
Можна сказати,що під час коротких фіз.навантажень температура тіла людини підвищується на небагато поділок і це підвищення триває не довго. Під час тривалих навантажень тепература значно підвищується. Було зазначено,що найбільші коливання температури в організмі людини спостерігаються під час бігових вправ(забіги,марафони,кардіо тренування). Температура може сягати 43,6*С!
Номер слайду 15
Висновок. У висновку можна сказати,що температура тіла змінюється під час фізичних навантажень(коливання від 37.0*С до 43,68 С),це було зазначено під час багатьох наукових досліджень