Дощечка діє на пісок в обох випадках з однаковою силою, що дорівнює її вазі, проте результат дії цієї сили на пісок різний, бо різна площа поверхні, на яку діє дощечка.
Учень, який приколює кнопками газету до дошки, діє на кнопки з однаковою силою. Проте кнопка з гострішим вістрям легше входить у дерево.
Отже, результат дії сили залежить не тільки від її модуля, а й від площі тієї поверхні, перпендикулярно до якої вона діє. Це виявляється у тому, що наприклад, по пухкому снігу йти дуже важко, а взувши лижі, можна рухатися по снігу майже не провалюючись у нього...
Дата _____________
Тема. Тиск і сила тиску. Одиниці тиску
Мета уроку:
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Розгадування кросворда:
У виділеному рядку – прізвище французького вченого, про діяльність якого учні дізнаються на уроці.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Формування нових знань
Дощечка діє на пісок в обох випадках з однаковою силою, що дорівнює її вазі, проте результат дії цієї сили на пісок різний, бо різна площа поверхні, на яку діє дощечка.
Учень, який приколює кнопками газету до дошки, діє на кнопки з однаковою силою. Проте кнопка з гострішим вістрям легше входить у дерево.
Отже, результат дії сили залежить не тільки від її модуля, а й від площі тієї поверхні, перпендикулярно до якої вона діє. Це виявляється у тому, що наприклад, по пухкому снігу йти дуже важко, а взувши лижі, можна рухатися по снігу майже не провалюючись у нього.
Отже від того, яка сила діє на кожну одиницю площі поверхні, залежить результат дії цієї сили.
У розглянутих випадках сили діяли перпендикулярно до поверхонь: вага дощечки була перпендикулярною до поверхні піску, вага людини – перпендикулярна до поверхні снігу, сила, яка діяла на кнопку, перпендикулярна до її поверхні.
Сила тиску – сила, що діє перпендикулярно до поверхні тіла.
Тиск – фізична величина, що характеризує дію сили на фізичне тіло і чисельно дорівнює відношенню сили тиску до площі поверхні, на яку діє ця сила: .
За одиницю беруть такий тиск, який чинить сила 1Н, що діє на поверхню площею 1м2 перпендикулярно до цієї поверхні. На честь французького вченого Блеза Паскаля, одиницю тиску 1н/м2 називають паскалем. (Позначають Па.)
Використовують також інші одиниці тиску: гектопаскалі, кілопаскалі, мегапаскалі, міліпаскалі, та інші.
Порівняти тиски, що створюються різними тілами можна на основі таблиці:
Величина тиску має суттєве значення не тільки в житті людини, а й у житті тварин. Наприклад, заєць, який чинить на опору тиск у 1,2кПа, може порівняно легко втекти від вовка (його тиск 12кПа) по пухкому снігу, але не врятуватися йому на твердому ґрунті.
У багатьох випадках для зменшення тиску збільшують площу, на яку діє сила тиску (збільшуючи площу нижньої частини фундаменту, зменшують тиск будинку на ґрунт; у тракторах і танках використовують гусениці з великою площею, від цього їхніх тиск на ґрунт зменшується).
Наведіть приклади, які підтверджують цей факт.
У випадку, коли необхідно збільшити тиск, зменшують площу поверхні (для збільшення тиску заточують ріжучі поверхні інструментів: різці, ножиці, ножі, кусачки).
Продовжити далі наведення прикладів, що підтверджують цей факт.
Зі збільшенням сили на одну й ту саму площу тиск збільшується, а з її зменшенням – зменшується.
Пригадаймо правила поведінки поблизу замерзлих водойм. Чому, потрапивши на тонку кригу, не слід тікати, якщо раптово вона затріщить? Як необхідно пересуватися тонкою кригою?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання для учнів:
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
Учні продовжують речення
На уроці я:
VІІ. Домашнє завдання