Конспект уроку з географії 7 класу "Чому Африку називають континентом коротких тіней"..

Про матеріал
Урок знайомить учнів із географічним положенням Африки, її береговою лінією та тектонічною будовою. Пояснюється, чому материк називають «континентом коротких тіней», розглядаються сучасні тектонічні процеси та їх вплив на природу. Учні працюють з картами, визначають крайні точки материка, досліджують історію відкриття Африки та встановлюють зв’язок географічного положення з природними умовами. Урок розвиває просторове мислення, навички роботи з картами та екологічну свідомість.
Перегляд файлу

 Географія, 7клас

Тема: Чому Африку називають континентом коротких тіней.  Географічне 

           положення. Берегова лінія. Тектонічна будова, сучасні тектонічні процеси.

Мета:

Навчальна

    сформувати уявлення про географічне положення Африки;

    пояснити, чому Африку називають «континентом коротких тіней»;

    охарактеризувати берегову лінію материка;

    ознайомити з тектонічною будовою Африки та сучасними тектонічними процесами.

Розвивальна

    розвивати вміння працювати з різними видами карт;

    формувати навички аналізу географічного положення;

    розвивати просторове мислення та вміння робити висновки.

Виховна

   виховувати пізнавальний інтерес до вивчення материків;

   формувати екологічне мислення та усвідомлення взаємозв’язку природних процесів.

Очікуванні результати: 

Після уроку учні / учениці:

Пояснюють, чому Африку називають континентом коротких тіней.

Характеризують географічне положення Африки та показують його елементи на карті.

Визначають особливості берегової лінії Африки за фізичною картою.

Пояснюють основні риси тектонічної будови материка.

Називають і показують на карті райони сучасних тектонічних процесів в Африці.

Встановлюють зв’язок між географічним положенням і природними умовами материка.

Обладнання: мультимедійна презентація, атласи, контурні карти, робочі аркуші.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу з елементами практичної роботи

Обладнання: мультимедійна презентація, фізична карта Африки, атласи 7 класу, контурні карти, картки із завданнями.

 

                                                           Хід уроку

І. Організаційний етап.

    Доброго дня дорогі діти.

Визначення емоційного стану

Готові до уроку?  Щоб ефективніше організувати нашу роботу на сьогоднішньому уроці, визначимо емоційний стан кожного з нас та цілого класу.

«Прогноз погоди»

Учитель пропонує дітям обрати той малюнок, який найбільш відповідає настрою в даний час (сонечко або хмарка).

Якщо у вас сьогодні сонячний настрій  — підніміть сонечко.
Якщо трошки хмарно  — покажіть хмарку.

Учитель: Налаштовуємо наш настрій на сонячний режим і вирушаємо у географічну подорож.
- А тепер «розженемо хмари»: Посміхніться один одному, зберіться з думками. Будьте уважні, активні на уроці. Робіть висновки. Працюйте, не бійтеся помилитися, висловлюйте свої думки.  Бажаю всім гарного настрою, легкого засвоєння теми.

        Девіз нашого уроку : «Слухати – уважно, думати – швидко, відповідати- чітко».

II. Актуалізація опорних знань.

Бесіда

  1.          Що таке материк?  (велика ділянка суходолу, що з усіх сторін оточена морями або океанами).
  2. Назвіть материки (за площею від найменшого до найбільшого). Покажіть їх на карті.
  3. Як називався величезний масив суходолу, котрий існував на Землі приблизно 250 млн. років тому? (Пангея)
  4. На які частини пізніше розколовся давній материк Пангея? ( Лавразія та Гондвана)
  5. Продовжіть речення: Лавразія - це сучасні материки …(Північна Америка та Євразія),   Гондвана - (Південна Америка, Африка,Антарктида,Австралія)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми вирушимо у подорож до найспекотнішого материка планети — Африки.
Але замість валіз нам потрібна лише карта і спостережливість. Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ «Природа материків». Перша тема розділу це материк Африка, який ми будемо вивчати за планом:

План вивчення материка

  1.    Географічне положення.
  2.    Рельєф, корисні копалини й закономірності їх розміщення.
  3.    Клімат.
  4.    Води суходолу.
  5.    Ґрунтово-рослинний покрив і тваринний світ. Природні зони.
  6.    Населення й господарство. Головні держави.

Прийом «Асоціативна павутина»

  1. Що ви знаєте про Африку?

2. 3 яким словом у вас асоціюється материк «Африка»?

  3. Що спадає вам на думку, коли звучить слово «Африка»?

Учитель. На жаль, ви ще мало знаєте про цей материк. Протягом вивчення теми ви зможете розширите свої знання про Африку, та доповнити ти нашу асоціативну павутинку.

                                    Дивовижна Африка

Пекуче сонце, сухість. Спека,

Пустині , пальми та ліси

Маленькі жителі – пігмеї

І вічне літо навкруги

Тваринний світ тут теж багатий:

Жирафи, мавпи та слони

І носорогів й бегемотів

Зустрінемо ми тут завжди

І величчю втішається Сахара.

Й Кіліманджаро бавиться в красі,

І водоспад Вікторія, відкритий Лівінгстоном,

Одне із див природи назавжди.

 

Про Африку можна казати як про материк най-най.

  1.     Найжаркіший материк світу.
  2.     Тут протікає найдовша річка світу Ніл.
  3.     Найбільша пустеля світу Сахара.
  4.     Найглибша річка світу – Конго.

Тут живуть:

  1.     Найбільша тварина суходолу - африканський слон,
  2.     Найвища тварина світу – жираф,
  3.     Чемпіон з бігу серед тварин – гепард,
  4.     Найбільший на Землі птах африканський страус,
  5.     Найшвидша змія – африканська мамба,  тощо.

 До Африки взимку відлітають птахи України  - лелеки, ластівки, журавлі тощо.

Саме Африка – батьківщина таких цінних культур, як буряки, цибуля, капуста, кавуни, що поширилися по всьому світу.  Отака вона – казкова і загадкова частина нашої планети!

Прийом «Топонімічна загадка»

А чи замислювались ви коли-небудь над тим, чому Африку назвали Африкою?

Розповідь учня.

Назва «Африка» з'явилася в II ст. до н. е., але тоді це не була назва великого континенту. У 146 р. до н. є. римляни захопили землі на території сучас­ного Тунісу. Вони заснували там колонію, назвавши її Африкою за ім'ям племені африків, африканців. У перекладі з латинської мови «Африкус» - без­морозний, той, що не знає холоду. Так називали територію Північної Африки латиняни, звернувши увагу на головну особливість тутешнього клімату.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Отже, тема нашого уроку «Африка.  Географічне положення. Берегова лінія. Тектонічна будова, сучасні тектонічні процеси».

(Відкрийте, будь ласка, свої зошити, та запишіть тему уроку).

Розповідь учителя

  Сьогодні ми вирушаємо в віртуальну подорож. Під пекучим Сонцем, проливним дощем, через болота і джунглі, сипучими пісками, під гарячими вітрами і вражень у нас буде дуже багато.

   Наша мета на уроці: скласти характеристику географічного положення відповідно до плану та встановити його особливості, а також ознайоми­тись з тектонічною будовою материка.

- Що таке географічне положення? (Фізико-географічне положення – це розміщення території відносно різноманітних географічних природних об’єктів.)  

Вивчення будь-якого географічного об'єкта доцільно починати з геогра­фічного положення? (Саме фізико-географічне поло­ження визначає природні умови материка.)

Ознайомлення з планом характеристики географічного положення Африки:

  1.     Положення   відносно   екватора   й   нульового меридіана.
  2.     Крайні точки материка, їхні географічні коор­динати.
  3.     Протяжність материка.
  4.     Положення відносно материків.
  5.     Положення   відносно   океанів   і   океанічних течій.
  6.     Положення відносно кліматичних поясів

1. Характеристика географічного положення материка

 Африка - другий за величиною материк після Євразії. Африка - це не тільки материк, але й окрема частина світу, найбільший уламок стародавньої Гондвани. Ії площа разом з островами — 30,3 млн км2. Географічне положення визначає особливості при­роди материка.

Давайте ознайомимося з особливостями ФГП Африки.

 Робота з картою. Визначити особливості географічного положен­ня материка:

 У чому полягає особливість географічного положення Африки?

   Африка — єдиний материк, що лежить в усіх півкулях. Його перетинають екватор (майже посе­редині), нульовий меридіан. Материк знаходиться в екваторіальному, субекваторіальних, тропічних, субтропічних географічних поясах. (Отже, "континент коротких тіней" — це образна назва, що підкреслює близькість Африки до екватора і високу позицію Сонця на небі, через це тіні предметів удень дуже короткі протягом більшої частини року.)

Африку омивають: Атлантичний океан і його Середземне море, Індійський океан і його Червоне море. Берегова лінія слабо розчленована. Має єдину велику затоку — Гвінейську, лише один великий острів — Мадагаскар, який відокремлюється від материка Мозамбіцькою протокою, а також один великий півострів — Сомалі. На природу матери­ка впливають теплі течії (Гвінейська, Мозамбіцька) і холодні (Канарська, Сомалійська, Бенгальська) течії.

Найближчий материк — Євразія. Межа проходить  через Ґібралтарську  протоку   Середземне море , Суецький канал, Червоне море, Баб - ель- Мандебську протоку. Аденську затоку.)

Учитель. Багато чого про природу материка може розповісти й положення його крайніх точок.

2. Тектонічна будова материка.

     Земна кора Африки, як і інших материків, складається з двох основних тектонічних структур, що мають особливі риси – платформ і складчастих областей. В основі материка розміщена дуже давня Африкано-Аравійська платформа. Платформа вкрита потужним шаром осадових порд, який в окремих місцях досягає 7000 метрів. Тут утворилися високі рівнини, нагіря Тібесті і Ахаггар у Сахарі. Близько 60 млн років тому вся Африкано-Аравійська платформа почала підніматися. Це супроводжувалося гігантськими розломами земної кори. Тоді утворилася найбільша на суходолі система рифтів— Східноафриканських розломів. Ширина рифтів подекуди сягає 120 км. Ці розломи, ніби ножем, розітнули Африкано-Аравійську платформу. Уздовж них бувають землетруси, де-не-де оживають вулкани. Африку умовно поділяють на дві частини: низьку - північно-західну, де переважають висоти менш ніж 1000м., та високу – південно-східну. Там утворилися Ефіопське нагір’я та Східно-Африканське плоскогір’я.  (перегляд відео   https://cutt.ly/zwWuGIxH ).

3. Практична робота. Визначення географічних координат крайніх точок Африки.

Мета: закріпити вміння визначати географічні координати крайніх точок материка та наносити їх на контурну карту!

Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Африки, кон­турна карта Африки, олівці, лінійка.

                Хід роботи                                                                                                                                                                                                                                                                                                           1). Визначення крайніх точок Африки та їхніх координат

Клас працює з зошитами з друкованою основою.

     Визначимо географічні координа­ти крайніх точок і нанесемо їх на контурну карту.

Після виконання практичної роботи учні порівнюють свої записи із записами на відкидній дошці самоконтролю. Вчитель пропонує піднести руку тим учням, які виконали роботу без помилок.

Координати:

Північна — м. Рас-Енґела 37° пн. ш. 10° сх. д.

Південна — м. Голковий 35° пд. ш. 20° сх. д.

Західна — м. Альмаді 15° пн. ш. 17° зх. д.

Східна — м. Рас-Гафун 11° пн. ш. 51° сх. д.

Завдання. Показати на карті крайні точки мате­рика.

2). Визначення протяжності материка

Протяжність материка можна визначити двома способами: за допомогою градусної сітки. Протяж­ність 1° меридіану — близько 111 км, 1° паралелі по широті зазначено в атласах. Проведіть обчис­лення в зручний для себе спосіб.

Найбільша протяжність Африки з півночі на південь — 7437 км.   (35° + 37°) х 111 км = 7437км.

Учитель. Наступне завдання, нанести на контурну карту об'єкти географічної номенклатури.

3. Дослідження Африки.

Ознайомтеся з інформацією про історію дослідження материкаАфрика за QR-кодом в підручнику. Простежте по карті маршрути подорожей Д. Лівінгстона, Бартоломео Діаша, Васко да Гами, Єгора Ковалевського. Хто з них, на ваш погляд, зробив найбільший внесок у дослідження Африки? Заповніть таблицю «Дослідження

Африки». (Учні самостійно працюють.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ

 Гра «Вірю-не вірю»

  1.    Чи вірите ви, що Африка — найбільший за роз­мірами материк світу? (Не вірю)
  1.    Вона найбільший уламок Гондвани? (Вірю)
  2.    Вона лежить у всіх півкулях? (Вірю)
  1.    Її омивають три океани? (Не вірю)
  2.    На півночі її омиває Червоне море? (Не вірю)
  3.    Гвінейська затока — найбільша у світі? (Вірю)
  4.    Африку називають улюбленицею Сонця? (Вірю)
  5.    Мозамбіцька протока найдовша у світі? (Вірю)
  6.    Велика частина Африки розташована в Східній півкулі? (Вірю)
  7. Африка прилягає до Америки? (Не вірю)
  8. В Африці не зустрічаються багаторічні сніги й льодовики? (Не вірю)

« Гра «Чи знаєш ти карту?»

1. На столі у вчителя лежать перевернуті картки із написами географічних назв до даної теми. Учні показують на фізичній карті зазначені об'єкти.

VI. Підсумки уроку.

1. Африка — другий за розмірами території мате­рик Землі.

 2. Екватор перетинає Африку майже посередині, що обумовлює своєрідність подібних природних умов північної та південної частин материка.

Рефлексія

Ну от і закінчилась наша віртуальна подорож. Ви працювали з різними джерелами знань.

  1. Що нового ви дізналися?
  2. Чого ви навчилися?
  3. Було цікаво...
  4. Було важко...
  5. Тепер я можу...
  6. Що сподобалося на уроці?

«Світлофор»

Учням пропонуються картки 3 кольорів, за допомогою яких вони можуть передати зрозумілість їм даної теми.

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника, параграф 20.

Нанести на карту об’єкти вивченої номенклатури.  

Молодці.  Дякую за співпрацю .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
4 січня
Переглядів
82
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку