Розробка уроку з соціально-економічної географії для 10-го класу на тему "Характеристика провідних країн Латинської Америки. Бразилія" з детальною презентацією. Велика кількість фотографій в презентації допомогає учням отримати цікаву інформацію про країни. Велика увага приділяється самостійній пошуковій діяльності учнів. В розробці уроку є варіанти доповідей учнів, але краще дати дітям місце для творчості в оформленні доповідей та розвитку пізнавальної компетентності.
Тема. Характеристика провідних країн Латинської Америки. Бразилія
Мета:
Обладнання: політична карта світу, друковані опорні конспекти, контурна карта Латинської Америки атласи, мультимедійна презентація, кольорові олівці.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
(термін «латинська») є умовним і відбиває загальну латинську основу романських мов (іспанської, португальської та французької), якими розмовляє абсолютна більшість мешканців регіону.)
(33 незалежних країни та 10 колоній і залежних територій).
Учні називають країну і швидко виходять до дошки та показують її на карті.
Учні вгадують країну за фото (Слайди 2-14)
Коли мова йдеться про країни Латинської Америки, то перші асоціації у нас пов’язані із запашною бразильською кавою, ритмічним аргентинським танго, яскравими карнавалами та найкращими футболістами. Багато хто знає про давніх цивілізацій майя, ацтеків, інків.
І хоча серед країн Латинської Америки ще чимало таких, що «пасуть задніх», у провідних країн регіону нам є чого повчитися. Давайте детальніше про це дізнаємося за допомогою віртуальної подорожі провідними країнами Латинської Америки.
Завдання (індивідуальні)
Вчитель доповнює доповіді учнів.
Мексика (Слайди 17-18)
Одна з найчисельніших країн світу – 111 млн осіб (2009 р.). Найбільша етнічна група – метиси- складає близько 60 % осіб населення, індійські народи (29 %), вихідці з Європи (іспанці, баски, німці, французи, італійці), уродженці Гватемали та інших країн Америки. 96% католики, 70% мексиканців проживають у 24 містах. Найбільші: Мехіко (22 млн осіб), Монтеррей (3,6 млн осіб), Пуебла (1,9 млн осіб). Посідає друге місце в латинській Америці (після Бразилії) за розміром промислового потенціалу. За запасами нафти вона посідає четверте місце у світі. Провідними галузями промисловості є гірничодобувна, нафтова, нафтохімічна, металургійна, будівельна, текстильна, харчова й машинобудування.
Венесуела (Слайди 19-20 )
Держава на півночі материка Південна Америка. Слово «Венесуела» означає «маленька Венеція». 26,8 осіб (2009 р.), природний приріст – 19 ‰. Католицизм. Урбанізація – 87%. За видобутком та експортом нафти входить у першу десятку країн світу. Крім нафти видобувають алмази, золото, кам’яне вугілля, природний газ. Працюють підприємства кольорової і чорної металургії, хімічної, легкої і харчової галузей промисловості. Вирощують банани, кукурудзу, рис. Основними експортними культурами є кава та какао. У країні нараховується понад 15 млн голів рогатої худоби, 4,5 млн свиней і 4 млн кіз.
Чилі (Слайди 21-22)
Чилі – «найдовша» з усіх південноамериканських країн – близько 4300 км, при цьому найширша частина її території досягає 355 км, а найменша – лише 15 км. Більшість чилійців є метисами. Природний приріст 12 ‰, загальна чисельність населення – 16, 6 млн осіб (2009 р.). 90 % населення проживає в центрі країни, а понад однієї третини – в столиці країни Сантьяго та її околицях. Католицизм. Чилі посідає одне з провідних міст у світі за видобутком та продажам міді, природної селітри, йоду. Розвинені легка і харчова промисловості, металургійна, машинобудівна, хімічна і нафтохімічна галузі.
Аргентина (Слайди 23-24)
Назва країни означає «срібна», латинського походження. 40,9 млн осіб (2009 р.). Природний приріст - 12‰. Середня густота населення – 14 осіб/км2. Урбанізація – 88%. Найбільшими містами є Буенос-Айрес і Кордова. Гірничодобувна промисловість (свинець, цинк, уран, залізні руди), металургія та сільське господарство, транспортне й сільськогосподарське машинобудування, виробництво металорізальних верстатів, електротоварів, кольорова металургія, хімічна, деревообробна, поліграфічна промисловість. Провідною галуззю сільського господарства є тваринництво – м’ясне скотарство й вівчарство («м’ясний цех Латинської Америки»).
Прийом «Асоціації»
Давайте пограємо в гру «Асоціації».
(Вчитель по ланцюжку передає прапор Бразилії кожен називає слово, з яким асоціюється Бразилія і передає іншому)
БРАЗИЛІЯ (Слайд 25-26)
План вивчення країни (Слайд 27 )
б) Сільське господарство (учень 11 (Слайди 60-63 )
Бразилія — найбільша держава Латинської Америки, п’ята за площею у світі (8,5 млн км2). На сході й північному сході Бразилія омивається водами Атлантичного океану.
Значна частина території Бразилії — рівнина.
Клімат країни міняється від вологого екваторіального до сезонно-вологого субтропічного. Головними річками є Амазонка, Сан-Франсіску, Парана, Уруґвай, Параґвай. Річки Бразильського плоскогір’я мають значний гідропотенціал. Третину території Бразилії займають вологі вічнозелені екваторіальні ліси Амазонської низовини, іншу територію — тропічні ландшафти високих рівнин Бразильського плоскогір’я.
Крім неосяжних лісів, найбільших річок, родючих ґрунтів й унікального тваринного світу, природа «нагородила» надра Бразилії різноманітними корисними копалинами, серед яких кам’яне вугілля, залізні, марганцеві, уранові, вольфрамові, хромові руди, золото тощо.
Найбільша етнічна група населення Бразилії представлена європейцями (54,7 %); представники африканської раси складають 5,9 % населення країни. У результаті змішання рас значну частину населення складають мулати, метиси, самбо. Крім громадян Бразилії в країні близько 3 млн іммігрантів — індійців, арабів, угорців, поляків та ін. Загальна кількість корінного населення Бразилії — індіанців-аборигенів — складає близько 60 тис. осіб, більш ніж 2/3 з них проживають в Амазонії. У країні також є найбільша у світі японська громада — більш ніж 2 млн осіб. Усе це різноманітне населення розмовляє портуґальською мовою, до якої ввійшло чимало слів африканського й індіанського походження. Більшість вірян сповідує католицизм.
Бразилія входить в десятку найбільш населених країн світу — 199 млн осіб (2009 р.). Більш ніж половина населення Бразилії — молодь до 20 років, жителі старші за 50 років складають лише 10 %. Це пов’язане з високими показниками народжуваності й природного приросту. Високі темпи приросту загострюють проблему зайнятості й приводять до «хибної урбанізації». 3/4 населення проживає у великих прибережних містах і їхніх передмістях, кількість яких швидко зростає.
Бразиліа — нова столиця Бразилії з населенням 2,2 млн осіб. Розташована на Бразильському плоскогір’ї на висоті більш ніж 1000 м. Місто було побудоване лише за три роки за проектом бразильського архітектора-модерніста Люсіо Кости.
Додаток до уроку 1. (Слайди 74-77)
Цікаве про Бразилію
Головна визначна пам'ятка Ріо - найвища статуя Христа Спасителя, споруджена на горі Корковадо. У місті багато музеїв - Музей сучасного мистецтва, Національний музей витончених мистецтв, Музей індіанців, Музей каменів. Привертають увагу туристів Ботанічний сад і зоопарк.
А спортсмени та вболівальники футболу усього світу знають знаменитий стадіон «Маракану». Для жителів Ріо-де-Жанейро, як і для мільйонів інших бразильців, футбол - це пристрасть, недільний відпочинок і головна тема розмов у будні. Бразилія - країна, яка стала вічною володаркою «Золотої богині», тричі виграв світові чемпіонати з футболу. Країна, в якій більш футболістів, ніж у всіх інших країнах Південної Америки. Легендою світового футболу став бразилець Пеле.
Окрім футболу життя бразильців, і насамперед жителів Ріо-де-Жанейро, пов'язана з карнавалом. Цілий рік в сімейні скарбнички відкладаються гроші на покупку карнавальних нарядів і придбання квитків на карнавальні бали. «Одним з найбільших вистав народного мистецтва» назвав карнавал в Ріо-де-Жанейро американський журнал «Лайф». У дні карнавалу вулиці міста нагадують безкрайнє море, скипати хвилями народного веселощів. Кульмінацією карнавальної програми є хода учасників шкіл самби.
Кухня: У Бразилії змішалися три кулінарні традиції: європейська, африканська і індіанська. В основі бразильської кухні три головних продукту - чорна квасоля, рис і маніока. Їх можна зустріти скрізь, в м'ясних і овочевих стравах, в морепродуктах і супах, в рагу і салатах. Повсюдно використовуються овочі і трави. Велика кількість річок і близькість океану забезпечують на столі бразильців різну рибу, річкову і морську, морепродукти.