методична розробка уроку призначена для проведення уроку з соціально-економічної географії світу з використанням мультимедійних та інтерактивних засобів навчання
Тема: Франція. (Французька республіка)
Мета: охарактеризувати ЕГП, природні умови і ресурси Франції, визначити особливості населення і провідні галузі господарства; розвивати вміння складати комплексну характеристику країни, обґрунтовувати галузеву структуру господарства, уміння працювати з картами атласа та підручником, уміння працювати в малих групах; виховувати цікавість до теми, самостійність мислення, почуття поваги до думки інших.
Очікуванні результати: учень характеризує географічне положення країни, населення і міста, називає особливості сучасного розвитку господарства, характеризує галузеву та територіальну структуру, промисловість, особливості сільського господарства, транспортну інфраструктуру, зовнішньоекономічні зв’язки.
Обладнання: політична та фізична карти Європи, атласи, підручники, схеми, таблиці, діаграми.
Опорні поняття: географічне положення, населення, міста, господарство, галузева структура, територіальна структура, промисловість, сільське господарство, інфраструктура, зовнішньоекономічні зв’язки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи навчання: інтерактивні, пояснювально-ілюстративні (бесіда, розповідь); репродуктивні, частково-пошукові, творчі
Структура уроку
І. Організаційний момент………………………………………………………………….……………1хв
II. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок……………………………………………………..7 хв
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності……………………….…………………………4хв
IV. Вивчення нового матеріалу…………………………………………………………………...……20хв
V. Закріплення нових знань, умінь та навичок………………………………………………….…….10хв
VI. Підсумок уроку…………………………………………………………………….…………………2хв
VII. Домашнє завдання……………………………………………………………..……………………1хв
Хід уроку
І. Організаційний момент. Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
Учитель. Добрий день! Посміхніться один одному і подумки побажайте успіхів на уроці. Сьогодні ми розпочнемо заочну мандрівку країнами Європи.
II. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
► Гра «Склади карту».
Вчитель пропонує учням скласти карту Європи за регіонами на швидкість. Назвати найбільші країни і їх столиці.
► Гра «Пошта»
Для роботи використовують «поштові скриньки» (конверти) з відповідними написами (назва теми, термін або запитання). Конверти можуть бути умовними (наприклад, можна написати їхні назви на дошці).
Учасники (окремі учні, пари або групи) отримують однакову кількість «листів» (карток). Потім ці картки (з визначеннями або запитаннями) учні мають покласти до відповідної кишені (або за допомогою магніту закріпити на дошці під відповідним написом) за встановлений час і не помилитися адресою.
Скринька № 1 «Так» Скринька № 2 «Ні»
Твердження («листи»), що необхідно надіслати «поштою» до того чи іншого адресата:
Відповіді:
Так - 1,4,6,9,11,12
Ні – 2,3,5,7,8,10
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Синій, червоний і білий кольори — кольори прапору цієї держави. Девіз республіки — «Свобода, рівність, братерство». Гімн — «Марсельєза». Міста — Фужер, Коньяк, Баккара, Пломб’єр, місцевості — Шампань, Бордо, Ґасконь, Бурґундія, Божоле, Прованс, Савойя. Ви не один раз зустрічаєте ці слова у світовій лексиці. Кожна жінка світу прагне мати одяг від відомих модельєрів цієї країни. Традиційними стравами вважаються устриці, жаб'ячі лапки і цибулевий суп. Про яку ж країну Європи ми сьогодні будемо говорити з вами? Так, звичайно, це — Республіка Франція.
Коли мова йде про Францію, перше, що згадують майже всі, — це покази колекцій всесвітньо відомих французьких модельєрів. Францію вважають «законодавицею» світової моди. І для цього є вагомі підстави, адже такі імена, як Коко Шанель, Крістіан, Діор, Жан-Поль Готьє, П’єр Карден та інші, давно стали «візитною карткою» країни.
Утім, Франція розуміється не лише на елегантному вбранні та аксесуарах. Це високорозвинена постіндустріальна держава, одна з країн «Великої сімки» — найрозвиненіших країн світу. За економічним потенціалом Франція посідає друге місце серед країн Західної Європи (після Німеччини), одне з провідних місць у світі за обсягом промислового виробництва, четверте місце за експортом капіталу, витрачає величезні суми на наукові дослідження та розробки. У галузевій структурі економіки основним видом діяльності населення стала сфера послуг. Саме ця держава найпопулярніша серед туристів.
IV. Вивчення нового матеріалу
►► Завдання Згадайте план характеристики країни.
План характеристики країни
Завдання 1. Користуючись картами атласу, складіть «візитну картку» країни.
Офіційна назва — Французька Республіка.
Площа — 544 тис. км2.
Населення — 65,4 млн осіб (2009 р.).
Столиця — Париж.
Тип країни — високорозвинена економічно держава, країна «Великої сімки»
Державний устрій — президентська республіка, унітарна держава.
Завдання 2 (робота в групах). Кожна група (4–5 учнів) опрацьовує одне питання за типовим планом характеристики країни. Час на підготовку — 10–12 хв., час виступу — 3 хв. Бажано, що б доповідали всі члени групи.
2. Економіко-географічна характеристика
3. Природні умови і природні ресурси
Середньорічна кількість опадів на більшій частині території країни становить 600–1000 мм, зимові температури позитивні, сніговий покрив зазвичай відсутній, річки не замерзають. Найбільші з них — Луара, Сена, Ґаронна, Рона.
Завдяки великим розмірам території спостерігається значний діапазон кліматичних умов, що дозволяє поєднати рослинництво середньоєвропейського й субтропічного типів. Ліси займають 24 % території країни.
Франція небагата на мінеральні ресурси. Запаси кам’яного вугілля, зосереджені в основному в Лотаринґії, запаси нафти й природного газу є невеликими. Обмеженість паливних ресурсів достатньою мірою компенсується значним гідропотенціалом гірських річок, особливо Рони та її альпійських притоків. Більш значні запаси уранових руд у Центральному масиві й Бретані та залізних руд у Лотарингії. На півдні — у Провансі й Ланґедоці — добувають боксити, а в Ельзасі й Лотарингії — калійну й кам’яну сіль.
Перевага рівнинних просторів із родючими окультуреними бурими лісовими й підзолистими ґрунтами в сполученні з помірним теплим і вологим морським кліматом сприятлива для розвитку сільського господарства. М’який клімат, мальовнича природа, тисячі кілометрів морських пляжів, великі можливості для розвитку туризму, альпінізму й зимових видів спорту в горах, багатство історичних та архітектурних пам’яток, густа мережа доріг, готелів і ресторанів роблять Францію класичною країною для туризму.
4. Населення
Населення Франції становить 59,3 млн чол.
Середня тривалість життя в країні висока — 79 років.
Пересічна густота населення — 105 чол. на км2. У містах — 73 % населення, 90 % населення — римо-католики.
Для демографічної ситуації Франції характерний перший тип відтворення населення. Природний приріст низький — 3 ‰. Наслідком цього є «старіння нації».
Населення країни складають в основному французи (82 %). Національними меншинами є корсіканці, баски, ельзасці, бретонці, фламандці, що проживають на окраїнах. Значну кількість (понад 4,5 млн осіб) складають іммігранти — портуґальці, алжирці, марокканці та інші народи. Переважна кількість населення є християнами-католиками.
Середня густота населення у гірських районах не досягає й 20 осіб/км2, а в районах Парижа, Ліона та інших великих міст вона перевищує 300 осіб/км2.
Три чверті населення проживають у містах, головна форма міського розселення — аґломерації, а для сільської місцевості — невеликі села й хутори. У 50 аґломераціях проживає близько 60 % населення країни.
Інші великі міста Франції — Ліон і Марсель — є центрами аґломерацій із населенням 1,3 млн осіб кожне.
Великі міста — Париж (10 млн осіб з приміською зоною), Марсель (1,2 млн чол.), Ліон (1,2 млн чол.), Лілль (1 млн чол.), Бордо, Тулуза, Ніцца, Нант, Страсбур, Тулон, Руан.
Місто Фужер — один із перших в історії виробників великих широких на тоненькій ніжці келихів, м. Коньяк — батьківщина однойменногоалкогольного напою, м. Баккара дало назву особливому коштовному сортові кришталю, м. Пломб’єр відоме нам як батьківщина сорту морозива.
Паливно-енергетична промисловість працює на імпортній нафті і природному газі та з використанням власного кам’яного вугілля. В електроенергетиці провідну роль відіграють атомні електростанції. За масштабами розвитку ядерної енергетики Франція поступається тільки США. У країні працюють більш ніж 50 енергоблоків АЕС, на яких щорічно виробляється понад 75 % усієї електроенергії.
На частку машинобудування припадає більш ніж 2/5 робітників і вартості промислової продукції. У структурі промислового виробництва найбільшу частку займають галузі загального (12 %) і транспортного (10 %) машинобудування. Автомобільна промисловість є однією з основ національної промислової структури. Дві найбільші в країні компанії — приватна «Пежо-Сітроєн» і державна «Рено» забезпечують відповідно 4 і 5 % світового виробництва легкових автомобілів.
Французькі компанії посідають друге місце у світі (після Японії) з випуску енергетичного устаткування для електростанцій. Франція залишається потужною силою в ракетній промисловості Західної Європи. Проект «Аріанспейс» забезпечує провідні позиції країни в комерційних запусках супутників. Найого частку припадає приблизно 50 % світового космічного ринку. Головна особливість машинобудування в цілому — його висока концентрація у Великому Парижі.
Металургія — одна з потужних галузей промисловості країни. В минулому чорна металургія тяжіла до власних родовищ залізних руд та коксівного вугілля, нині вона зсувається в бік моря та працює на імпортній сировині. Основу потужної кольорової промисловості складає алюмінієва галузь, працює на власній сировині та орієнтується на джерела електроенергії.
Важливими галузями французької промисловості залишаються також текстильна, швейна та харчова промисловість.
Франція — одна з високорозвинених країн світу
У країні поряд із сучасною промисловістю потужний розвиток має сільське господарство і сфера обслуговування.
Місце Франції у світі:
• 1 місце в Європі за кількістю АЕС;
• 1 місце в Європі за виробництвом зерна (більш як 50 млн т на рік), яловичини, олії, сиру;
• 1 місце в Європі за загальним обсягом виробництва сільськогосподарської продукції;
• світовий законодавець моди;
• 1 місце в світі за кількістю туристів (60 млн на рік);
• 2 місце в світі за вартістю експорту сільгосппродукції;
• 2 місце в світі за збором винограду, експортом вина, споживанням його на душу населення (після Італії);
• 4 місце у світі за розвитком машинобудування (після США, ФРН і Японії);
• 4 місце у світовій економіці за обсягами ВВП;
• 4 місце у світі за обсягом зовнішньої торгівлі й експортом продукції (після ФРН, США і Японії);
• разом із США і Німеччиною займає провідні позиції у світі за збиранням цукрових буряків.
Основна продукція: машинобудування, транспортне обладнання, сільськогосподарська; космічна, ракетна, авіаційна, атомна техніка, електроніка, засоби зв’язку, озброєння, автомобілі, рухомий склад залізниць, промислове обладнання, пластмаси, синтетичні волокна і каучук. Виробник та експортер модного одягу і взуття, парфумів, косметики, ювелірних виробів.
Імпортує паливо (нафта, природний газ), тропічні фрукти, машини, робочу силу. Експортує озброєння, капітал, послуги.
Хоча на частку сільського господарства країни припадає лише 4 % ВВП і 5 % економічно активного населення, воно дає 25 % продукції ЄС. Основою сільськогосподарського виробництва стали сприятливі природні умови і великі площі придатних для використання земель.
Вирощують зернові, картоплю, цукрові буряки, олійні (рапс, соняшник). Щорічні збори зерна сягають 70 млн т, половина йде на експорт. Пшениці збирають до 38 млн т, решту нарівно становлять ячмінь і кукурудза. Франція є найбільшим виробником і експортером цукру серед країн ЄС. Вирощують різноманітні овочі, фрукти і квіти, в тому числі для виготовлення парфумів. Важливуроль відіграє виноградарство. За збором винограду, виробництвомі експортом вина, споживанням його на душу населення Франція посідає друге місце у світі, лише трохи поступаючись Італії. Французькі вина вважаються найкращими у світі.
7. Транспорт та зовнішньоекономічні зв’язки Франції
Транспортна мережа країни має чітко виражений радіальний тип: майже всі основні магістралі йдуть від Парижа. У внутрішніх перевезеннях людей і вантажів перше місце посідає автомобільний транспорт. Франція посідає одне з перших місць у світі за забезпеченістю населення автомобілями (на 1000 жителів — 425 особистих автомобілів), густотою і якістю автомобільних доріг.
Значну частину внутрішніх перевезень вантажів забезпечує залізничний і трубопровідний транспорт. Основним стрижнем водних шляхів є Сена, пов’язана мережею каналів з іншими річками країни.
У середньому щорічно країну відвідують понад 80 млн туристів, що дає близько 2,8 % ВВП.
8. Культура, освіта. Розвиток туризму.
(Виступ учня, що мав випереджальне завдання.)
Зразок виступу учня
Франція — «заповідник» пам’яток історії й культури. Практично в кожному департаменті можна побачити шедеври архітектури різних епох і стилів, численні музеї й інші культурно-історичні об’єкти. Париж — центр світової культури. Тут неповторні музеї. Серед них Лувр (із кращим у світі зібранням мистецьких творів епохи Відродження), Версаль, Національний центр мистецтва і культури імені Ж. Помпіду, Єлісейський палац, Музей Оранжері, Палац Шайо, собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам), Будинок інвалідів із собором XVII ст. (у ньому знаходиться прах Наполеона І), Марсове поле, символ міста — Ейфелева вежа (1889 p.), Єлисейські поля — головний проспект столиці, що закінчується Тріумфальною аркою.
Загальна кількість державних і приватних вищих навчальних закладів, включаючи університети, перевищила 450. У Великому Парижі міститься найбільший у країні Паризький університет, що складається з кількох університетів, три з яких утворені на базі знаменитої Сорбонни, заснованої у ХІІІ ст.
Франція займає перше місце в світі за кількістю туристів (60 млн туристів), що дає понад 2 млрд доларів прибутку. Тут сприятливий клімат, узбережжя морів, гірські масиви Альп і Піренеїв, численні джерела цілющих вод, культурна спадщина з двотисячолітньою історією.
Видатні особистості Франції: Р. Декарт, Б. Паскаль, П. Фермі, А. Ампер, Ж. Фуко, П. Кюрі, Л. Пастер, П. Лаплас, Ж.-І. Кусто, Ж. Руссо, Вольтер, Ж. Ламетрі, Д. Дідро, Ф. Рабле, Ж.-Б. Мольєр, В. Гюго, О. Дюма, Ж. Верн, О. де Бальзак, Г. де Мопассан, Стендаль, А. Камю, П. Гоген, А. Матісс, К. Моне, Ж. Ренуар, К. Глюк, К. Россіні, Г. Берліоз, Ш. Гуно, Ж. Оффенбах, Ж. Бізе.
Подорож по Парижу. Чудеса архітектури:
Шартрський собор, освячений у 1260 р. Чудесний храм, присвячений Діві Марії. Французи, як і українці, багато молитов посилають до Богородиці. Скульптура Богородиці («Троянда Франції») — данина багатовіковій традиції французів поклонятися Діві Марії як Богоматері-заступниці. На всіх іконах вона оточена символами: терновою гілкою, ліліями (символ непорочності), фіалками (символ покори). Діва Марія на вітражі — у трояндовому саду і тримає трояндову гірлянду — «Троянда без колючок».
Лувр - королівський замок, побудований Філіппом Августом у 1204 р., перебудований Карлом V у 1364 р. 400 років правління різних імператорів - різні стилі у Луврі. Сьогодні - це один із найбільших музеїв мистецтв світу (полотна і скульптури світових і французьких геніїв - Леонардо да Вінчі, Рафаеля, Тиціана, Рубенса, Ель Греко, Гойї, Пікассо, Ж. Латура та ін.).
Тріумфальна арка заввишки 50 м починає цю площу (побудована за наказом Наполеона у 1806 р.).
Площа Згоди- одна з найкрасивіших і найбільших площ Парижа(S=84тис.км ²).
Собор Паризької Богоматері - у 1163 році на острові Сіте — історичному центрі Парижа, на місці старої єпископської капели св. Стефана, король Людовік IX у присутності римського папи урочисто заклав новий собор французької столиці Нотр-Дам — собор Паризької Богоматері. Собор будували поетапно: у 1182 р було завершено його східну частину, у 1200 р.— західну, у ХІІІ ст.— західний фасад і його скульптурні роботи. Будівництво собору тривало до середини XIV ст. Паризький собор — це одна з перших споруд, в якій остаточно сформувався готичний стиль, хоча в ньому ще збереглися деякі особливості романської архітектури: масивні, круглі в плані стовпи, а також масивні стіни, деяка затемненість інтер’єру. Проте своєю величчю і красою собор полонить кожного, хто підходить до нього. Незважаючи на те що про нього добре відомо з однойменного роману В. Гюго та численні описи кожної частини все ж щоразу він постає у новій красі.
Єлисейські Поля - шлях тріумфів історії, прогулянок сьогодення, престижна вітрина Парижа, що має 628 будинків з обох боків.
Версаль (1661р.) - шедевр Короля-Сонця ЛюдовікаXIV. Резиденція, мисливський замок в околицях Парижа. Розкішний палацово-парковий ансамбль: сади зі скульптурами, фонтани, басейни, гроти. Є навіть ціла система каналів — «Маленька Венеція». Туристський ансамбль світової слави".
Монмартр - один із підвищених районів Парижа. Місце, де збирається мистецька еліта Франції. Тут багато кабаре. Одна з його перлин - церква Сакре-Кьор (Церква Серця Христового) - побудована у візантійському стилі (1874-1919 рр.). Церква, національного покаяння і примирення (побудована після Паризької комуни на місці вбитого колись архієпископа). Поруч — художній музей Монмартра, Музей воскових фігур.
Ейфелееа вежа (1889 р.) — емблема Парижа, на березі р. Сени. Символ нової індустріальної епохи. Багато митців виступали проти її спорудження. Будував інженер Ейфель. Висота її разом з антеною - 320,75 м.
Центр Помпіду, найзнаменитіший зразок стилю «Хай-Тек». Головний сучасний атракціон Парижа. Центр акустики, музики, тут є концертні та виставкові зали, кафе.
Мулен-Руж-«Червоний млин»(1889 р.) - кабаре. Різні музичні рев'ю, стриптиз-зали. Одна з пікантних родзинок Парижа.
Учитель. Франція вважається одним з найбільших у світі регіонів іноземного туризму. Щороку ії відвідують понад 50 млн. чоловік. На кожного жителя Франції припадає майже один іноземець турист. Франція знову обігнала Іспанію щодо туризму: архітектура, культура — це перше, що приваблює туристів. Багаті курорти Середземномор'я — Рів'єра, Лазуровий берег — дуже відомі, елітні. Розвинений тут також альпінізм як вид спорту і туризму. Україна може цього повчитися, бо можливості має подібні. Але до прибутків, сервісу, менеджменту галузі нам поки що дуже далеко.
V. Закріплення нових знань, умінь та навичок
Завдання 1.
1. Укажіть місце Франції:
• в Європі за кількістю АЕС;
• в Європі за виробництвом зерна (понад 50 млн т на рік), яловичини, олії, сиру;
• у світі за кількістю туристів (60 млн на рік);
• у світі за збором винограду, експортом вина, споживанням його на душу населення;
• в Європі за загальним обсягом виробництва сільськогосподарської продукції;
• у світі за вартістю експорту сільгосппродукції;
• у світовій економіці за обсягами ВВП.
2. Розгляньте карту і поясніть, де і чому розміщені ГЕС у Франції. (В Альпах)
3. Яка причина структурних змін у хімічній промисловості? Де розмішені нафтопереробні заводи? Яка причина зростання виробництва паперу й картону? (Зростання попиту на синтетичні вироби, папір, картон; нафтопереробні заводи — в портах Марсель — Бер, Гавр — Руан)
4. Назвати основні райони вирощування пшениці, цукрових буряків. (Пшениці — басейн Сени і Луари, цукрових буряків — басейн Сени та Північ)
5. Чому півень є одним із символів країни? Який найважливіший район птахівництва у Франції? (Бретань)
6. Яку продукцію країна постачає на світовий ринок? (Автомобілі, літаки, устаткування для промисловості, зброю, вина, пшеницю, цукор, сири)
7. Чим пояснити велику кількість туристів у Франції?
Завдання 2. Визначити правильність або неправильність наведеного твердження. Обрану відповідь позначте у табличці позначкою «плюс».
Твердження |
Так |
Ні |
1. Французька республіка — унітарна європейська держава |
|
|
2. Острів Корсіка належить Франції |
|
|
3. Середня тривалість життя в країні — 69 років |
|
|
4. За формою державного правління Франція — президентсько-парламентська держава |
|
|
5. У містах — 93 % населення |
|
|
6. 60 % населення — римо-католики |
|
|
7. Лісами вкрито 25 % території країни |
|
|
8. Гірськими масивами зайнята більша частина території Франції |
|
|
9. Луара — найдовша річка Франції |
|
|
10. У Франції є міста Фужер, Коньяк, Баккара |
|
|
11. Франція межує з Німеччиною, Андоррою, Монако, Ватиканом |
|
|
12. У Франції великі запаси уранової руди, бокситів, калійних солей, нафти |
|
|
Відповідь: правильні твердження: 1, 2, 4, 7, 9, 10.
2. Географічний диктант (окремим учням)
1. Французька республіка — держава… (Унітарна)
2. Адміністративний центр Ельзасу — … (Страсбург)
3. За формою державного правління Франція — … (Президентсько-парламентська республіка)
4. Міста-мільйонери Франції: … (Париж (10 млн чол. з приміською зоною), Марсель (1,2 млн чол.), Ліон (1,2 млн чол.), Лілль (1 млн чол.)
5. Площа європейської частини країни разом з о. Корсіка — … (544 тис. км2)
6. Площа Франції разом із заморськими територіями та департаментами — … (552 тис. км2)
7. Населення — … (59,3 млн чол.)
8. Столиця — … (Париж)
9. Вищу виконавчу владу в країні здійснює… (Президент)
10. У Франції є такі корисні копалини: … (Залізна руда, боксити, калійні солі, уран)
11. На суші Франція межує з… (Бельґією, Німеччиною, Швейцарією, Італією, Люксембурґом, Монако, Андоррою, Іспанією)
12. Франція омивається… (Середземним морем, Атлантичним океаном)
Картографічний практикум
1. На контурній карті першими літерами їх назв позначте три найбільші міста Франції. Лінією покажіть напрямок руху між ними швидкісних поїздів «ТЛ^ГО». Нижче вкажіть назви міст, які він з'єднує.
2. Позначте два найбільші морські порти Франції знаками у вигляді невеликого якоря. Це міста:
3. Із наведеного переліку умовних знаків корисних копалин виберіть ті, якими Франція забезпечена достатньо. Позначте розташування їх родовищ на контурній карті.
4 Лінією із короткими поперечними штрихами позначте найважливіший район приморського
відпочинку у Франції. Суцільною лінією обведіть найважливіший район гірського туризму.
5. Позначте знаком € французьке місто, у якому працює Європарламент.
Укажіть його назву — .
6 Позначте на контурній карті назви міст, наведених у таблиці, відповідними цифрами. Упишіть провідні галузі промисловості цих міст.
|
Назва міста |
Цифра |
Галузь промисловості |
1 |
Тулуза |
1 |
|
2 |
Лілль |
2 |
|
3 |
Безансон |
3 |
|
• Провідними галузями промисловості є енергетика, машинобудування й хімічна промисловість. Найбільші промислові райони зосереджені на сході країни.
• Високоінтенсивне сільське господарство Франції забезпечує власні потреби країни та експортує значну кількість продукції.
• Франція має добре розвинений транспортний комплекс.
• Важливою галуззю міжнародної спеціалізації Франції є туризм, сучасна економіка її інтегрована в ЄС та світове господарство.
VII. Домашнє завдання
2. Скласти розгорнутий план параграфу.
3. Скласти схему зовнішньоекономічних зв’язків Франції.
4. Скласти кросворд «Топ-10 найвидатніших місць Франції».
Джерела:
Довгань Г. Д.
Усі уроки географії. 10 клас. Соціально-економічна географія світу (Стандарт і академічний рівень)/ Г. Д. Довгань. — Х. : Вид. група «Основа», 2010. — 301 [3] c. : табл. — (Серія «12-річна школа»).
Сайти: www.belpokupki.ru
www.tc-btrus.ru geo-tur.narod. www.geoevents.ru www.hot-putevki.ru forum.krasmama.ru