Конспект уроку з хімії для 8 класу на тему
« Узагальнення і систематизація знань з теми :
« Оксиди. Основи. Кислоти»
Остапенко Любов Сергіївна
вчитель хімії
Таверівської ЗОШ І-ІІ ступенів
Чутівської селищної ради
Полтавського р-ну
Полтавської обл.
Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми :« Оксиди. Основи. Кислоти»
Мета:-повторити і закріпити знання з теми « Складні речовини»;
-виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: роздавальний матеріал , комп’ютерна презентація ( додаток1)
Тип уроку: узагальнююче повторення
Форми роботи: « Мікрофон», « Міні –практикум»,« Хімічний диктант», « Коло ідей», « Самооцінювання»
Хід уроку
І. Організаційний момент. Розминка.
« Чарівна скринька». (Цей прийом проводиться для створення емоційного настрою учнів.)
«Просто знати – це не все. Знання потрібно використовувати»
« Знання лише тоді стають переконаннями, якщо вони досягнуті зусиллями думки»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми з вами ще раз пригадаємо матеріал, вивчений протягом теми розв’язуючи вправи і задачі і заповненням оцінкової карти. ( Учням роздається оцінкова картка)
1.« Мікрофон» ( 1 бал). Незакінчене речення.
Оксиди – це складні речовини, ….( які складаються з атомів двох хімічних елементів, один з яких є Оксиген.)
Кислоти – це складні речовини, ……(які складаються з одного або декількох атомів Гідрогену і кислотного залишку.)
Основи – це складні речовини , …..( які складаються з атомів металів і однієї або декількох гідроксогруп.)
Реакція нейтралізації – це реакція ….( взаємодії кислоти і основи з утворенням солі і води.)
Реакція заміщення – це реакція ….( взаємодії кислоти з металами з утворенням солі і виділенням водню.)
Ряд активності металів – це ряд металів, …(які розміщені в порядку зниження активності взаємодії з кислотами.)
Індикатори – це речовини ….(за допомогою, яких можна визначити кислоти і основи ( за зміною забарвлення)
Розподілити речовини по класах – оксиди, кислоти, основи:
Оксиди: Fe2O3, ZnO ,CO2
Кислоти: H2CO3, HCl
Основи: Mn(OH)2, Ba(OH)2, Cr(OH)3
3.Дописати хімічні рівняння « Міні-практикум»
( на вибір 2 рівняння – 2 бали)
K+ H2O=
P2O5+ H2O=
Al + H2SO4 =
FeO + HCl =
Cr2O3 + H2SO4 =
Fe(OH)2 + HCl =
PbO + H2 =
N2O5 + CaO =
Na2CO3 + H2SO4 =
AgNO3 + HCl =
Відповіді
2K+ 2 H2O= 2KOH+ H2
P2O5+ 3H2O=2 H3PO4
2Al + 3H2SO4 = Al2(SO4)3 + 3H2
2FeO + 4HCl = 2FeCl2 + 2H2O
Cr2O3 + 3H2SO4 = Cr2(SO4)3 + 3 H2O
Fe(OH)2 + 2HCl =FeCl2 + 2 H2O
PbO + H2 = Pb + H2O
N2O5 + CaO = Ca(NO3)2
Na2CO3 + H2SO4 = Na2SO4 + H2CO3
AgNO3 + HCl = AgCl + HNO3
4.« Коло ідей»
За поданою схемою записати можливі хімічні реакції між речовинами ( 3 бали)
HCl
CO2 H2O NaOH Zn HBr
MgO
|
Відповіді HCl + NaOH = NaCl + H2O 2НСl + Zn = ZnCl2 + H2 2HBr + MgO = MgBr2 +H2O MgO + H2O = Mg( OH)2 MgO + CO2 = MgCO3 |
|
5.Задача.
Яка маса фосфор (V) оксиду утворюється під час згорання фосфору масою 6,2 г. Яка маса NaOH може прореагувати з цим оксидом, якщо утвориться натрій ортофосфат?
Дано: 6,2 x
m(P)= 6,2г 4P+5 O2 = 2P2O5
________________ 124 284
m(NaOH)- ? x= 14,2 г P2O5
14,2 x
P2O5 + 6NaOH = 2 Na3PO4 + 3 H2O
142 240
x = 24 г NaOH
Відповідь: m (NaOH)= 24 г
ІV. Самооцінювання.
Учні заповнюють оцінкову картку.
V. Домашнє завдання. Повторити § 26-29, 32-36