Конспект уроку з інформатики для 4 класу.
Тема. Поняття алгоритму. Виконавці алгоритмів.
Тип уроку: актуалізація знань.
Форма проведення: урок-римування.
Підготували: Кутасевич Юлія (https://naurok.com.ua/profile/1543236); Нетеса Світлана
УРОК РИМУВАННЯ
Нетеса С.О., Кутасевич Ю.В. ПНІм-22
Предмет: «Інформатика»
Клас: 4
Тема. Поняття алгоритму. Виконавці алгоритмів.
Мета:
навчальна: формувати поняття алгоритму, вміння виконувати алгоритми, вміння складати прості алгоритми;
розвивальна: розвивати логічне мислення, зорову пам’ять, творчу уяву;
виховна: виховувати вміння працювати за вказівками, розвиток комунікативних здібностей.
Обладнання: презентація, папір, олівці, фломастери.
Підручник: Інформатика. Підручник для 4 кл. закладів загальної середньої освіти. М. М. Корнієнко, С. М. Крамаровська, І. Т. Зарецька. Харків : Вид-во «Ранок», 2021. 128 с. (С. 63-64)
Тип уроку: актуалізація знань.
Форма проведення: урок-римування.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ
1. Перевірка готовності до уроку (перевірка наявності необхідного обладнання та матеріалів на уроці).
Вітаю, діти, знову вас в ефірі зуму,
Інформатику вивчатимем без суму,
До уроку підготувалися всі?
Вже готові! Молодці!
2. Вправа «Коло побажань»
Діти передають один одному м’яку іграшку або м’ячик і промовляють слова побажання.
Посміхайся, не журися!
Будь веселим, потягнися.
Будь здоровим, не хворій!
Досягай ти своїх мрій!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Впіймай команду» (якщо учні чують команду-плескають в долоні)
– Розгорніть зошити – Підійди
– Гарна погода – Виконайте завдання
– Сіли! – На вулиці дощ
– Зверніть увагу! – Намалюй!
– Ви снідали? – Посміхнись!
Впіймати команду – це ваша мета,
Уважно слухайте, щоб не пропустити біта,
В долоні плескайте, коли її чуєте,
І виграєте ви, якщо вчасно зреагуєте.
– Всі готові? Починаймо!
Швидко зошит розгорни,
Олівця до рук візьми,
Подивися навкруги,
Будь щасливим ти завжди.
Заплющте очі, посміхніться,
В думках до сонця притуліться.
Співають птахи за вікном,
Шепочуть квіти під містком.
Сонечко світить і річка тече,
Дівчинка в сукні стежинкою йде.
Нумо, погляньте, весна за вікном,
Треба вже бігти й гуляти разом.
2. Побудуйте речення так, щоб вони звучали як команда.
– Ми йдемо гуляти на вулицю
– Діти зірвали квітку.
– Учні виконували ранкові вправи.
Завдання:
Ми йдемо гуляти разом,
Будем бігать й танцювать,
Позаймаємося джазом,
І підем додому спать!
Виконане:
Йдіть на вулицю, гуляйте!
Потанцюйте, пострибайте,
В танці-джазі закружляйте,
І додому завертайте!
3. Гра «Кому належить команда» (робота в групах)
Дітям роздають картки на яких написані команди і малюнок учня та собаки.
Завдання: розкласти картки з командами на дві групи: команди, які може виконати людина; команди, які виконує тварина
Фас! Розгорнули зошит
Відповідайте! Сидіти!
Дай лапу! Відчини двері.
Кроком руш! Підійди
Ляж! Сиди! І лапу дай!
Покружляй та пострибай!
М’яч впіймай і принеси
І хвостом ти потряси!
Холодильник відкривай,
Сир ти з відти діставай,
Обережно нарізай,
І до рота подавай!
Умикай хутчіш ютуб,
І уводь: «БТС, Чонгук»
Насолоджуйся, не дякуй,
Краще друзів всіх здивуй!
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
– Як ви гадаєте, чи достатньо однієї команди для виконавця? Чи може є такі випадки, коли потрібно виконати декілька команд? Наведіть приклад.
Мамо, приготуй щось смачненьке (не зовсім зрозуміло що саме)
Приготуй, матусю, м’ясо,
Щоб було воно м’яке,
І картоплю, щоб смакувало,
І солоденьке будь-яке.
А точніше…
Хочу кекси!
Шоколадні та пухкі!
І компотику ще можна.
– Приготуєш?
– Залюбки!
– З яких команд складається вказівка виконавцеві приготувати чашку чаю? (відповіді учнів)
Воду в чайника налий!
На плиту постав, нагрій!
Візьми чашку, цукор, чаю
Все водою заливаю!
– Добре, ось така послідовність команд має назву – алгоритм. Про нього ми сьогодні і поговоримо.
V. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з підручником c.63-64
Визначення поняття алгоритму.
Алгоритм – це послідовність команд для виконавця, спрямованих на розв’язання певного завдання.
– Зверніть увагу на те, що для того, щоб наш алгоритм був правильним, треба дотримуватися певних правил:
1. Правильний порядок дій;
2. Алгоритм не повинен містити команди, яких не може виконати виконавець;
3. Кожен алгоритм завершується здобуттям результату.
По порядку розташуй,
Чітко думку сформулюй,
Виконавцеві запропонуй,
Й результат в кінці отримуй!
Гра «Кухарі» (для гри потрібно каструля і всі необхідні овочі по 1 шт, можна іграшкові)
– А зараз ми з вами попрацюємо командами. Уявіть, що ви кухарі і вам потрібно приготувати обід. Одній команді потрібно зварити борщ, а іншій команді – суп. Ваша задача: скласти алгоритм приготування борщу (супу).
(учні в групах обговорюють алгоритм приготування страви, потім по черзі називають дії, які потрібно виконати і імітують приготування страви складаючи овочі в каструлю)
Спочатку варимо бульйон,
Та до кипіння його доводимо.
Картоплю нарізаємо,
І в борщ вкидаємо.
Цибулю чистимо та нарізаємо,
Й на сковорідку викладаємо,
Очищену морквину натираємо,
Та до цибулі додаємо.
Дрібно капусту нарізаймо,
Та до борщу вкидаймо.
Трохи часнику і зелень візьмемо,
І з борщем потім подаємо.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Хто старався – притомився. Я прошу, щоб він підвівся.
Працювали ми, трудились
Так, що трішки вже й стомились.
Встаньмо, руки догори,
Помахали-раз, два, три.
Вліво, вправо нахилились,
На сусіда подивились,
Одне одному всміхнулись,
Кругом себе повернулись.
Все в порядку? Потягайтесь
І за справи повертайтесь.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота за комп’ютером
1. Повторення правил безпечної роботи за комп’ютером.
Гра «Правильно – неправильно!»
– Давайте пограємо цікаву гру, я буду зачитувати віршовані рядки, які обов’язково відповідають або не відповідають якомусь правилу поведінки в комп’ютерному класі. Ви відповідаєте: «так» або «ні»
2. Інтерактивна вправа
https://learningapps.org/4584435
3. Офтальмологічна пауза «Колесо огляду»
4. Інтерактивна вправа
https://learningapps.org/5051379
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Вправа «Мікрофон»
Вже й урок скінчився наш
І прощатися нам час.
Добре ми поримували,
Алгоритми знов згадали!
Дружно ви співпрацювали
І команди подавали
Й взагалі не сумували!
Отже, дякую я усім!
Ви, як завжди, молодці!