Конспект уроку з літературного читання з використанням методів критичного мислення 4 клас
Леся Українка – поетична квітка України. М. Олійник «Леся».
Запорізький загальноосвітній багатопрофільний навчально-виховний комплекс №106
Запорізької міської ради Запорізької області
Конспект уроку з літературного читання
з використанням методів критичного мислення
4 клас
Леся Українка – поетична квітка України.
М. Олійник «Леся».
Підготувала: вчитель другої категорії
Чуб-Колісник Олена Олексіївна
2018 рік.
Тема: Леся Українка – поетична квітка України. М. Олійник «Леся».
Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях видатної української поетеси Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати пам'ять, увагу, критичне і образне мислення; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра "Відновіть вірш".
На слайді записані рядочки з вірша. Учні "відновлюють" його.
У містах і на селі, — (2)
Має книжку на столі. (4)
У кожнім домі, в кожній хаті — (1)
Хто навчився вже читати, (3)
2. Гра "Закінчи речення".
Учитель починає речення, а школярі його закінчують.
"Це було так давно, що ...".
"Нумо зберемося разом і... ".
"Зраділи всі, бо ..."...
3.Вправи на формування швидкої реакції на слово
• Гра « Знайди “зайве” слово ».
Грак, синиця, Сова, лисиця, шпак, горобець;
Вовк, лисиця, ведмідь, корова, лось;
Коза, корова, кінь, порося, черешня.
• Гра « Хто? Що це? ».
Рідна, лагідна, найдорожча — ... (мама).
Запашний, смачний, духмяний — ... (хліб).
Сірий, зубатий, голодний — ... (вовк).
Хитра, руда, злодійкувата—... (лисиця).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Читання казки «Лисичка – кума» в особах.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сумлінним акордом зима в небесах.
Тужливим ехом в’ється в піднебессі.
Я розповісти хочу сьогодні вам
Про життя і творчість поетеси Лесі.
Жила колись на світі Леся.
Любила мріяти й співати.
Сама – найкраща із поезій,
Якої нам не написати.
У Лесі очі - квіти з луків.
А слово птаха різнопера...
В собі тяжку борола муку,
Співаючи: “Contra spem spero!”
— Про кого ці слова?
— Чим відома ця людина?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка. Читання з маркуванням.
+ |
! |
- |
? |
Я це знав(ла) |
Це для мене було неочікуване |
Це нове, або протирічить тому, що я знав(ла) |
Я хочу знати про це більше |
Картка 1
— 1871 рік для української літератури став значущим. Цього року народилася Леся Українка, яка згодом, за словами Івана Франка, стала чи не наймужнішим поетом усієї України.
Батько Лесі — Петро Антонович Косач — був людиною освіченою й для свого часу передовою, а натурою лагідною та доброю.
З боку матері рід Драгоманових сягає в бурхливі часи козацьких війн з турецько-татарськими загарбниками. Лесина мати палко кохала мистецтво, невтомно збирала його зразки: різні орнаменти, тканини, вишиванки, а також пісні, казки тощо. Вона була видатною письменницею свого часу і друкувалася під прізвищем Олена Пчілка.
До десяти років Леся росла і розвивалася, як і всі діти. Була радісна, весела, любила співати й дуже добре танцювала із братом «козака». Коли їй виповнилося 5 років, батьки купили їй фортепіано. Вона не тільки успішно вчилася музикувати, а й сама бралася складати музичні твори.
Любила Леся й серйозну роботу — господарчу. Вона завжди мала свій квітник і город, сама його обробляла й доглядала. Зовсім маленькою — у 6 років — навчилася шити і вишивати, а згодом навіть узялася мережити батькові сорочку.
Та незабаром сталося велике горе, що потім невідступно, рік у рік, день у день аж тридцять два роки, до останнього подиху, переслідувало й тихенько її мучило. Ось як розповідає її сестра Ольга: «... 6 січня 1881 року в Луцьку Леся пішла на річку Стер подивитися, як святять воду, і в неї дуже померзли ноги. Скоро потому, і від того, як тоді і думали, вона заслабла. У неї так почала боліти права нога, що вона, незважаючи на те, що й тоді була дуже терпляча, але плакала від болю. Її лікували різними способами: ваннами і масажами, і нога через деякий час перестала боліти і не боліла кілька років. Але від тої пори —це початок Лесиної, як вона сама жартуючи називала “тридцятирічної війни” з туберкульозом».
2. Читання «ланцюжком» статті «Леся Українка» (с.97)
3. Перевірка озуміння прочитаного.
— Яке справжнє ім’я Лесі Українки?
— Де і коли вона народилася?
— Якою вона була в дитинстві?
— Коли Леся навчилася читати?
— Коли написала свій перший вірш? Кому його присвятила?
— Як підписала цей вірш? За чиєю порадою?
4. Порівняння біографічних статей.
Діти працюють в зошитах. Заповнюють таблицю «спільне та відмінне».
VI. Руханка
Гра «Тропічний дощик»
VII. Робота над твором Миколи Олійника «Леся» (с. 98-100)
Словникова робота:
Кахляна груба – дров’яна пічка обкладена плиткою.
Канапа -різновид дивана, на якому підлокітники розташовані значно нижче, ніж спинка.
Парцелянова – фарфорова.
1. Читання оповідання ланцюжком з вчителем.
2. Читання абзацами в парах із постановкою запитань за змістом.
3. Складання «товстих та тонких запитань».
Діти складають запитання за змістом тексту двох видів. Тонкі мають відповідь «так» або «ні». «Товсті» мають розгорнуту відповідь.
4. Тестування:
1. Де збиралася сім’я Косачів після вечері?
а) В батьківському кабінеті;
б) у вітальні;
в) у дворі.
2. Хто був учителем словесності Петра Антоновича у Чернігівській гімназії?
а) Т. Шевченко;
б) Л. Глібов;
в) І. Франко.
3. По якій книзі Ольга Петрівна вчила дітей читати?
а) По букварю;
б) по «Кобзарю»;
в) по рідній мові.
4. Скільки часу Михайлик і Леся читали «Енеїду»?
а) Місяць;
б) два тижні;
в) тиждень.
5. У скільки років Леся навчилася читати?
а) У чотири;
б) у п’ять;
в) у сім.
6. Яку найпершу книгу Леся прочитала самостійно?
а) «Кобзар»;
б) Про земні сили;
в) «Тарас Бульба».
Відповіді: 1а; 2б; 3б; 4в; 5а; 6б.
4. Складання сенканів на тему «Леся».
VIII. Рефлексія
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроді?
— Що вас найбільше зацікавило?
— З яким настроєм завершуєте урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготувати власну розповідь про Лесю Українку.