Математика
Тема: Додавання двоцифрових чисел без переходу через 10. Креслення многокутників на папері в клітинку
Мета: вправляти учнів у розв’язуванні прикладів і задач на додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток; вдосконалювати вміння учнів утворювати і записувати двоцифрові числа; дати поняття довжини і ширини прямокутника; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу; виховувати акуратність, повагу одне до одного, бажання вчасно прийти на допомогу.
Обладнання: предметні малюнки.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Весела лічба
Заєць вуха насторожив —
Ліс шумів з усіх кінців.
Хто мені сказати зможе.
Скільки вух у 3 зайців? (6)
Край села, серед лози
Видно сірі дві кози.
А здаля, в густій траві,
Ще пасуться білі дві.
Може, скажем всі гуртом —
Скільки кізок за селом? (4)
2. Розумова розминка
Завдання 1 (підручник, с. 121)
— Прочитайте числа і скажіть, які цифри використали для їх запису. (4, 8, 44, 88, 48, 84; цифри 4, 8) Яке число найменше? (4) Яке найбільше? (88)
— Які двоцифрові числа можна записати за допомогою однакових цифр?
— Скільки чисел такого типу можна утворити?
Завдання 2 (підручник, с. 121)
— За допомогою цифр 6 і 3 утворіть усі можливі числа. (3, 6, 33, 66, 36, 63) Яке число найменше? (3) Яке найбільше? (66)
3. Гра «Віконця»
4. Гра «Естафета»
Учням пропонується вибрати завдання посильного для себе рівня.
1 рівень 2 рівень 3 рівень
73 – 1 = 74 – 70 = 72 – 70 + 20 =
42 + 1 = 43 – 40 = 80 + 4 + 6 =
50 – 10 = 62 – 2 = 59 – 50 – 9 =
40 + 10 = 90 + 8 = 25 + 5 + 40 =
30 – 1 = 37 – 3 = 40 + 40 + 2 =
5. Виконання завдань
1) Робота за таблицями.
2) Розв’язування прикладу (коментовано).
56 + 22
3) Знайдіть приклади з відповіддю 35; 66; 89.
22 + 13 63 + 25 55 + 34 90 – 1
40 – 1 60 + 6 24 + 11 48 + 41
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати приклади і задачі на додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток, будемо вдосконалювати вміння утворювати і записувати двоцифрові числа, а також будемо виконувати багато інших цікавих завдань.
IV. Розвиток математичних знань
1. Робота за підручником (с. 121)
Завдання 3
— Запишіть двоцифрове число однаковими цифрами. Скільки чисел такого типу можна утворити?
— Запишіть усі всі такі числа. (11, 22, 33, 44, 55, 66, 77, 88, 99)
Завдання 4. Самостійна робота
— За визначений час розв’яжіть якомога більше прикладів.
45 – 5 64 – 60 20 + 7 29 – 9 30 + 6
35 – 30 45 – 40 39 + 1 60 – 1 80 + 6
88 – 80 20 + 60 77 – 7 20 + 0 30 + 3
Відповіді: 40, 4, 27, 20, 36, 5, 5, 40, 59, 86, 8, 80, 70, 20, 33.
Завдання 5
— Скільки було абрикосів? А кураги? Тобто все решта це вода, що випарувалась. Як розв’язати задачу? (60 – 20 = 40 (кг))
Творча робота над задачею
— Змініть запитання задачі так, щоб можна було:
порівняти кількість абрикосів і води. (На скільки більше було кілограмів абрикосів, ніж води?).
кількість кураги і води. (На скільки кілограмів менше було кураги, ніж води)
Завдання 6
— Назвіть геометричні фігури. (п’ятикутник, трикутник, прямокутник, циліндр, ромб, куб)
— Доповніть ряд іншими геометричними фігурами.
— Як називається фігура, у якої всі сторони рівні.
— Чому фігура «трикутник» так називається?
2. Розв’язування задачі
Навколо школи учні посадили 11 кущів шипшини, глоду — на 12 кущів більше, ніж шипшини, а бузку — на 23 кущі більше, ніж глоду. Скільки кущів бузку посадили учні?
На дошці — коротка умова завдання.
— Що відомо про кущі глоду?
— Якою дією можна це дізнатися?
— Що відомо про кущі бузку?
— Якою дією можна відповісти на це питання?
3. Робота з геометричним матеріалом
1) Виконання практичного завдання.
— Накресліть три відрізки: перший завдовжки 7 см, другий — на 2 см довший від першого, а третій — на 4 см довший від другого.
— На скільки сантиметрів перший відрізок коротший за третій?
2) Повторення геометричних понять.
— Назвіть елементи многокутника.
— Яка геометрична фігура називається прямокутником?
— Покажіть більшу і меншу сторони цього прямокутника.
— Більшу сторону називають довжиною, меншу — шириною прямокутника.
3) Навчання креслення прямокутника.
— Повчимося креслити прямокутник.
— Накресліть прямокутник, довжина якого — 5 см, а ширина — 3 см. Як можна його розташувати?
— Проведіть у ньому відрізок так, щоб він розділив прямокутник на два трикутники.
Фізкультхвилинка
Раз, два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три, чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять, шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім, вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 72)
Офтальмологічна пауза
2. Тестування
1) Позначте число, у якому 3 десятки і 9 одиниць.
а) 33; б) 93; в) 39.
2) Між якими числами знаходиться число 59?
а) 60 і 61; б) 58 і 60; в) 58 і 57.
3) У якому ряді числа розташовані в порядку зростання?
а) 22; 43; 67; 84; 36; 98;
б) 22; 36; 43; 98; 84; 67;
в) 22; 36; 43; 67; 84; 98.
4) У якому ряді числа розташовані в порядку спадання?
а) 37; 55; 26; 44; 93; 75;
б) 93; 75; 37; 55; 26; 44;
в) 93; 75; 55; 44; 37; 26.
5) Позначте ряд чисел, у якому кожне наступне число більше по-
переднього на 1 десяток.
а) 36; 66; 46; 76; 56; 86;
б) 36; 46; 56; 66; 76; 86;
в) 36; 37; 38; 39; 40; 41.
6) Поставте знак >, < або = .
2 дм 1 см 19 см
7) Поставте знак >, < або = .
6 м 9 дм 69 дм
8) Розв’яжіть задачу.
Сестрі 22 роки, вона молодше за брата на 14 років. Скільки років братові?
а) 35; б) 8; в) 36.
9) Розв’яжіть задачу.
На пасіці було 25 вуликів. Через рік число вуликів збільшилося на 32. Скільки вуликів стало на пасіці через рік?
а) 56; б) 57; в) 58.
10) Позначте число, в якому число десятків на 3 більше числа одиниць.
а) 73, б) 53, в) 63.
3. Розв’язування логічних завдань
• На грядці стрибало 8 горобців. Прилетіли ще 2 горобці. Кіт підкрався, схопив одного горобця і втік. Скільки горобців залишилося на грядці? (0)
• З чисел 1; 2; 3; 4; 6; 11; 12; 13; 15 доберіть три доданки та отримайте суму 18. (1, 2, 15; 13, 4, 1; 12, 4, 2)
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Яке завдання виявилося найскладнішим?
— А яке — найцікавішим?
— Що розкажете вдома батькам?