Тема дня: «Пташки, які зимують.»
Урок математики
1 клас
Урок-пригода « Врятуємо зимуючих пернатих друзів».
Тема: Обчислення виразів на додавання і віднімання в межах 10.
Порівняння довжин відрізків.
Мета: формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – організація свого робочого місця; бережливе ставлення до часу;
загальнокультурної – дотримуватися норм усного і писемного мовлення, давати повну і чітку відповідь;
громадянської – бережливе ставлення до природи; дбайливе ставлення до птахів; виховання емпатії у молодших школярів;
здоров’я збережувальна компетенція – взаємозв’язок організму людини з природним оточенням;
предметних компетентностей: закріпити навички додавання і віднімання в межах 10; порівнювати числа, відрізки і їх довжини; закріпити знання складу чисел і вміння подавати число у вигляді суми двох доданків; розвивати в учнів навички усного рахунку, логічне мислення, мовлення, дрібної моторики.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання: мікрофон, фотографії птахів, моделі доміно, навчальний зошит, стікери, LEGO-конструктор, картки для індивідуальної роботи і для роботи в парах.
Список використаних джерел:
Періодичні видання «Розкажіть онуку»; «Бібліотечка вчителя початкової
школи»; бібліотека «На Урок»; «Всеосвіта»;UkrMedia; ресурси Інтернету.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Емоційне налаштування на урок
Холодно зараз у лісах і лугах.
Холодно зайчикам, лискам, птахам,
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго ранку, вітаю я вас!
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо.
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Як перелітні птахи в вирій полетіли,
То снігом землю й всі дерева притрусило.
На зиму залишилось лиш те птаство,
Якому голоду нема чого бояться.
- Які осілі птахи зимують в наших краях?
(Синиці, граки, горобці, ворони, дятли, омелюхи, сови, сойки, куріпки, дрозди, сороки,голуби, галки та ін.).
Стукіт у вікно.
Звучить в аудіозапису цвірінчання Горобця.
-Діти, хто ж завітав до нас на урок?- Так, це Горобець(картинка з зображенням горобця.)
Він приніс сумну звістку і потребує вашої допомоги. Його пернаті друзі, що залишилися зимувати, замерзають від холоду і голоду у лісі. Їх взяла у полон володарка Зима. Але ми з вами можемо допомогти пташкам і звільнити їх від
крижаного полону. Ми з вами побудуємо для пернатих друзів БУДИНОЧОК-
ГОДІВНИЧКУ,але спочатку потрібно виконати всі завдання,які приготувала Зима .
Сьогодні на уроці ми будемо складати і обчислювати вирази і задачі, вимірювати і порівнювати відрізки і таким чином звільнимо усіх пташок.
IIІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Завдання для звільнення омелюхів і голубів:
(Виконується в робочому зошиті. 1 учень біля дошки )
Лісові пташата
вміють танцювати:
Скік угору, скік убік –
Візерунок, а не слід.
Відлічить вправо 3 клітинки і поставте точку. Від точки проведіть лінію на 4 клітинки вправо, потім 2 клітинки вгору ,2 клітинки вліво,
2 клітинки вгору , 4 клітинки вправо,2 клітинки вниз,2 клітинки вліво, 2 клітинки вниз, 4 клітинки вправо... Продовжте візерунок.
(Учні самостійно докреслюють вдвічі більший прямокутник і вимірюють довжини сторін обох прямокутників.)
Завдання для звільнення ворон і дятлів:
а).Теоретичний матеріал
-Які арифметичні дії ви знаєте?
-Як називаються числа, які додають?
-Як називається результат додавання?
-У якому випадку при додаванні одержимо те саме число? (Якщо один із доданків — 0.)
-У якому випадку при відніманні одержимо те саме число? (Якщо віднімаємо 0.)
-Чи можна при відніманні одержати в результаті нуль? (Так, якщо відняти однакові числа.)
б).Віршовані задачі
3.Актуалізація вміння складати рівності на додавання за кісточками доміно
Завдання для звільнення сов та сойок:
Завдання № 1. ( 3 учні біля дошки)
Всі інші учні виконують самостійно.
1 учень коментує: Розглянемо першу кісточку доміно. Читаємо першу рівність: перший доданок 1, другий доданок 5, значення суми 6. Читаємо другу рівність: перший доданок 5, другий доданок 1, значення суми 6. Помітили: перший доданок став другим, другий доданок став першим, а значення суми від цього не змінилося.
2 учень коментує: Розглянемо другу кісточку доміно. Читаємо першу рівність:5і4 ; другу рівність: 4і5 . Сума дорівнює 9.
3 учень коментує: розглянемо третю кісточку доміно. Читаємо першу рівність: 2і6; другу рівність:6і2. Значення суми 8.
Фізкультхвилинка для визволення синичок:
Синички
У синички
Білі щічки.( діти гладять щічки)
Чорна шапка, (тримаються за голівки)
Сірі лапки.( взмахують руками)
Фартушок жовтавий,( поворити тулуба вправо, вліво)
Голосок ласкавий:
Цвінь- ціні, цвінь- ціні,( вимова слів разом з вчителем)
Я працюю цілі дні. ( наклони тулуба вниз)
Все шмигляю між гілок, (стрибки на місці)
Все шукаю комашок ( присідання ).
3.Закріплення навичок додавання і віднімання за числовим променем.
Завдання для визволення куріпок та дроздів:
Робота в парах - математика з другом.
2) Ви над променем злетіть,
Вирази правильно рішіть.
(Учні позначають на числових променях стрілочками порядок виконання дій).
4+3+1 8-5-1
6+2+2 10-7-2
5+1+3 9-3-4
4.Розвиток логічного мислення учнів
Люблять всі стрічати Новий рік.
Та у кожного птаха різний вік.
Завдання для визволення горобців,сорок і граків:
Побудувати з LEGO-цеглинок відрізки відповідних кольорів за віком птаха.(Робота в групах-2групи)
Вік сороки довше за вік горобця, але менше за вік грака.
Хто з цих птахів живе найдовше?
Що позначають відрізки на малюнку?
_____________________________
___________________
_____________
Учні виконують завдання, промовляючи слова:
З LEGO-цеглинок будую стежинки
Пташки за віком стануть всі в ряд!
Отже, учні - молодці! Ви вірно розв`язали всі завдання. Ви визволили з крижаного полону усіх осідлих пташок. Пернаті просять вас сконструювати для них БУДИНОЧОК- ГОДІВНИЧКУ.
5. Творче колективне завдання(конструювання з LEGO-конструктору ГОДІВНИЧКИ для птахів.)
VІ.Рефлексія навчально- пізнавальної діяльності учнів
-Яку велику справу ви зробили?
-Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
-Що повторили?
-Що стали робити краще?
Гра «Мікрофон».
Підведіть підсумок, використовуючи слова:
«Я можу пояснити…»,
«Я знаю, як це зробити…»,
« Мені ще треба попрацювати над…».