5 КЛАС МАТЕМАТИКА
Тема: Віднімання дробу від натурального числа.
Мета: відпрацювати і вдосконалити навички розв'язання завдань, що передбачають виконання дії віднімання дробу від натурального числа. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, вміння правильно і чітко висловлювати власні думки, грамотно формулювати математичні твердження; розвивати обчислювальні навички, культуру математичної мови і записів. Виховувати дисциплінованість, самостійність, інтерес до математики.
Хід уроку
І. Організація класу.
Доброго дня учні, доброго дня шановні гості! Я рада бачити всіх вас на нашому уроці.
Якщо хочеш досягнути у житті своїх вершин,
Математику збагнути мусиш тонко, до глибин.
Калькулятор і комп’ютер – хто сьогодні їх не зна?
Та над ними взяти гору може світла голова.
II. Перевірка домашнього завдання
Для того, щоб голова була світлою проведемо розумову гімнастику – повторимо таблицю множення (завдання на індивідуальних картках)
8 ∙ 9 = 6 ∙ 7 =
7 ∙ 5 = 9 ∙ 4 =
6 ∙ 4 = 8 ∙ 7 =
28 = 64 =
15 = 54 =
12 = 18 =
Консультанти (учні, які першими виконали завдання) доповідають про виконання домашнього завдання. Відповіді перевіряємо всім класом.
№ 1083:
3) ;
4)
5)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Діти, це ваш перший відкритий урок математики у старших классах. Таких уроків у вашому шкільному житті буде ще багато. А зараз зосередьтеся, не хвилюйтеся, будьте уважними, я поруч з вами і завжди допоможу.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вчитися виконувати віднімання дробу від натурального числа і епіграфом нашого уроку стане вислів великого давньоримського мислителя, філософа та оратора Цицерона, який нам зачитає ______________________
«Без знання дробів ніхто не може визнавати, що знає математику».
IV. Актуалізація опорних знань
Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок, ми будемо мандрувати.
Кожна людина перебуває постійно в подорожі, з якої черпає все красиве, нове і корисне. Хтось подорожує у сні, хтось наяву. Сьогодні ми подорожуємо в незвичайному світі - світі математики. Це чудовий і казковий край, де живуть числа і фігури.
Разом із нами в мандрівку до країни Математики вирушають герої мультфільму «Смішарики»: Совуня, Лосяш, Нюша, Карич, Їжачок та Крош. Всі разом ми будемо виконувати різні завдання, щоб здобути ключ до знань.
Розумник Лосяш вітає вас в королівстві Теоретичних знань.
1 завдання. Перевірка теоретичних знань.
Що показує знаменник дробу?
Що показує чисельник дробу?
Що означає риска дробу?
Який дріб називають правильним?
Який дріб називають неправильним?
Як додати дроби з однаковими знаменниками?
Як відняти дроби з однаковими знаменниками?
2 завдання. Розв̕ язати кросворд.
з |
н |
а |
м |
е |
н |
н |
и |
к |
|||||||||
д |
о |
д |
а |
в |
а |
н |
н |
я |
|
||||||||
н |
е |
п |
р |
а |
в |
и |
л |
ь |
н |
и |
й |
|
|||||
ч |
и |
с |
е |
л |
ь |
н |
и |
к |
|||||||||
|
м |
і |
ш |
а |
н |
і |
|
||||||||||
п |
р |
а |
в |
и |
л |
ь |
н |
и |
й |
||||||||
|
д |
і |
л |
е |
н |
н |
я |
||||||||||
д |
р |
і |
б |
|
|||||||||||||
У виділеному стовпчику читаємо слово «звичайні» - маємо назву теми, яку ми з вами вивчаємо.
Ви добре попрацювали усно, а тепер працюємо письмово.
Взяли ручки і записали число, тему сьогоднішнього уроку в зошити.
Двадцять четверте лютого
Класна робота
Віднімання дробу від натурального числа.
V. Застосування знань та вмінь учнів у стандартних умовах
1 завдання Вказати яка частина фігури зафарбована.
Навколо країни Математики незвичайний кордон, який складається з чисел. Давайте допоможемо Піну пройти далі. Яка частина фігури зафарбована?
2 завдання Обчислити вираз
Карич, Їжачок, Крош та Нюша вітають вас в королівстві Арифметичних дій.
Карич зібрався порибалити, та рибки в озері золоті і виконують особливі бажання, але кожен з вас має ловити свою рибку самостійно, хто виконав завдання тихенько підійме руку.
Релаксація під музику
Вправа «Лимон»
Мета: досягти стану спокою.
Сядьте зручно: руки вільно розмістіть на партах (долонями вгору), плечі та голова опущені, очі заплющені. Уявіть собі, що у Вас у правій руці — лимон. Починайте повільно його стискати до тих пір, поки не відчуєте, що «вичавили увесь сік». Розслабтеся. Запам'ятайте свої відчуття. Тепер уявіть, що лимон знаходиться у вашій лівій руці. Повторіть вправу. Знову розслабтеся і запам'ятайте свої відчуття. Після цього виконайте вправу одночасно обома руками. Розслабтеся. Насолодіться станом спокою.
3 завдання Виконати дії
Їжачок та Крош побували в зоопарку. Їм було дуже цікаво, багатьох тварин вони впізнавали, але деяких ніколи не бачили. Щоб дізнатися, які тварини здивували Їжачка та Кроша нам потрібно розшифрувати їх імена.
Робота у групах(кожна група отримує своє завдання)
А зараз ви працюєте в групах, кожна група отримує завдання. Вам потрібно обчислити вираз, до відповіді добрати букву, з усіх букв маєте скласти слово. Шифр із дробів і букв на дошці. Якщо завдання буде правильно виконане, то ми дізнаємося, які ж тварини здивували Їжачка та Кроша.
1 група
страус
2 група
Колібрі
3 група
мураха
Африканський страус - найбільший з сучасних птахів. Його зріст сягає 270 см, а важить він до 175 кг.
Колібрі - найменша пташка, найменший вид - карликова бджілка - 6 сантиметрів від кінчика хвоста до дзьоба.
Найсильніша на землі - мураха! Адже вона може переносити на собі вантаж в 10 разів важчий її власної ваги.
4 завдання 5 завдання Робота з підручником ст. 241 № 1086
Нюша знайшла собі завдання - задача № 1086, перевіримо чи правильно вона розв’язала задачу.
На сторінці 241 задачу № 1086 читає ________________
Про що йде мова в задачі?
Результатом якої арифметичної дії є сума?
Як називаються компоненти додавання?
Скільки доданків в задачі?
Як знайти невідомий доданок?
Знаючи 1 і 2числа, що можна знайти? Суму двох чисел
Яку першу дію маємо записати?
Знаючи суму всіх доданків і суму двох перших доданків, можна знайти 3 число?
Яку другу дію записуємо?
1число -
2 число - 11
3 число - ?
Розв’язання
Відповідь: невідоме число
6 завдання Код для секретного замка
Лосяш знайшов чудернацькі двері, саме вони відкривають шлях до знань, але на дверях замок з кодом. Щоб набрати код необхідно скласти комбінацію з чисел.
Дроби треба викласти в порядку зростання. Виконане завдання дає змогу скласти малюнок - ключ до знань.
Разом із Смішариками ми здобули ключ до знань.
Історична довідка
Математики стародавнього Єгипту замість звичайних для нас знаків «+» і «-» використовували знаки « » і «
» («ноги, що йдуть»). Зараз ви зможете дізнатись, яку із дій позначали цими знаками. Серед рівностей одна неправильна, інші правильні.
Яка дія позначена знаками і
?
VI. Підсумок уроку
Виявляється, для того, щоб мандрувати країною Математики, просто необхідно знати математику. Так в дружній подорожі ви закріпили свої знання. Разом з тим стали дружнішими і просто цікаво і весело провели час у чарівному світі математики.
Діти, як ви думаєте: що важливіше – що ви про себе думаєте чи що про вас думають інші люди?
Один з відомих письменників сказав, що людину можна оцінювати дробом, чисельник якого становить те хороше, що вона думає про себе сама, а знаменник - все те хороше, що про цю людину думають інші. То ж бажаю вам, щоб ваш життєвий дріб був завжди правильним.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати § 27, повторити таблицю множення
Виконати:
№ 1087 – обчислити вирази на віднімання дробу від натурального числа;
№ 1093 – розв’язати задачу, подібну задачу ми розв’язали у класі.
VIIІ. Оцінювання та мотивація
У кожної справи є доробок…
В народі зветься він жнива
У нас сьогодні в підсумку по темі
Це бал високий і знання.
Оголошення оцінок.
1