Тема. Об’єкт і предмет вивчення природничих наук. Взаємозв’язок природничих наук.
Мета уроку: формувати знання про об’єкт і предмет дослідження, поглибити і розширити знання учнів про природничі науки та об'єкти їх вивчення, про гіпотезу та її побудову, предмет вивчення природничих наук;
розвивати увагу, допитливість, спостережливість;
розширювати науковий кругозір учнів.
Тип уроку: урок отримання нових знань.
Хід уроку
...З усіх знань найкорисніше для нас знання – знання природи, її законів.
Ж. Б. Ламарк
І. Організаційний етап
1. Привітання. Побажання задоволення від навчання.
2. Для вивчення інтегрованого курсу «Пізнаємо природу» у 6-му класі необхідно мати:
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Демонстрація презентації ,,Науки, що вивчають природу“.
2. Проблемне запитання: Що є предметом вивчення природничих наук, предметом та об’єктом дослідження?
3. Формулювання теми і завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Назва об’єкта дослідження відповідає на запитання: Що розглядають? Об’єкт дослідження має певні кількісні та якісні характеристики, властивості й особливості, які потребують вивчення. Об’єкт дослідження можна розглядати з різних точок зору, які цікавлять дослідника.
Отже, об’єкт дослідження – це завжди поняття ширше, ніж предмет дослідження.
У кожної науки свої наукові інтереси та проблеми, які потрібно розв’язати. Один і той самий об’єкт можуть вивчати різні науки. Тому кожна природнича наука має свій об’єкт і предмет дослідження.
Таємниці різноманітних природних явищ не можна пояснити тільки в межах однієї науки. всі природничі науки між собою взаємопов’язані.
Нові відкриття постійно стирають межі між природничими науками, що сприяє виникненню суміжних наук: біофізики, біохімії, геохімії, астрофізики, астробіології тощо. Такий процес поєднання наукового знання називають інтеграцією наук.
Інтеграція наук – це поява нових наук на стиках старих, об’єднання наук з метою розв’язання конкретної проблеми.
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого
1. Створення таблиці «Об’єкт і предмет природничих наук».
Заповніть таблицю про науки, що вивчають природу. До кожної природничої науки доберіть відповідний об’єкт науки з нижче наведеного переліку.
Об’єкти науки: вода, живі організми, планета Земля, екосистема річки.
Поміркуйте та впишіть приклад того, що може бути предметом дослідження кожної науки.
VІ. Підведення підсумків уроку
1. Робота з підручником (підсумки на с.8).
2. Вправа «Сьогодні на уроці я …» (дізнався, зрозумів, виконав, переконався, незнав, а тепер знаю).
VІІ. Домашнє завдання
Знати теоретичний матеріал § 1, відповісти на питання в кінці параграфа (с. 8).