Конспект уроку з польської мови для учнів 5 класу на тему "Cztery pory roku"

Про матеріал
Розширений конспект уроку для 5 класу з польської мови на тему " 4 пори року"
Перегляд файлу

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

 

KLASA : V ( 1 rok nauczania języka polskiego jako obcego)

NAUCZYCIEL:  Zoriana Winnicka

TEMAT LEKCJI: Cztery pory roku
 

Cele ogólne:

  • utrwalenie charakterystycznych cech pór roku
  • rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie


Umiejętności dzieci:

  • wymieniają charakterystyczne cechy pór roku
  • klasyfikują i przyporządkowują obrazki odpowiednio do pór roku
  • znają i nazywają pory roku (wiosna, lato, jesień, zima)
  • znają kolory pór roku
  • rozróżniają zdania prawdziwe i fałszywe
  • ozwiązują zagadki związane z porami roku
  • chętnie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczycielkę
  • rozwijają umiejętność współpracy w zespole
  • rozwijają aktywność poprzez udział w zabawach


Formy pracy

  • zespołowa, indywidualna, multimedialna


Metody

  • słowna: rozmowa
  • czynna: zadania stawiane dzieciom, praktyczne działanie


Pomoce

  • zagadki nt. pór roku, ilustracje „Cztery pory roku”, obrazki do poszczególnych pór roku dla każdego dziecka, buźki na patyczkach, zadania, karty pracy do tablicy interaktywnej, pudełka krainy, pelerynki w czterech kolorach, plastikowe koła w czterech kolorach

 

Przebieg zajęć


1. Przywitanie  piosenką. Podanie tematu zajęć. Zapytanie jaką mamy teraz porę roku i po czym to poznajemy.

2. „Jaka to pora roku” – zagadki słowno-obrazkowe – (na początku dzieci dostają po jednym elemencie puzzli, na których są widoczne Panie z naszych krain), dzieci układają puzzle i mówią kogo im przypominają. Po ułożeniu puzzli nauczyciel czyta zagadkę. Machają ręką te dzieci, które ułożyły postać z zagadki. (praca w małych grupach)

Maluje liście kolorowo,
na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje,
kiedy płacze, to deszcz leje.
Jesień

To jest pani w niebiesko – białej sukni.
Sypie śniegiem na świat cały,
a malutkie te dziewczynki
to córeczki jej, śnieżynki.
Zima

Jaka to pora roku rozrzuca
zieleń wokół? Kaczeńce złoci
na łąkach i słucha pieśni skowronka.
Wiosna

Ma dla wszystkich złote plaże,
chłód jeziora, w lesie cień.
A dla dzieci, jakie ma atrakcje?
Dla dzieci – słoneczne wakacje!
Lato

Każda Pani ma dla dzieci do wykonania jakieś zadanie. Nauczyciel ma  w 4 koperty, różnego koloru z zadaniami. Czyta zadania Pań pór roku.

3. Koperta z Panią Jesień. Odpowiedz na pytania Pani Jesieni.

  • ile jest pór roku? Wymień je.
  • jakie kolory symbolizują pory roku?  Wiosna – zieleń, lato – żółty, jesień – czerwony, zima – niebieski.
  • jakie znacie symbole pór roku?

Po wykonanym zadaniu przydzielamy na tablicy punkt.

4. Zadanie Pani Zimy. „Z jakiej krainy?” – zabawa dydaktyczna
Wszystkie dzieci wybierają z dywanu elementy przedstawiające symbole pór roku. Śnieżynka, grzybek, liść, krokus, truskawka, rękawiczka, szal, parasol, bałwanek, mikołaj, choinka, słońce, okulary przeciwsłoneczne, pisanka, itd. Po zapoznaniu się z elementem dzieci określają, do jakiej pory roku należy jego obrazek i wkładają do pudełka oznaczonego daną krainą: wiosna, lato, jesień, zima . Dziewczynki, które  mają pelerynki zabierają pudełka – krainy przed siebie – reszta dzieci segreguje elementy. Dziewczynki mówią tak lub nie jeśli ktoś się pomyli.

5. Zadanie Pani Wiosny „Prawda – fałsz” – zabawa dydaktyczna

Dzieci siedzą na dywanie, każde otrzymuje buźkę: uśmiechniętą (prawda), smutną (fałsz) umieszczone na patyku. Nauczycielka mówi następujące zdania, a dzieci określają czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, pokazując odpowiednią buźkę.

  • Teraz jest wiosna.
  • Wiosną jeździmy na sankach.
  • Latem lepimy bałwana.
  • Krokus to kwiat wiosny.
  • Jesienią zrywamy jabłuszka w sadzie.
  • Zimą kwiaty kwitną.
  • Zimą rzucamy śnieżkami.
  • Jesienią dokarmiamy ptaki.
  • W lecie są wakacje i kąpiemy się w morzu.
  • Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
  • Latem ubieramy choinkę.


5. „Zabawa czterech pór roku” – zabawa ruchowa
Na dywanie rozłożone są obręcze, z którymi kojarzą się pory roku: czerwone – jesień, zielone – wiosna, żółte – lato i niebieskie – zima. Jedna osoba stoi w środku i woła daną porę roku, osoby stojące na odpowiednim kole muszą zmienić swoje miejsce. Osoba, która nie zdążyła zając miejsca na kole wypowiada następną porę roku, itd.

6. Utrwalenie wiadomości:

 Dopasuj obrazki do odpowiedniej pory roku

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
25 жовтня 2020
Переглядів
1029
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку