Конспект уроку з польської мови для учнів 6 класу "Wizyta u lekarza"

Про матеріал
Розширений конспект уроку з польської мови для учнів 6 класу " Візит до лікаря"
Перегляд файлу

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

 

KLASA : VI ( 2 rok nauczania języka polskiego jako obcego)

NAUCZYCIEL:  Zoriana Winnicka

TEMAT LEKCJI: Wizyta u lekarza
 

 

 Cele operacyjne:

Uczeń: wymienia objawy przeziębienia;

wymienia sposoby dbania o zdrowie;

wykonuje proste obliczenia dotyczące pojemności;

wymienia jednostki pojemności: litr, pół litra, ćwierć litra.

Środki dydaktyczne:

przyrządy lekarskie przyniesione przez nauczyciela z gabinetu lekarskiego (jeśli nie ma takiej możliwości, mogą to być ilustracje lub przyrządy-zabawki): m.in. fartuch, słuchawki, lampka na czoło, szpatułka do zaglądania do gardła, aparat do mierzenia ciśnienia, termometr, miarka do odmierzania lekarstw, druczek przypominający receptę, strzykawka, ;

woreczek z 4 kartonikami z nazwami przyrządów lekarskich: słuchawki, termometr, recepta, strzykawka;

  2 zdjęcia/ilustracje (do pobrania bezpłatnie z Internetu) przedstawiające wirusy i mikroskop elektronowy;

kolorowe piłeczki lub małe nadmuchane balony dla każdego z uczniów (5 kolorów, w tym najwięcej czerwonych);

ziarenka maku;

  kartonowe pudło na balony/piłeczki;

  kolorowe kartki papieru, spryskiwacz do kwiatków, chusteczki higieniczne.

 Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, inscenizacja.

Formy:

zbiorowa;

indywidualna;

grupowa.

Przebieg zajęć

1. Etap wstępny

 Uczniowie siadają na dywanie. Nauczyciel ubrany jest w fartuch i ma ze sobą czarną pojemną torbę. Uczniowie zadają pytania, na które nauczyciel może odpowiadać tylko tak lub nie, w celu ustalenia, za kogo przebrany jest nauczyciel.

 

2. Etap realizacji

Zadanie 1 Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy. Uczniowie losują z woreczka małe kartki, na których zostały wydrukowane nazwy przyrządów lekarskich: słuchawki, termometr, recepta, strzykawka. Zadaniem uczniów jest odegranie scenki odbywającej się w gabinecie lekarskim z użyciem wylosowanych rekwizytów. Każda grupa przedstawia wybraną scenkę. Po każdej z nich oglądający uczniowie mają za zadanie opowiedzieć, co przedstawiała.

Zadanie 2 Nauczyciel stawia na podłodze kartonowe pudło z balonami. Uczniowie podchodzą do pudła i losują po jednym balonie. Uczniowie wskazują kolory balonów: żółte, zielone, niebieskie, białe i czerwone. Następnie liczą, ile jest balonów danego koloru i w jakim kolorze jest ich najwięcej. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że balony są jak wirusy, które powodują różnego rodzaju choroby. Czerwone najczęściej wywołują przeziębienie. Żeby zobrazować, jakiej wielkości są wirusy, nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi po jednym ziarenku maku. 3 Nauczyciel mówi, że wirusy są dużo mniejsze niż takie ziarenko – można je zobaczyć pod specjalnym urządzeniem, mikroskopem elektronowym. Nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje/zdjęcie wirusa i mikroskopu elektronowego.

 

 Zadanie 3 Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy „Uciekaj przed wirusem!”. Uczniowie stają w kole. Jeden z uczniów trzyma czerwony balon. Na sygnał nauczyciela uczniowie zaczynają odbijać między sobą balon, nie pozwalając, aby dotknął jakiejkolwiek części ciała oprócz rąk. Jeśli balon dotnie głowy lub nogi ucznia, dany uczeń zostaje „zarażony” wirusem i siada na podłodze. Zabawa trwa kilka minut.

 

 Zadanie 4 Uczniowie siadają na dywanie. Na podłodze (na macie) znajduje się spryskiwacz do kwiatów wypełniony wodą, kilka dużych, kolorowych, sztywnych kartek papieru i ziarenka maku. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie objawów przeziębienia – po czym poznajemy, że ktoś jest przeziębiony? Uczniowie po kolei wymieniają objawy. Jednym z nich jest katar i kichanie. Nauczyciel demonstruje uczniom sposób rozsiewania milionów wirusów podczas kichania. Rozpyla wodę nad kolorowymi kartkami z odległości ok. 30-40 cm. Pokazuje uczniom mokre ślady na kartkach. Następnie na kartkach rozsypuje ziarenka maku: na pierwszej kartce rozsypuje kilka (wyjaśnia, że tyle wirusów przedostaje się do naszego nosa, kiedy ktoś na nas kichnie), na drugiej wysypuje szczyptę (tyle wirusów jest już po godzinie), na trzeciej wysypuje garść maku (tyle zdążyło się namnożyć po 1 dniu przebywania wirusów w nosie).

 

 Zadanie 5 Nauczyciel prosi uczniów, aby ustawili się w kole. Sam staje na środku ze spryskiwaczem i kartkami papieru. Najpierw pryska spryskiwaczem w powietrze nad uczniami, prosząc o podniesienie rąk przez każdego ucznia, na którego spadną krople. Następnie pryska w kierunku dzieci, ale zasłania spryskiwacz kartkami papieru, również prosząc o odpowiedź na to samo pytanie. Do kogo dotarły krople wody? Dlaczego kartka jest mokra? Chętni 4 uczniowie zamieniają się z nauczycielem, powtarzając eksperyment. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że osoba, która kicha w powietrze rozsiewa wirusy, które przedostają się na inne osoby. Kiedy zasłoni się nos ręką, tak jak spryskiwacz kartką papieru, ręka staje się mokra. Taką rękę trzeba jak najszybciej umyć, żeby nie dotknąć nią nikogo ani niczego.

 

3. Etap końcowy Uczniowie siadają na dywanie. Nauczyciel pyta uczniów, co im się podobało w czasie zajęć. Raz jeszcze prosi o powtórzenie zasad zapobiegania przeziębieniu. Dziękuje im za aktywny udział.

 

docx
Додано
25 жовтня 2020
Переглядів
753
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку