Конспект відкритого уроку з природознавства для учнів 2 класу. Урок розраховано на психологічно-вікові особливості учнів з особливими освітніми потребами та передбачає корекційну роботу з ними.
Комунальний заклад «Куп’янський спеціальний навчально-виховний комплекс» Харківської обласної ради
План-конспект уроку з природознавства у 2-А класі
на тему:«Рослини. Користь рослин»
Вчитель початкових класів
«спеціаліст вищої категорії»
Кохан Т.М.
2016
Тема. Рослини. Користь рослин
Мета: формувати в учнів поняття «дерева», «кущі», трав’янисті рослини»;
вчити порівнювати їх, розрізняти за певними ознаками;
розширити знання учнів про рослини-символи України;
розвивати спостережливість, увагу;
виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: формування знань, умінь.
Обладнання: презентація рослин, картки із зображення рослин, картки з завданнями.
Словникова робота: синоптик, символи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
В ефірі природнича телепередача «Рослини. Користь рослин». З вами постійна телеведуча -я- Тетяна Миколаївна. Я рада вітати всіх присутніх у студії.
Доброго ранку!Доброго дня!
Сьогодні, щодня…
Хай буде на землі все, як належить:
Сонце-як сонце, зима-як зима,
Сніжок-як сніжок, діти-як діти.
Кожному дому щастя бажаю.
Маку-цвітіння, житу-врожаю,
Небові-миру, голубу-неба,
Кожній дитині-всього, що треба.
Хай усміхаються діти щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
- Діти, настрій у вас як!
- Ось так!
Сьогодні у нас працюватимуть такі телепередачі: «Погода», «Всезнайко», «Новини», «Відпочинок»,«Тітоньки Сови», «Музична», «Підсумкова».
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень
Розпочинаємо телепередачу «Погода». Слайд
Світ навколо нас прекрасний, але дуже загадковий. Допомогти передбачити його стан хоча б на день нам допоможе черговий синоптик.
Доброго дня, шановні пані та панове! Слайд
Сьогодні 29 січня. День тижня п’ятниця. Пора року зима. День сонячний, морозяний, небо чисте, без опадів.
Синоптики радять бути обережними, на дорогах слизько. Слайд
Лікарі рекомендують пити більше чаїв з малини, липи, калини, а щоб не захворіти грипом, вживайте лимони. Для вас працював черговий синоптик. Всім гарного дня.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Для вас працює студія «Всезнайко» слайд
- Діти, скажіть який у вас зараз урок?
- З чим ми знайомимося на уроках природознавства?
- Що таке природа?
- Якою буває природа?
- Що відноситься до живої природи?
- Що до неживої природи?
Гра «Так чи ні?» слайд
Сонце-жива природа
Хмари-нежива природа
Білка-жива природа
Мак-нежива природа
Вода-нежива природа
Синичка жива природа
Дуб-нежива природа
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Далі послухайте «Новини» слайд
Сьогодні на каналі «Новини» ви дізнаєтеся про рослини, на які групи поділяються та користь рослин.
У природі є безліч різних рослин. Рослини поділяються на 3 групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини. слайд
Всі дерева мають міцне, велике, дерев’янисте стебло. Його називають стовбуром.
- Чим кущ відрізняється від дерева?
У куща від кореня росте кілька стебел. Вони теж міцні і дерев’янисті, але значно тонші і менші, ніж стебло дерева.
Трав’янисті рослини мають м’яке соковите стебло, соковиті листочки: травичка і квіткові рослини.
А чи знаєте ви, діти, що у нашого народу є рослини улюбленці, вони є символами нашої країни. А які саме ми з вами зараз познайомимось.
Загадка. Плаче над водою
Із розплетеною косою. (Верба) слайд
Верба-найулюбленіше дерево на Україні.
Верба має міцний дерев’янистий стовбур. Як тільки пригріє сонечко з’являються ніжні пухнасті «котики».слайд Це цвіт верби-символ весни й тепла. У народі говорять: «Верба зацвіла-весна прийшла».
Із кори верби готують відвари для зниження температури, а також для лікування ран.
Із гілочок верби роблять меблі, посуд, корзини. Слайд
Загадка. У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (калина) слайд
Калина, калинонька-так лагідно називають рослину в народі.
Калина-це красивий кущ. Чим кущ відрізняється від дерева? У куща росте декілька стебел. Вони міцні дерев’янисті.
Ця рослина цвіте білими квітами, слайд має яскраво-червоні плоди з кісточкою у вигляді сердечка. слайд
Ягоди калини мають багато вітамінів. Тому із ягід дуже корисні чаї від застуди. А також готують варення, киселі, компоти, печуть пироги-калинники. Слайд
Студія «Відпочинок» слайд
Посадили ми калину біля двору,
Рости, наша калинонько, вгору, вгору.
Міцній, наша калинонько, розростайся.
Навесні біленьким цвітом заквітчайся.
Влітку будемо калину поливати.
Будем разом із квітучою зростати.
Восени ми всі одягним урочисто
Із достиглих ягідок намисто.
Загадка. На сонечко я схожий
І сонечко люблю,
До нього повертаю
Голівонько свою. (соняшник) слайд
Соняшник –це символ сонця, праці й достатку. Це трав’яниста рослина. В нього стебло соковите м’яке.
Соняшник дуже корисна рослина. слайд Соняшниковий мед лікує від хвороби серця, із насіння виготовляють олію, без якої не приготуєш страви. Із жовтих пелюсток готують ліки від застуди. А також із насіння виготовляють халву, смажене насіння.
Загадка. В капелюшок пишний вбрався
І морозу не злякався.
Невеликий цей сміливець
Золотавий…. (чорнобривець) слайд
Це квітка материнства, доброти, щедрості. Чорнобривці відносяться до групи трав’янистих рослин. Вони мають м’яке соковите стебло. (Порівняти соняшник і чорнобривець, чим вони відрізняються?) слайд
Вирощують чорнобривці для оформлення клумб, букетів. А також використовують для приготування страв. Додають у супи, м’ясні страви. Слайд
Студія «Тітоньки Сови» слайд
Завдання. Чим відрізняються рослини. Об’єднайте в групи
Казка «Рослини»
Студія «Музична» слайд
(звучить пісня про калину)
Студія «Підсумкова» слайд
З якими рослинами познайомилися на уроці?
На які групи поділяються?
Оцінювання учнів
Домашнє завдання
Дібрати прислів’я про рослини-символи.
Слухання вірша «Вмійте любити природу»
Вмійте природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром-
Квіти, дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте повсюди
Шлях і стежиночку в гаї,
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
Я хочу, щоб ви любили свій рідний край, звичаї нашого народу. Щоб ніколи не могли зламати калинову гілку, інше деревце чи кущик. А навпаки, садили і прикрашали рідну землю своїми руками. Ми повинні цінувати природу, адже ми теж є частинкою цієї природи, яка нас оточує.