Цікавий, доступний, корисний матеріал для учнів та вчителів. Скориставшись планом конспектом вчитель розширить й уточнить знання учнів про зміни в житті комах і риб від сонячного тепла, рослин, інших тварин.Учні навчаться порівнювати, узагальнювати, а також виховується любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Природознавство
2клас
Тема. Як змінюється життя комах і риб восени?
Мета: розширити й уточнити знання учнів про зміни в житті комах і риб від
сонячного тепла, рослин, інших тварин; розвивати вміння спостерігати за
тваринами, описувати зовнішній вигляд, формувати вміння порівнювати,
групувати за середовищем існування, способом харчування; розвивати
спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати любов
до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання:костюми метелика, бджоли, комара, мурахи, малюнки риб прісної
водойми, комах, павука, ілюстрація із зображенням осені, лугу і річки.
Хід уроку
I.Організація класу
Пролунав уже дзвінок,
Він покликав на урок.
То ж часу не втрачаймо.
Працювати починаймо.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
1.Хвилинка синоптика.
Учень- синоптик розповідає про погоду за поданим планом:
1.Дата.
2.Пора року.
3.Стан неба.
4.Температура повітря.
5.Опади.
6.Вітер.
Діти записують показники погоди у зошити з друкованою основою.
- Діти, які зміни відбулися в природі за вашими власними спостереженнями?
- Чи схожі зміни в природі на ті, що зображені на малюнку на дошці?
- Молодці! Продовжуйте і надалі вести спостереження за природою.
1
2.Відгадування загадок.
1)Є в лісі хата,
В ній кімнат багато.
Тут живе отара
Добрих санітарів.
Та цю хату не чіпай –
Санітарам спокій дай.(Мурахи)
2)Ця маленька трудівниця
Мед збирає як годиться.
Все у вулик, у стільники,
Не цурається роботи.(Бджола)
3)Що то за гість:
Ніжок має шість.
Тільки лялечка проснеться-
Враз у шати одягнеться.
Погляду не відірвати-
Здатний всіх зачарувати.(Метелик)
4)Тонкі ніжки, два крила
І за розміром мала.
У кімнаті, надворі
Рідна нам, як комарі.(Муха)
5)Наче пилка, зуби мала,
У воді проживала,
Всіх лякала, всіх ковтала.
А тепер в казан попала.(Щука)
6)Під водою у вирі глибокім,
Сріблячись плямистим боком,
Спочиває хижий …(окунь)
3.Гра «Видали зайве».
а)- Скільки ніжок у комах?
2
- Чи всі істоти на малюнках комахи?
(Учні роблять висновок, що зайвий павук, бо в нього 8 , а не 6 ніг.)
б)- Яка риба зайва? Чому?
(Камбала, бо це морська риба).
ІІІ.Повідомлення теми і завдань уроку.
Ви, мабуть,здогадалися, що сьогодні на уроці йтиметься про комах і риб. То ж сьогодні урок незвичайний, а урок - мандрівка на луг і річку, щоб дослідити, як змінюється життя цих тварин восени, як вони готуються до зими, з’ясувати істотні ознаки будови комах і риб.
ІV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
1. Уявна мандрівка на луг.
Ось ми і на лузі. Тут на нас чекають друзі - комахи, які повідають нам, як вони готуються до зими.
Яблунева плодожерка. Восени, коли приходить холод, я ховаюся під кору дерев, утворюю кокон і зимую в ньому. А навесні з настанням теплих днів я перетворююсь з красивої лялечки на чарівного метелика. До побачення. Зустрінемось весною.
Комар. А я найчастіше зимую у старих, темних приміщеннях, підвалах, погребах. Холодом віє, час мені поспішати!
Мураха. Ми, мурахи, зимуємо у мурашнику. Восени приносимо листочки, щоб позакривати на зиму усі двері. На вулиці холодно, а в нашій оселі тепло і тихо. Ой, побіжу, бо незабаром зачиняться останні двері моєї оселі.
Бджола. З приходом осінніх холодів ми, бджоли, затикаємо прополісом щілини та щільно скупчуємось на стільниках (показує малюнок). Узимку ми майже нерухомі. Однак продовжуємо живитися медом. Завдяки цьому в нас виділяється тепло і у вулику втримується температура до + 20 С. До нових зустрічей. Адже змушена готуватись до зими.
- Діти, де ж поділись друзі – комахи?
2.Фізкультхвилинка.
3.Робота з підручником(с.56) Прочитати останній абзац і допомогти Сонечку Семикрапочці дізнатися: куди поділися його родичі? Чому вони зникають?
3
4.Розповідь з елементами бесіди на основі прочитаного.
У зв’язку зі змінами в неживій природі відбуваються зміни в рослинному і
тваринному світі. Ранньої осені ще цвіте багато рослин. Згодом, коли сонечко опускається нижче, посилає на землю менше тепла, кількість квітучих рослин зменшується. Це призводить до зменшення комах. З кожним днем їх стає менше і менше.
- Куди вони поділися?
-Як довго спатимуть?
-А чи знаєте ви, що мурахи не замерзають навіть тоді, воли мороз сягає -30С. Чому? Ще з осені вони в своєму тілі накопичують гліцерин. Саме ця в’язка речовина рятує мурах від морозів.
-Серед метеликів є й такі, що, як перелітні птахи, відлітають туди, де тепліше. Це, наприклад, білан капустяний, деякі види кропив’янки. Великими групами ці метелики відлітають на південь, аж до Африки, а навесні повертаються.
- А ще комахи – це «бюро погоди».
5.Презентація «Народних синоптиків».
-Великі мурашки восени – на холодну зиму.
- Мурашки збираються біля шпарки в землі – на дощ.
-Якщо хмари ще є,а метелики ще літають - настане ясна погода.
- Якщо дощ закінчився, а комахи не покидають укриттів – погода повториться.
«Народознавці»
-Бджоли раді цвіту, а люди – літу.
- Тихий, як мурашка, а жалить, як оса.
6.Фізкультхвилинка.
7.Мандрівка на річку. «Мозковий штурм».
- З якими друзями пропонує познайомити Карасик Золотенко?
-Що ви знаєте про життя цих риб?
- Який спосіб їхнього харчування?
- Де мешкають ці риби?
-Як змінюється життя мешканців водойм із настанням осені?
8.Самостійна групова робота на основі тексту підручника (с.57) і додаткових матеріалів.
(Діти об’єднуються у групи: хижі риби, рослинноїдні риби і інші мешканці водойм
4
( жаба, рак, комахи), складають розповідь про обрану тварину за планом:
- назва тварини;
- її розміри;
- частини тіла тварини;
- чим укрите тіло;
- чим живиться, до якої групи належить за способом живлення;
- цікавинки з життя тварин.
9.Захист самостійних творчих робіт.
VІ. Закріплення й осмислення матеріалу.
1.Робота в зошиті з друкованою основою,с.25.
- Поставте в кружечках цифри, що відповідають назвам риб.
2.Гра «Сенкан».
VІІ. Підсумок уроку.Рефлексія.
- Якою новою інформацією ви поповнили свій багаж знань?
- Я дізнався…
- Я впевнений…
- Мене зацікавило…
- Мені сподобалося…
- Я дякую за співпрацю…
VIII. Домашнє завдання.
Скласти казкове оповідання до малюнків підручника, с.57.