ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Як розрізняти дерева, кущі й трав'янисті рослини?
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?
Тема. Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?
Мета: ознайомити учнів з різноманітним світом рослин; учити порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадки.
3 золотому решеті чорних хатинок повно. (Соняшник)
Навесні веселить, улітку холодить,
Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)
Не розбивши горщика, не з’їси кашки. (Горіх)
Повна діжка жита, п’ятачком накрита. (Мак)
— Що об’єднує слова-відгадки? (Це рослини.)
— Яку будову мають рослини?
— Сьогодні ви дізнаєтеся, на які групи рослини поділяються за будовою.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
І. Робота за підручником (с. 60)
— Розгляньте малюнки і фото.
— Пригадайте: з яких частин складаються рослини?
— Яку будову мають зображені рослини? Назвіть їх частини.
— Допоможіть Сойці розібратися, чим схожі зображені рослини чим вони різняться?
— Порівняйте стебла дуба і шипшини. (У дуба один дерев'янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі утворюють крону. У шипшини немає загального стовбура, зате у неї є декілька дерев'янистих стебел з гілками, що починаються відразу від землі.)
— Липа — це дерево. У дерев одне стебло — стовбур. Шипшина — кущ. У неї багато невеличких стовбурів. Конюшина — трав’яниста рослина. У неї м’які соковиті стебла.
— Рослини розподіляються на дерева, кущі та трави.
— Чи може дерево бути нижче за кущі? (Так, може,)
— Наведіть приклади.
— Чи може трав’яниста рослина бути вища за дерево? Наведіть приклади.
— Банан — це дерево, кущ чи трав’яниста рослина? Прочитайте про нього у довідковому бюро на с. 135.
На лошці — схема:
— Прошу вас пам’ятати, що всі рослини — дерева, кущі, трави, квіти — це живі істоти.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 47).
Робота в групах
— Розгляньте фотографії на с. 47.
— Які рослини ви бачите?
— Визначте, яка із зображених рослин — дерево, яка — кущ, яка — трав’яниста рослина?
— Чим вони відрізняються?
Яка рослина тут зайва? Чому?
— Закінчіть речення. Додайте власні приклади.
Тополя, тюльпан, каштан, береза...
Це —________ .
Малина, смородина, проліска, калина...
Це —________ .
Клен, айстра, сон, конвалія...
Це —________ .
— Як відрізнити дерево від інших рослин?
— Як відрізнити кущ від інших рослин?
— Як відрізнити трав’янисті рослини?
Завдання для друга природи
— Пригадайте, які казки про рослини ви знаєте. Розкажіть одну із них сусідові по парті.
2. Гра «Розподіл по групах»
1) мак, тюльпан, волошка, бузок, шипшина, смородина, осика, тополя, ялина.
2)
— За якими ознаками рослини були розподілені по групах?
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Які групи рослин ви знаєте?
— Назвіть дерева нашого краю.
— Назвіть кущі нашого краю.
— Назвіть трав’янисті рослини нашого краю.
— У чому полягає головна відмінність у будові дерева від будови інших рослин?