Абсолютні, відносні й мішані посилання на комірки та діапазони комірок.
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проектор.
Програмне забезпечення: MS Excel
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання, перевірка присутніх, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Завдання 1 Встановіть відповідність між функцією та дією, яку вона виконує у формулах
Назва функції |
Відповідність |
Дія |
SUM |
|
Обчислює середнє значення |
AVERAGE |
Визначає мінімальне значення |
|
MAX |
Визначає максимальне значення |
|
MIN |
Обчислює суму |
Завдання 2 Укажіть, які з поданих нижче формул записані правильно, а які неправильно. Виправте помилки
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
На уроках, в сьомому класі, ми вже ознайомились з призначенням табличного процесора та навчились працювати з ним: вводити данні до комірок, редагувати їх, створювати діаграми, записувати формули. Також ви вже вмієте копіювати дані декількома способами. А як скопіювати формули в електронній таблиці? Які посилання потрібно використовувати? Про це сьогодні ми й дізнаємось на уроці. Занотуйте в зошиті тему заняття «Абсолютні, відносні й мішані посилання на комірки та діапазони комірок»
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя (з демонструванням презентації на екрані)
Діапазон комірок – це сукупність комірок, які можна опрацьовувати як єдине ціле.
Залежно від способу задання, розрізняють два види діапазонів: зв’язні і незв’язні.
Зв’язний діапазон позначається адресами лівої і верхньої і правої нижньої комірок або двома заголовками рядків (стовпців), відокремленими двокрапкою.
Наприклад,
Розглянемо задачу: Нехай у клітинках діапазону С3:С7 міститься кількість відмінників у 8-10 класах школи, у комірці С8 порахована їх загальна кількість. У клітинках діапазону D3:D7 потрібно обчислювати відсоток відмінників у кожному класі.
Модифікація – це процес який відбувається при копіювання формули, яка містить посилання на інші комірки, в результаті чого може відбутись автоматична зміна посилань.
Типи посилань:
Іменування комірок
У ряді випадків, більш зручним є присвоєння коміркам імен. Імена комірок можна вибирати у відповідності зі змістом величин, що в них знаходяться. Наприклад, кількість, ціна, курс. І якщо у формулі використати посилання на такі комірки то, ми уже з вигляду формули можемо сказати, які величини в неї входять.
Змінення імені
На вкладці Формули у групі Визначені імена натисніть кнопку Диспетчер імен.
У діалоговому вікні Диспетчер імен клацніть ім’я, яке потрібно змінити, і натисніть кнопку Редагувати.
У діалоговому вікні Редагування імені введіть нове ім’я в полі Ім’я.
Змініть посилання в полі Посилання й натисніть кнопку OK.
У діалоговому вікні Диспетчер імен у полі Посилання змініть клітинку, формулу або константу, які представлено іменем.
Типи посилань
Посилання |
Тип |
Пояснення |
C3 |
Відносне |
Під час копіювання формули може змінюватися і номер стовпця, і номер рядка |
$A$1 |
Абсолютне |
Під час копіювання формули номер стовпця і номер рядка незмінні |
курс |
Абсолютне |
Під час копіювання формули номер стовпця і номер рядка незмінні |
C$1 |
Мішане |
Під час копіювання формули номер стовпця і може змінюватись, номер рядка не може |
$A3 |
Мішане |
Під час копіювання формули номер рядка може змінюватись, номер стовпця ні |
V. Усвідомлення набутих знань. Ст.. 235 №1. (А, В, Г, Ж)
У комірці Е3 знаходиться формула: =$B$3+C4. Запишіть який вигляд матиме ця формула, якщо її скопіювати в комірки E7, C3, E11, A2
А) =$B$3+C8
Ж) =$B$3+#REF!
В) =$B$3+A4
Г) =$B$3+C12
VI. Формування вмінь та навичок. Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
Ст.. 235 №3(а-в) виконати завдання
А)
Прибуток фірми за рік |
|||||
|
І квартал |
ІІ квартал |
ІІІ квартал |
ІV квартал |
За рік |
Схід |
2478 |
346 |
1678 |
345 |
=SUM(B3:E3) |
Твікс |
1232 |
367 |
2377 |
1345 |
|
Анаіс |
348 |
3776 |
1996 |
2004 |
|
Меридіан |
673 |
332 |
237 |
5221 |
|
Техно |
3622 |
897 |
458 |
659 |
|
Юпітер |
1945 |
1736 |
1578 |
822 |
|
Світ ІТ |
223 |
712 |
466 |
905 |
|
Б)
Розрахунок ціни товару в гривні |
||||
Курс євро |
28,88₴ |
Товар |
Ціна в євро |
Ціна в грн. |
|
|
Праска |
15,00 € |
=$B$3*D4 |
|
|
Принтер |
60,00 € |
|
|
|
Сканер |
50,00 € |
|
|
|
Клавіатура |
10,00 € |
|
|
|
Миша |
3,00 € |
|
|
|
Модем |
20,00 € |
|
|
|
Електронна книга |
140,00 € |
|
|
|
Проектор |
430,00 € |
|
|
|
Bluetooth колонка |
32,00 € |
|
|
|
Фотоапарат |
70,00 € |
|
|
|
Точка доступу |
47,00 € |
|
|
|
Планшетний ПК |
234,00 € |
|
В)
Кількість учнів в 8 класах ЗОШ № 15 |
||||
|
|
|
|
|
Клас |
Кількість дівчат |
Кількість хлопців |
Кількість учнів в класі |
Відсоток від загальної кількості учнів 8 класів |
8-А |
17 |
10 |
=B6+C6 |
=D6/Учні_8 |
8-Б |
15 |
9 |
|
|
8-В |
12 |
13 |
|
|
8-Г |
16 |
12 |
|
|
|
|
Разом |
=SUM(D6:D9) |
|
Додаткове завдання. У створеній таблиці на Аркуші 4 виконайте наступні завдання:
|
|
Назва товару |
Ціна в гривнях |
Ціна в доларах |
Ціна в євро |
Ціна в фунтах стерлінгів |
Введіть курс долара |
|
Міксер |
856,5 |
|
|
|
Введіть курс євро |
|
Торшер |
1145 |
|
|
|
Введіть курс фунта стерлінга |
|
Телевізор |
8974 |
|
|
|
VII. Підбиття підсумків уроку (Коротке тестування, кожне запитання оцінюється в 1 бал, максимальна кількість балів – 6)
1. Посилання, яке не модифікується під час копіювання формули –
а) абсолютне
б) відносне
в) мішане
2. Якщо задано посилання на комірку $A3 то воно –
а) абсолютне
б) відносне
в) мішане
3. Якого вигляду набуде формула =$B$3*C1+B1, якщо вона знаходиться в комірці D1 і скопійована до комірки D4
а) =$B$4*C1+B4
б) =$B$3*C4+B4
в) =$B$4*C4+B1
4. Виберіть серед перелічених абсолютні посилання на комірки
а) C3 б) $A$1
в) курс г) $A3
5. Які з поданих нижче формул записані не правильно
а) =sum(a5:a12)
б) = $c$4*b5\a5
в) =sum(A12, A34)
г) =G$4*d4
6. Для зміни імені комірки потрібно перейти на вкладку
а) дані
б) формули
в) вставлення
Домашнє завдання п. 7.1 ст. 230-231, ст.. 235 № 2 (а-г) письмово.