Конспект уроку з української літератури (6 клас) "Тема добра, милосердя та винагороди за них. Ідея різдвяного дива у творі Єва і білосніжна квітка лілії"

Про матеріал
Урок вивчення та осмислення художнього твору (з елементами емпатійно-ціннісного аналізу)
Перегляд файлу

Конспект уроку з української літератури  (6 клас)

Тема уроку. Тема добра, милосердя та винагороди за них. Ідея різдвяного дива у творі Єва і білосніжна квітка лілії за твором Богдани Матіяш «Єва і білосніжна квітка лілії»

Мета уроку:

Навчальна:

- поглибити розуміння змісту твору;

- розкрити образ Єви, символіку лілії;

- формувати здатність до емпатійного прочитання художнього тексту;

- з’ясувати ідею твору (зв’язок добра, віри та дива).

Розвивальна:

- розвивати вміння аналізувати художній текст через переживання;

- формувати навички висловлення власних суджень;

- розвивати емоційний інтелект і образне мислення.

Виховна:

- виховувати чуйність, милосердя, здатність до співпереживання;

- формувати ціннісне ставлення до добра, віри, вдячності;

- спонукати до осмислення власного внутрішнього світу.

Тип уроку: урок вивчення та осмислення художнього твору (з елементами емпатійно-ціннісного аналізу)

 Методи і прийоми: евристична бесіда, виразне читання, робота з текстом, проблемні запитання, рефлексивні вправи, асоціативні ряди, робота в групах.

 Очікувані результати.

Учні зможуть:

переказувати зміст твору;

пояснювати вчинки героїні;

визначати символіку образу лілії;

висловлювати власне розуміння добра і дива;

проводити зв’язок між текстом і особистим досвідом.

Обладнання: текст твору, ілюстрації (лілія, різдвяна сцена), завдання на картках, Padlet.

 

Перебіг уроку

І. Емоційне налаштування (мотивація)

У Padlet-стіні учні виконують завдання:

Написати 1–2 речення:

«Для мене диво — це…»

«Я чекаю дива, коли…»

Додати:

емодзі / картинку / символ

Міні-рефлексія вчителя: “Подивіться, скільки різних уявлень про диво існує — і кожне справжнє.”

 

ІІ. Актуалізація змісту твору

Бесіда за змістом твору і занурення в художній світ

- Хто така Єва?

- Яка її особливість? - «Вона розуміла мову трави і квітів. Вона часто сідала на землю біля чудових квіток, цілувала їхні голівки, лагідно проводила пальцями по їхніх листочках», “маленька Єва розуміла мову кожного з них і теж чудувалася, що ніхто із людей не вміє слухати, про що говорять старий дуб і ясен, і ромашка, і вивірка, і тремкий малий соловейко”.

- Це дар чи втрата?

- Чи була щасливою Єва?

- Чого найбільше прагне дівчинка? - ”Єві якнайбільше хотілося говорити саме людською мовою. Словами, яких вона ніколи не відчула на губах. Дівчинці дуже хотілося почути звук власного голосу”.

 

IІІ. Робота з текстом.

1. Образ лілій.

Бесіда:

- Які лілії подобаються Єві найбільше? - “Єва любила всі квіти, але з усього, що росло в оранжереї, їй найдужче подобалися лілії. Може, тому, що вони були спокійні й тихі. А може, тому, що з усіх чудернацьких рослин, які росли поруч, вони були найпростіші. І дуже-дуже тендітні”.

- Що означає білий колір? (Білий колір традиційно символізує чистоту, невинність, світло, святість.)

 

 Формування асоціативного ряду:

Білий колір - чистота – ніжність – щирість – духовність

 

2.Обіцянка

— Чому Єва обіцяє подарувати квітку Богородиці? - “Ідучи до оранжереї, Королівна щодня підходила до джерела в парку, біля якого стояла мала прегарна статуя Богородиці. Дівчинка присідала біля неї і розповідала їй подумки про все-все, що їй тільки думалося. І якось пообіцяла, що на Різдво принесе їй пахучу білу квітку лілії. Тоді Єві здалося, що Богородиця, почувши це, усміхнулась, і Єва подумала, що іще не бачила нічого гарнішого за цей усміх”.

— Чи просить вона щось для себе?

 Висновок - Єва нічого не просить для себе. Її вчинок — це щире прагнення подарувати радість. Це приклад істинного добра, добра без очікування винагороди.

 

3.Вправа “Добро без винагороди?” (групова)

Обговорити ситуацію і дати відповідь:

Завдання (кожній групі):

1 група - Чи є вчинок Єви абсолютно безкорисливим? чи все ж вона щось “отримує” (не матеріальне)?

2 група - Що сильніше: бажання зробити добро чи потреба бути почутим?

3 група - Чи може добро змінити саму людину? Як саме?

Мікровисновок учителя: Добро, яке не очікує винагороди, змінює саму людину. І саме тоді з’являється диво як відповідь не на прохання, а на щирість.

 

3.Міні-вправа “Продовж думку”: завершити одне з речень (речення записані на дошці):

а) Добро — це коли…

б) Я вважаю, що справжня щедрість — це…

Мікровисновок учителя. Добро має особливу силу тоді, коли воно щире й безкорисливе. Саме таке добро змінює не лише інших, а й саму людину.

 

4.Кульмінація уроку.

- Що для вас Різдво?

Різдво — це народження світла, добра

час радості, надії

час дарування

— А як ви готуєтеся до Різдва?

— Пригадайте, як готувалися до Різдва в палаці? - “Чим менше залишалося днів до Різдва, тим більше було приготувань у палаці. Усе мили, чистили, прибирали, щоб палац сяяв і виблискував. Кухарі пекли, варили, тушкували, маринували, сушили й солили розмаїті наїдки. Королівські музиканти налаштовували інструменти, лагодили смички і з ранку до ночі грали гами. Лісники вибирали

ялинки і встановлювали їх у розкішних залах. Король із Королевою готували дарунки одне для одного, а також для своїх підданих, бо на Різдво всіх мало бути обдаровано.”

— А як готувалася Єва? - “Єва теж готувала подарунки батькам-Королям. Вона розшивала бісером маленьку торбинку для мами і гаптувала шовкову хустинку для тата, і в переддень Різдва її дарунки були готові.”

- Як почався день Різдва для Єви? - “У день Різдва Єва прокинулась дуже рано — найпершою з усіх. Одягнулась і поспішила до оранжереї. Звично зупинилася біля Богородиці, біля якої тепер стояв чудовий вертеп, усміхнулась, торкаючись поли її одягу, і проказала подумки:” Сьогодні Ти матимеш найкращу з квіток. Зараз я Тобі її принесу!”

-Які емоції відчувала Єва у цей момент? Чи думала вона в цей момент про себе?

- Коли ви відчуваєте подібне?

- Скільки квіток лілії зірвала дівчинка?

- Для кого друга?

 

5.Вправа “Кому і чому?” (групова + мініпрезентація)

Уявіть, що у вас є “біла лілія” — символ добра.

Створіть мініісторію (2–3 речення):

— кому ви її подаруєте?

— чому саме цій людині?

— яке “диво” може статися після цього?

 

ІV. Рефлексія ( робота в мікрогрупах).

Кожна група отримує одне:

- добро як дія...

- добро як почуття...

- добро як вибір...

Завдання: дати визначення, навести приклад (або з твору, або з життя) і зробити коротке представлення.

 Узагальнення (підводить вчитель): Добро може бути дією, почуттям і вибором. Але справжнє добро завжди починається всередині людини.

 

V. Підсумок уроку

Бесіда:

- Чому Єва отримала голос?

- Як змінюється Єва після подарунку Богородиці?

- Чи вірите ви в дива?

- Які дива траплялись у вашому житті?

- Чи хочете ви бути творцем дива?

- Як це зробити?

- Для чого люди творять дива?

Учительське узагальнення: Іноді диво — це не щось незвичне.

А іноді  — це коли людина стає добрішою.

 

VI. Домашнє завдання

Написати міні-твір «Що для мене означає диво?»

За бажанням - намалювати “свою лілію” як символ дива.

 

 

doc
Додав(-ла)
Величко Ірина
Додано
13 травня
Переглядів
70
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку