Література рідного краю. Валентина Хлопкова «Життєва канва»
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Валентини Хлопкової, збірник української поезії, поетична книжечка «Життєва канва», використання інтерактивної гри Wordwall.
ХІД УРОКУ
Епіграф до уроку:
Вже майже вся канва
у різних візерунках,
Та не вщуха потік римованих рядків.
І знову на канві з’являються малюнки.
…Бринить, співа ручай
невтомний, гомінкий.
(Валентина Хлопкова)
Словничок:
Канва - сітчаста бавовняна, лляна (або змішана за складом) тканина.
Лекція вчителя
Хлопкова Валентина Миколаївна народилася 23 березня 1947 року в місті Києві, після закінчення інституту в 1969 році переїхала в Запоріжжя. У нашому місті розвинувся її поетичний дар. Вона була членкинею Конгресу літераторів України та Запорізького обласного літоб'єднання імені Михайла Гайдабури, членкинею правління літературно-художнього об'єднання «Пошук» імені Миколи Лиходіда, авторка п'ятьох книг: «Поэт живёт строкой», «Життєва канва» (2014), «Музыка спасительного слова», «На березі часу», «Невтомний часоплин». Неодноразово брала участь у літературно-художніх фестивалях в Запорізькій області, де ставала призеркою або дипломанткою. Не стало авторки 07 липня 2018 року.
Талановита авторка Ольга Суслова присятила вірш Валентині Хлопковій.
Я ланка, я тільки ланка,
Я тільки мала зернинка.
Валентина Хлопкова «Я ланка»
Ти – не зернинка, Валю, а зерно,
І не якогось – вищого ґатунку.
Я відчуваю, проросте воно,
Бо вже не раз ставали порятунком
Слова ті мудрі, втілені у вірш –
Життєвий досвід поетеси й жінки.
... Під ноги людям стелеться спориш –
Велика сила малої зернинки.
О. Суслова, 2018
Виразне читання.
Хортицькі кручі
Я на хортицьких кручах стою,
В далину задивилась замрійно,
І бентежить уяву мою
Шлях дніпровський, вітрами овіяний,
Вже оспіваний безліч разів
І в піснях, і в билинах народних.
З незапам’ятних давніх часів
Котить хвилі Дніпро повноводний.
З висоти бачу чайок політ.
І лукаво нашіптує вітер,
Що за чайками можу я вслід,
Коли схочу, як птах, полетіти.
Треба тільки руками змахнуть,
Відштовхнутись від кручі ногами
І сміливо в безодню ступнуть,
Та наповниться світ чудесами.
«Хвилювання й тривоги земні
Геть відступлять у синьому небі,
Бо птахам,– мовить вітер мені,–
Ці людські почуття без потреби».
Мало вітер мене не зманив
З кручі скотить, от така халепа!
Та завчасно від цього спинив
Пряний подих квітучого степу
І до пам’яті враз повернув,
Озирнулась я – сонце сідає,
Вітерець на прощання дмухнув,
Та й затих, літній день догорає.
Натомившись, Дніпро задрімав,
Десь чайчині полинули зграї,
І на хортицьких кручах сама
Я вечірню зорю зустрічаю.
Аналіз поезії.
Рік видання: 2012.
Літературний рід: лірика.
Жанр: вірш.
Вид лірики: пейзажна.
Тема: зображення хортицьких круч, річки Дніпра, історичної пам’ятки українського народу.
Ідея: уславлення шанобливого ставлення до річки, краси нашого краю.
Основна думка: уміння людини милуватись річкою Дніпром, що уособлює Україну.
Мамине подвір’я
Подвір’я пахне яблуками в мами,
Вона готує сушку на узвар.
Гудуть невтомні бджоли над квітками,
Збирають свій улюблений нектар.
Грайливе сонце заглядає в очі,
Промінням щедрим землю обійма.
Побільше мама насушити хоче
На зиму яблук, довга ж та зима.
Отак клопоче цілий день старенька,
В усьому їй потрібно дати лад,
Сама така худенька і маленька,
Та працьовита, як ота бджола…
Рік видання: 2012.
Літературний рід: лірика.
Жанр: вірш.
Вид лірики: інтимна з елементами пейзажної.
Тема: оспівування любові до матусі, працьовитості.
Ідея: уславлення шанобливого ставлення до матері.
Основна думка: людина повинна з повагою ставитись до старшого покоління, до її праці.
Весна
Немов ліхтарики яскраві
В траві розкидані рясні,
Кульбабок усмішки ласкаві
Нас зігрівають навесні.
Вітрець легенький їх гойдає,
І сонце мружиться з небес,
Ніяк воно не розгадає,
Що ж то за чудо із чудес?
Усі галявини палають,
І ваблять очі, як магніт,
Привіт свій щирий посилають
Кульбаби-сонечка у світ.
Рік видання: 2012.
Літературний рід: лірика.
Жанр: вірш.
Вид лірики: пейзажна.
Тема: змалювання кульбабок навесні.
Ідея: возвеличення шанобливого ставлення до природи.
Основна думка: людська повага до рідного краю, навчитись помічати красу.
Рідна мова
Рідна моя мова,
Мова українська,
Пісня колискова,
Дорога з дитинства.
Ти така барвиста,
Повна розмаїття,
Дзвінко-голосиста
Линеш крізь століття.
Ллєшся через вінця,
Рідна моя мова,
В серці українця
Музикою слова.
Рік видання: 2014.
Збірка: «Життєва канва».
Літературний рід: лірика.
Жанр: вірш.
Вид лірики: громадянська.
Тема: виявлення почуття любові до української мови.
Ідея: возвеличення шанобливого ставлення до мови, її ролі у нашому житті.
Основна думка: кожна людина повинна пишатись своєю мовою, її милозвучністю.
Заговори, щоб я тебе побачила…
Заговори, щоб я тебе побачив…
Сократ
Заговори, щоб я тебе побачила,
Твій образ намалює пам’ять враз,
І потім вже не має зовсім значення,
Все те, що зараз розділяє нас,–
Ці безкінечні кілометри відстані,
Помножені на відстані часу.
Я бачу й тих, хто на останній пристані,
Бо голоси їх у собі несу.
Заговори, щоб я тебе побачила,
Допоки ще на це у нас є час,
І вже ніщо не має зовсім значення,
Бо відбулось побачення у нас.
Рік видання: 2012.
Літературний рід: лірика.
Жанр: вірш.
Вид лірики: інтимна, філософська.
Тема:зображення вміння розмовляти, бо коли людина висловлює думки, ми можемо побачити внутрішній світ особистості.
Ідея: возвеличення вміння спілкуватись, адже високий рівень мовної культури – це є певною ознакою розвитку людини.
Основна думка: уміння висловлювати свої думки, не лякатись казати про свої внутрішні почуття під час зустрічі.
Слово вчителя. Валентина Миколаївна Хлопкова – авторка, яка вміє відчувати красу, любов до поетичного слова. Вона колись писала: «Поезія – це основа мого життя, мій духовний та душевний світ».
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра: https://wordwall.net/uk/embed/68256fdb121845a3a6cb723d202bbbd5?themeId=51&templateId=5&fontStackId=0
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати твір-роздум «Заговори, щоб я тебе побачила» або «Чи потрібно поважати батьків?»
Використані джерела