Мета:
навчальна: активізувати знання учнів про будову слова; показати відмінність між змінними й незмінними словами; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу про змінні і незмінні слова;
розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, підвищувати культуру мовлення;
виховна: виховувати бережне ставлення до тварин.
Тема. Змінні і незмінні слова, або
Віртуальна подорож до зоопарку
Мета:
навчальна: активізувати знання учнів про будову слова; показати відмінність між змінними й незмінними словами; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу про змінні і незмінні слова;
розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, підвищувати культуру мовлення;
виховна: виховувати бережне ставлення до тварин.
Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, граматика, культура мовлення.
Міжпредметні зв’язки: мова та природознавство
Обладнання: підручник, фізкультхвилинка.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. Організація класу до уроку.
Учитель. Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовив « Добрий день».
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп ятка.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться,
Зробимо в науку крок -
Починаємо урок.
Учитель. Сьогодні на уроці ми будемо працювати під девізом:
Думати швидко,
Виконувати чітко,
Точно працювати
Каліграфічно писати!
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
Ми продовжуємо вивчати тему «Будова слова». І для того, щоб перейти до нової теми, згадаємо вивчений матеріал.
Будова слова --- значуща частина слова ---- префікс, корінь, суфікс, закінчення, основа. Форми слова --- змінюються за відмінками, родами, числами.. Спільнокореневі слова --- слова—споріднені--- родичі.
(Розгорніть зошити) Записуємо дату, класна робота
Чотирнадцяте листопада
Класна робота
Перевірка домашнього завдання
Вчитель. Перше завдання: Чи знаєте ви значущі чстина слова, даючи на ствердження коротку відповідь «Так або ні».
Інтерактивна вправа «Так/Ні». (усно)
- Слова складаються з основи та закінчення або тільки з основи. (Так)
- Основа - частина слова без закінчення, яка виражає лексичне значення слова.(Так)
- Корінь - значуща частина слова, яка стоїть після основи.(Ні)
- Префікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Ні)
- Суфікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Так)
- Слова вода, водний,водій, водити спільнокореневі. (Ні)
- Закінчення – це змінна частина слова.(Так)
- Закінчення мають усі слова. (Ні)
Молодці!
Друге завдання: робота біля дошки (три слова )
Форми слова:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Переходимо до нової теми. Тема нашого уроку
Змінні та незмінні слова, або Віртуальна подорож до зоопарку
Учитель. Сьогодні нас запросили в гості, а куди, ви дізнаєтесь,коли розв’яжете приклади, запропоновані вам на картках і зробимо це під час подорожі.
Учитель .Кожне число відповідає певній букві. Прочитайте це слово.
10 |
19 |
19 |
20 |
1 |
21 |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
Вслухайтеся в це слово - «зоопарк». Латинською мовою слово «зоо» означає - «тварина», а слово «парк» усім вам добре відомо. Що вийде, якщо з'єднати ці слова? Парк, у якому живуть тварини.
А хто з вас бував у зоопарку? Де ? В якому місті? Микола́ївський зоопа́рк — один із найкращих і знаних зоопарків в Європі, розташований в Миколаєві.
Які образи виникають у вас, коли ви чуєте слово «Зоопарк»?
Діти складають асоціативний кущ, так висвітлюються поняття,
«Асоціативний кущ». «Зоопарк»
Правила поведінки в зоопарку
- Не можна годувати та турбувати тварин — це порушує режим їх годівлі та утримання і може привести до захворювань.
- Забороняється заходити за огорожу.
- Особливо треба слідкувати за своєю поведінкою. Не ставати і не сідати на бар’єри та огорожу — це небезпечно.
- Бережіть зелені насадження: дерева, кущі, квіти.
- Фотографуйте тварин без застосування спалахів – щоб не злякати.
- Не кидайте у вольєри з тваринами жодних предметів.
- Не приводьте і не приносьте з собою домашніх тварин.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Отже, Подорож до зоопарку допоможе вивчити нову тему.
Учитель. Як ви вже сказали, при перевірці домашнього завдання не всі слова мають змінну частину слова – закінчення, бо слова бувають змінні і незмінні.
Опрацювання підручника. (ст..202-205 )
Слова бувають:
а) змінні (весна, весною, весну, веснами);
б) незмінні (навесні).
Слова складаються:
а) змінні — з основи і закінчення;
б) незмінні — тільки з основи, закінчення не мають.
Основа — частина слова без закінчення, яка виражає лексичне значення слова.
Учитель. Пропоную підсумувати досліджене про змінні слова.
(Учні роблять висновки, які слова є змінними; яке закінчення називається нульовим; що треба зробити, щоб з’ясувати, що слово змінне.)
Учитель. Бачу, що ви гарно потрудились та достатньо вже втомились. Треба трішки відпочити тіло й розум збадьорити.
Фізкультхвилинка.
Учитель. Сили повернулися до вас? Вже пограти настав час.
Учитель. З усім ви впоралися добре. Тож рушаймо до зоопарку!
1-ряд дітей поїде у першому вагоні. Вашим квитком буде, виконати вправу 510.
2-ряд – у другому вагоні, виконати вправу 515.
3-ряд – у третьому вагоні,
Гра «Четверте зайве». Знайдіть «зайве» слово, яке не є змінним.
1. Коні, поні, чайки, папуга.
2. Лев, вовк, шимпанзе, бегемот.
3. Ведмідь, кенгуру, страус, лисиця.
(Давайте провідміняймо ці слова. ) - Чому ви виділили саме ці слова?
- Що характерне для незмінних слів?
Від кожного ряду одна дитина виконує завдання на дошці.
Перевірка завдання.
Учитель. Відгадайте загадку і перевіримо, хто заховався у першій клітці.
Довжелезну має шию,
Дуже вправно крутить нею.
Вище всіх вона на вітах
Соковитий плід помітить. ( Жирафа.)
- А чи змінне чи незмінне слово. Давайте провідміняймо його.
Учитель Ви правильно виконали це завдання і ми прийшли до іншої клітки. Відгадайте, хто тут:
Довгий хобот — справжній ніс,
Та і сам великий зріс!
Має діток — слоненят,
На спині возить малят.
Відкриваю малюнок слона.
- А чи змінне чи незмінне слово. Давайте провідміняймо його. Доведіть що це змінне слово.
Учитель. Наш електропоїзд прибув до наступної зупинки. Давайте познайомимось із наступним жителем зоопарку:
Родичами в неї поні,
Статні, гарні, добрі коні.
Чорно - біла одежина,
В смужечку боки і спина. (Зебра).
- А чи змінне чи незмінне слово. Давайте провідміняймо його. Доведіть що це змінне слово.
-Де ви кожного дня зустрічаєте зебру?
- Розкажіть, як треба переходити дорогу.
Учитель. Ви добре упоралися з цим завданням і ми можемо познайомитись з наступним жителем зоопарку:
Все, що скажеш, він повторить,
Всі слова твої відтворить!
Різнобарвна в нього спина,
В тропіках його родина.
Звичайно, це... папуга.
- А чи змінне чи незмінне слово. Давайте провідміняймо його. Доведіть що це змінне слово.
Робота в групах (Усно) Скласти речення зі словами поні, лисиця, тигр, але з вживанням незмінних слів . Зверніться до таблиці.
Учитель. Закресли кожну четверту букву й дізнаєшся,хто є ще одним мешканцем зоопарку.
Люблять в цирку виступати,
На собі малят катати,
Ці маленькі коні
Мають назву... (поні).
- Відкриваю малюнок поні).
- Гра «Дешифрувальник»
ЯИСЦЛИ - ЛИСИЦЯ
-Так, дійсно нам назустріч поспішає лисиця. Як всім відомо, це дуже хитрий звір.
Учитель .Ще один мешканець зоопарку заховався в цьому ребусі. Хто він? ти “
(Відкриваю малюнок тигра)
Учитель. Так, це тигр.
Учитель. Останнім героєм нашого уроку буде:
Має велетенський ротик,
Товстий, чималий животик.
У водичці він лежить,
У ній навіть їсть і спить.
Правильно, це бегемот.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Учитель . Мешканці зоопарку прощаються з вами і чекають у гості наступного разу. Але їм цікаво, чи сподобалась вам подорож?
VI. Повідомлення домашнього завдання
Спільне: вивчити матеріал параграфа 54 ст. 202-204;
Створення розповіді про відвідування зоопарку з використанням незмінних слів (назв тварин).
Тато, мама і я на таксі поїхали до зоопарку. Я думаю, що всі люди люблять ходити в зоопарк. Там багато звірів.
(Продовжити розповідь 5 речень).
Дякую за активну працю.