Конспект уроку з української мови для учнів 5 класу «Антоніми – майстри контрастів»

Про матеріал
Матеріал розроблено для проведення уроку української мови у 5 класі з теми «Антоніми». Зміст завдань спрямований на формування в учнів уявлення про антоніми як слова з протилежним значенням, усвідомлення їх ролі в мовленні та розвиток уміння доречно використовувати антонімічні пари у власних висловлюваннях. Запропоновані вправи забезпечують: засвоєння поняття «антоніми»; розвиток лексичної компетентності; збагачення словникового запасу учнів; формування навичок усного й писемного мовлення; розвиток уваги до смислових відтінків слова; активізацію пізнавальної діяльності школярів. Завдання побудовані з урахуванням вікових особливостей п’ятикласників, сприяють розвитку мовного чуття, логічного мислення та формуванню інтересу до вивчення української мови. Матеріал може бути використаний як під час пояснення нового матеріалу, так і на етапах закріплення знань та рефлексії.
Перегляд файлу

Конспект уроку української мови (5 клас)

Тема «Антоніми – майстри контрастів»

Мета:

  • знання:  поглибити знання учнів про антоніми та їх види; розширити словниковий запас учнів антонімами;
  • вміння: визначати антоніми за різними ознаками; використовувати антоніми для збагачення мовлення; творчо мислити та генерувати нові ідеї;
  • навички: розвивати культуру мовлення; виховувати любов до рідної мови; розвивати комунікативні навички.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання у віршованій формі:

Доброго дня, любі друзі!

 Раді вас бачити знову!

 Урок розпочнемо ми,

 Про антоніми мову поведемо.

Перевірка готовності до уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності

https://childdevelop.com.ua/doc/images/news/119/11942/1_art-antonyms-02.png

1.До поданих слів дібрати антоніми.

відкручувати                                  мало                                             добро

будувати                                         холодно                                       свято

забороняти                                     глибоко                                        правда

давати                                             широко                                        друг

говорити                                        високо                                          день

стояти                                            сумно                                           спека

2. Візуальна презентація.

Демонструються зображення, що протиставляються за значенням (день - ніч, зима - літо). Учні називають антоніми до слів, що описують зображення.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Подорож у світ антонімів.

  • Учні уявляють себе мандрівниками, які вирушають у подорож до країни Антонімів.
  • Вчитель описує різні цікаві місця цієї країни, використовуючи антоніми (високі гори - глибокі долини, гарячі гейзери - холодні льодовики).

Текст

Сонце пестило своїми теплими промінчиками землю. Пташки співали дзвінкі мелодії, вітаючи новий день. Разом з тим, десь високо в горах лютувала завірюха. Холодний вітер свистів, розганяючи легкі сніжинки.

Але й спекотне літо не вічне. Ось уже осінь тихесенько підкрадається, фарбуючи листя дерев у яскраві кольори. А незабаром і перший морозець щипне за голий ніс, сповіщаючи про прихід холодної зими.

Природа постійно перебуває у русі, чергуючи свої протилежні стани. І саме завдяки цьому різноманіттю світ навколо нас такий цікавий і неповторний.

2. Різновиди антонімів.

Вчитель знайомить учнів з різними видами антонімів:

  •                   за лексичним значенням: день - ніч, радість – смуток;
  •                   за граматичною формою: іти - стояти, високий – низький;
  •                   за способом творення: холодний - гарячий (приставочні), добро - зло (безафіксні), великий - малий (різнокореневі).


IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Антонімічна мозаїка.

Доповніть прислів’я антонімами до виділених слів.

1. Важко в навчанні, зате … в роботі.

2. Що вранці не зробиш, то … не  наздоженеш.

3. На чорній землі … хліб родить.

4. Маленька праця краща за … безділля.

5. Краще розумна догана, ніж дурна  … .

6. М’яко стеле, та … спати.

7. Свого поганого не хвали, а чужого … не гудь.

2. Вікторина

  1. Яке слово протилежне за значенням до слова "день"?

А) Ніч

Б) Ранок

В) Вечір

  1. Доберіть антонім до слова "високий":

А) Низький

Б) Глибокий

В) Товстий

  1. Яке слово протилежне за значенням до слова "холодний"?

А) Гарячий

Б) Теплий

В) Спекотний

  1. Перекладіть слово "тихий" антонімом:

А) Гучний

Б) Галасливий

В) Шумний

  1. Знайдіть антонім до слова "друг":

А) Ворог

Б) Знайомий

В) Незнайомець

Рівень 2

  1. Доберіть антонім до слова "говорити":

А) Мовчати

Б) Слухати

В) Читати

  1. Яке слово протилежне за значенням до слова "закрити":

А) Відчинити

Б) Розбити

В) Зіпсувати

  1. Антонімом до слова "світлий" є:

А) Темний

Б) Похмурий

В) Чорний

  1. Знайдіть антонім до слова "щасливий":

А) Нещасливий

Б) Веселий

В)

  1. Доберіть антонім до слова "початок":

А) Кінець

Б) Середина

В) Завершення

 

V. Підсумок уроку

Вчитель підводить підсумки уроку, акцентуючи на важливості антонімів у мові; різноманітності видів антонімів;

Домашнє завдання:

  •      Знайти й виписати 5-7 прислів’їв / приказок, які містять антоніми.
  •      Створити казку (використовуючи антоніми), де головними героями будуть два персонажі, які є антонімами (наприклад, Добро і Зло, День і Ніч). – за бажанням

 

 

docx
Додано
16 лютого
Переглядів
106
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку