Конспект уроку з української мови " Іменники - синоніми, омоніми, антоніми"

Про матеріал
Формування предметних компетентностей: повторити і закріпити навички письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел ; удосконалювати вміння складати умову задачі та розв’язувати задачі на знаходження невідомого третього доданка ( на прикладі геометричного матеріалу);
Перегляд файлу

 

Урок – подорож з української мови в 4 класі

Тема: Іменники – синоніми, антоніми, омоніми. Пряме та переносне значення іменників.

Мета: 

Формування предметних компетентностей - закріпити знання учнів про іменники – синоніми, антоніми, омоніми, про пряме та переносне значення іменників; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, уміння узагальнювати, самостійність та навички взаємоконтролю;

Формування ключових компетентностей – вміння вчитися (організовувати своє робоче місце, орієнтуватися в часі та берегти його, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); загальнокультурні компетентності ( вміння будувати взаємні стосунки на партнерській, толерантній основі); здоров’язбережувальна компетентність (взаємозв’язок організму з природним та соціальним оточенням, удосконалення фізичної, соціальної та духовної складових здоров’я, дбайливе ставлення до природи); громадянська компетентність (здатність екологічно мислити); соціальна компетентність (продуктивно співпрацювати у парі, використовувати різні ролі, проявляти ініціативу, досягати консенсусу, уміти брати на себе відповідальність).

Виховувати  любов до рідної мови, почуття патріотизму.

Обладнання: завдання для групової роботи, іграшковий кіт, зображення дороги з перешкодами і відповідною символікою (1перешкода – малюнок кота, 2перешкода – малюнок кота та вербові котики; 3перешкода –вчений із котом, 4перешкода – книжка; 5перешкода – людина), маски бездомної та домашньої кішки.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь та навичок.

Форма проведення: урок-подорож.

Хід уроку

I. Повідомлення теми і мети уроку

В казку вирушим всі разом,

Перешкоди всі пройдем,

А хто буде сумувати,

Із собою не візьмем.

Дзвени гучніш, гучніш,

І всім, хто любить казку,

Допоможи скоріш.

 

( Лунає музика)

  • Стук у двері, на порозі лист « Дозвольте любі діти, навчатися з вами, потребую допомоги».

- Цікаво, хто це?

  • А щоб розшифрувати нам потрібно відгадати загадку:

Ця тварина вже від ранку

Нам співає колисанку,

Нявкає, муркоче,

Бо сметанки хоче.

Що це, діти, за воркотик?

Це пухнастий сірий…(котик).

Каліграфічна хвилинка.

(Демонстрація іграшки – котика)

  • Цей котик дуже гарний, але самотній, бо згубився. Він шукає свого господаря. І знайде його тільки тоді, як подолає весь цей шлях!

( Відкрити дошку із зображенням дороги з перешкодами)

  • Допоможемо котові? Рушаймо. Під час подорожі ви виявите не лише свої знання, але й дізнаєтесь багато цікавого про його життя.

II. Робота над темою уроку.

1перешкода. Клас поділено на групи. Кожній групі роздано картки з текстом.

В Африці серед степів живе дика кішка. Це вона є матір’ю наших домашніх красунь. Кішка чудовий мисливець, вміло полює на курчат, птиць, кроликів. Вона дуже спритно бігає, стрибає з великої висоти і чудово лазить по деревах.

* Взаємоперевірка (Робота в парах).

* Граматичне завдання (Робота в групах).

1група. У першому реченні знайти та виписати іменники. Визначити, власні вони чи загальні, істоти чи неістоти.

2група. У першому реченні визначити число та рід іменників, виписати їх.

3група. У першому реченні знайти та виписати іменники з орфограмою «Ненаголошені е – и в коренях слів». Пояснити, як перевірити написання цих слів.

2 перешкода. Слова – омоніми

У законах країни Мови зазначено,

Кожне слово має значення.

Та в деяких (чому – не знати)

Зібралось значень тих багато.

  • Як ми називаємо такі слова? (Багатозначні, омоніми).

Робота в групах

1група. Виписати з вірша омоніми, пояснити їх значення.

Носить півник-співунець
на голівці гребіне́ць.
Гребінцем тим — знає кожний 
Причеса́тися не можна.
А у мене, а у мене
Гребінець новий, зелений.

2група. У вірші знайти слова-омоніми.

Скласти з ними речення в різних значеннях.

3група. Які ви знаєте слова-омоніми? Скласти з них речення в різних значеннях.

3 перешкода. Синоніми

А недалеко від омонімів

Розташувались ще слова.

Це друзі, що живуть у згоді

Й приймуть при нагоді.

Коли один втрачає сили,

То інший підставляє плече

Замінить на посту сміливо

Від друга, не втече!

– Про які слова йдеться?

- Синоніми

* Робота над текстом

Чудовий ліс у вересні! Розфарбувала його осінь жовтим, червоним, зеленим кольорами. Тиша. Раптом зовсім близько пролетіла сойка. Сіла на пеньок. У дзьобі вона держала жолудь. Я тихенько сховався за дерево. Що вона робитиме? Сойка огляділась і почала ховати жолудь під коріння. Та це ж вона на зиму запаси робить! Часто сойка їх так і не знаходить. А весною жолудь проросте. З нього маленький дубок буде (З посібника).

II. Виконайте завдання. 1. Підкресліть ключові слова. Розкажіть, яким ви уявляєте цей ліс у березні. 2.Доберіть синоніми до слова ліс. 3. Складіть і запишіть одне речення із синонімами про ліс або птахів.

4 перешкода. Антоніми .

А ще живуть в країні Мови

Уперті вороги – слова, що рушать стіни,

І кожен кров з них пролива.

Так затялися на своєму:

Один – одному, той – іншу річ.

А все це невипадково,

Бо дивляться у різнобіч!

  • Про які слова йдеться?

Робота над вправою.

Виписати парами іменники-антоніми.

Яким є значення антонімів у мовленні.

У країні, куди потрапив Петро, день змінюється вночі. Спекотне літо, перетворюється на морозну зміну. Білий пух брудниться і стає чорним. Довгі стебла квітів ламаються і на місці них залишаються короткі травинки. Світлі пейзажі змінюються на темні.Теплі відносини обертаються холодними. Де добре стало злим. Солодке  життя стає гірким. І так все навколо з яскравого в тьмяне, з доброго в зле

5 перешкода. Зустріч із господарем.

– Ми наблизилися до останньої зупинки, де кіт знаходить свого господаря. Проте я на урок запросила ще дві кішечки: бездомну та домашню. Давайте ми їх вислухаємо.

К. Доброго дня! Представтесь , будь ласка.

Д. Мене звуть Сільва.

Б. А мене кличуть по-різному. Хто – Чорнушкою, хто просто кицькою.

К. Скажіть, будь ласка, де ви живете?

Д. Я живу в затишній квартирі, маю улюблене крісло, в якому я сплю, а під кріслом заховані мої іграшки.

Б. А я живу, де доведеться. Іноді вдається відшукати тепленький куточок у підвалі. Але й доводиться мокнути під дощем, спати на холоді – просто неба.

К. А чим ви харчуєтесь?

Д. Моя господиня дає мені молочко, сметану, рибку, м’ясо. Купує різний корм.

Б. Добре якщо вдається зловити мишку, або відшукати залишки їжі біля смітника – то буде чудовий обід.

К. Можливо у вас є прохання до дітей?

Б. Діти, просимо вас не ображати нас, а навпаки, захищати і допомагати.

Д. Ми будемо для вас вірними друзями.

У ч и т е л ь. Як ви вважаєте, хто винен у тому, що гарні породисті коти опиняються на вулиці.

  • Я хочу вас попрохати: перш ніж заводити дома тваринку, добре подумайте, чи зможете за нею доглядати.

III. Підсумок.

  • Урок добіг кінця. Чи дізнались ви про щось таке, що вас здивувало? Зацікавило? Навчило чогось нового?

 

docx
Додав(-ла)
Machulina Nina
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
15 січня 2025
Переглядів
191
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку