Конспект уроку всесвітньої історії у 7 класі
Тема: Архітектура та мистецтво середньовіччя.
Мета: формувати уявлення про архітектуру та мистецтво Середньовічної Європи.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
Знати:
Розуміти:
Уміти:
- розпізнати будівлі (храми) романського і готичного стилів.
- розташувати в хронологічній послідовності відомості про розкол християнської церкви, поширення романського і готичного мистецьких стилів, книгодрукування,
- усвідомлювати необхідність збереження пам’яток архітектури як художнього надбання людства
Обладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч.для 7кл.
загальноосвіт.навч.закладів/ О.І.Пометун,Ю.Б.Малінко.-К.:Видавничий дім «Освіта»,2015.-224с.:іл.; відеоматеріали (фрагменти фільмів: Слайд-шоу. Готичний стиль в архітектурі, https://www.youtube.com/watch?v=I1rYfy8kP5w, романський стиль https://www.youtube.com/watch?v=d8mM9Jh2b1s),Собор Паризької Богоматері https://www.youtube.com/watch?v=FyBfXbPRm3Y
Архітектура та мистецтво https://www.youtube.com/watch?v=eebNSs3FcZ8,
« Органна музика. Бах. Toccata and Fugue in D Minor (Best Version Ever)» https://www.youtube.com/watch?v=ho9rZjlsyYY,
Дидактична гра « Готичний та романський архітектурні стилі» https://learningapps.org/display?v=ppweyia3j17,
комплект ілюстрацій «Архітектура середньовічної Європи»,
Тип уроку : вивчення нового матеріалу,формування знань і навичок учнів.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Варіант1.Бесіда за запитаннями:
- Що таке храм ?
- Який вигляд мали храми Стародавньої Греції та Риму?
– Які види мистецтва переважали в античну добу?
– Що таке базиліка?
– Який зовнішній вигляд вони мала?
– Кого і як зображували античні майстри у творах мистецтва ?
Варіант 2: За допомогою картини опишіть середньовічне місто на основі таких запитань:
- Який вигляд мало місто?
- Які будівлі прикрашали його?
– Яка споруда знаходилася в центрі міста?
– Чим відрізняється середньовічний собор від античного храму?
ІІ. Оголошення теми, завдань та очікуваних результатів уроку.
Учні ознайомлюються з наведеними в підручнику положеннями та вибравши одне з них повинні пояснити на цьому прикладі,яку роль відігравали храми в житті людини.
Учні об’єднуються в три групи та читають уривки з роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері».
І група виписує особливості романської архітектури.
ІІ група з допомогою словника пояснює терміни з тексту.
ІІІ група знаходить архітектурні деталі в зображеннях картин та демонструє їх учням.
Учні переглядають фільм «Романський стиль» складають схему «Риси романського стилю»
Випереджувальне завдання для учнів,які підготували повідомлення
про найвідомішими зразки романської архітектури. В процесі повідомлень
заповнення таблиці 1 „ Найвідоміші споруди романського стилю”.
Таб 1.
№
|
Назва споруди (романський стиль) |
Час спорудження |
Країна та місце знаходження |
|
|
|
|
|
|
|
|
В процесі демонстрація «Слайд-шоу. Готичний стиль в архітектурі » учні визначають основні риси готичного стилю і записують їх у схемі.
Випереджувальне завдання для учнів,які підготували повідомлення
про найвідомішими зразки готичної архітектури.
В процесі повідомлень учнів здійснюють
заповнення таблиці 2 „ Найвідоміші споруди готичного стилю”.
Таб. 2
№
|
Назва споруди (готичний стиль) |
Час спорудження |
Країна та місце знаходження |
|
|
|
|
|
|
|
|
Учні переглядають фільм «Собор Паризької Богоматері» та
відповідають на питання:
- Як називається ця споруда?
- Де і коли її було збудовано?
- Хто збудував?
- Яка особливість її архітектурної композиції?
- Який зовнішній вигляд?
- Які має внутрішні оздоблення?
Учні записують особисті враження про собор в зошит під музичний супровід запису органної музики Й. Баха.
Учнів об’єднують в три групи.
1 група розглянувши зображення двох середньовічних соборів з’ясовує, який із них романський, а який готичний. За якими ознаками ви це визначили?
2 група роздивляється внутрішній вигляд двох соборів – романського та готичного. Визначає, де романський храм і де готичний. Поясніть як розрізняєте архітектуру цих соборів.
3 група із даного ряду ілюстрацій вибирає у дві частини: романські та готичні собори. Обґрунтуйте свій вибір
Виконавши самостійне завдання, учні обговорюють результати роботи та роблять загальні висновки.
Потім група оголошує порівняльну характеристику соборів.
та оформляє характеристику у вигляді таблиці 3.
Романський стиль |
Питання для порівняння |
Готичний стиль |
|
Час побудови |
|
|
Особливості архітектури
|
|
|
Внутрішнє оздоблення собору
|
|
|
Пам’ятки архітектури
|
|
ІІІ. Рефлексія
Варіант 1.Бесіда.
- Яке враження і почуття у вас викликав урок?
– Що найбільше вас вразило і здивувало?
– Який твір мистецтва найбільше сподобався і чому?
– Як би ви зустріли людину часів Раннього Відродження, про що йшла б ваша розмова?
– Чи зміниться ваше ставлення людей після цього уроку. Як і чому?
Варіант 2. Інтерактивна дидактична гра «Готичний та романський архітектурні стилі».
IV. Домашнє завдання:
- опрацювати параграф 24 підручника;
- на основі довідкової та додаткової літератури скласти опис Реймського собору та визначити його роль в історії Франції;
- підготувати ілюстровану віртуальну екскурсію «Середньовічні замки та собори: візитна картка туристичної Європи».