Найспекотливіший материк на планеті
Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Африки, місцезнаходженням материка, закріпити поняття «материк», розвивати просторову уяву, удосконалювати вміння працювати в групах, із картою, критично мислити, порівнювати, виконувати самостійні роботи, розвивати допитливість, спостережливість, пам’ять, увагу, мислення; виховувати інтерес до вивчення географії та дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: карта півкуль, індивідуальні картки з природничим диктантом, телевізор, презентація, контурна карта світу, цеглинки лего, карта світу, розрізана на 4 частини.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник вже сигнал нам дав,
Працювати час настав,
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
Який настрій? Будемо сподіватися, що він покращиться протягом уроку.
ІІ. Хвилинка синоптика
Зараз у природі панує зима. Триває її перший місяць- грудень. Сьогодні 20 грудня. Температура повітря вранці становила +10 С. опади…вітер…небо…
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Групова робота
Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож. Але для цього нам потрібна карта. Правильно? Ось вам і перше завдання: СТВОРИТИ КАРТУ ВЛАСНОРУЧ! Для цього вам потрібно об’єднатися в групи(по 4 учня), скласти карту світу зі чотирьох окремих елементів, які ви знайдете у себе на парті. наклеїти її на аркуш і підписати назви всіх океанів і материків, які ми вже вивчили. а потім одному представнику з групи треба буде розказати про один з них. Про який саме вам підкаже чорна мітка.
Чудово! Карта є, отже можемо вирушати!
ІV. Актуалізація опорних знань
Звичайно ж , вирушаючи в дорогу нам треба взяти з собою знання. Тож збираємо наш РЮКЗАК ЗНАНЬ.
«Мозковий штурм» Для деяких учнів індивідуальні картки.
Учні піднімають цеглинки лего (так чи ні)
Декому треба повторити матеріал…
V. Повідомлення теми і мети уроку
Ви все знаєте, отже без сумнівів можемо вирушати! А знаєте куди ми попрямуємо?
До найспекотливішого материка. Що це за материк? Правильно, це АФРИКА.
Проблемне питання- Чому він найспекотливіший? Як ви вважаєте?
Отже, сьогодні ми продовжимо вивчати материки нашої планети. Дізнаємося все про Африку та про особливості її природи. Що ви знаєте про цей континент? Молодці, а ви хочете ще більше дізнатися про цей материк? Тоді, слухайте уважно.
Фізкультхвилинка
V. Вивчення нового матеріалу
Назва материка походить від латинської «африкус»- безморозний, той, який не знає холоду.
Одна з найповноводніших річок світу- Конго.
До найбільших річок належать: Замбезі, Нігер, Оранжева, Лімпопо.
Також Африка багата на озера. Найбільшим прісноводним озером є озеро Вікторія. Також є такі озера: Чад, Танганьїка, Ківу.
В Африці знаходиться найширший водоспад у світі- Вікторія. Близько 1800м
Основна частина населення мешкає в селах і займається сільським господарством. Вирощують теплолюбні культури.
На території материка розміщуються 54 держави.
Корисні копалини відзначаються багатством і різноманітністю: нафта, природний газ, кам’яне вугілля, золото, алмази.
VI. Узагальнення і систематизація знань
Позначимо Африку на нашій контурній карті.
А тепер самостійно заповніть таблицю про вивчений материк.
Гора |
Озера |
Ріки |
Пустелі |
Особливості |
Атлаські гори Драконові Кіліманджаро 5895м |
Вікторія |
Ніл Конго Нігер |
Сахара Калахарі |
Другий за розміром Перетинається екватором навпіл Найжаркіший |
|
|
М |
|
|
|
|
|
|
|
||||
А |
К |
||||||||||||
Д |
І |
А |
|||||||||||
|
І |
|
|
А |
Л |
Л |
|||||||
Е |
Н |
Г |
І |
М |
|||||||||
К |
Д |
А |
М |
А |
|||||||||
В |
І |
Ч |
С |
К |
А |
В |
З |
А |
|||||
Н |
А |
Й |
С |
П |
Е |
К |
О |
Т |
Н |
І |
Ш |
И |
Й |
І |
Т |
С |
А |
У |
Р |
А |
Н |
Р |
Д |
К |
К |
|
Б |
Л |
О |
Ь |
Х |
С |
В |
Р |
Г |
О |
Ж |
Т |
І |
О |
|
|
Р |
К |
А |
Т |
О |
|
О |
П |
А |
О |
Р |
Л |
|
|
И |
Р |
Е |
Н |
|
І |
Р |
Р |
И |
И |
|||
Й |
А |
Л |
Е |
Ч |
О |
І |
|
Т |
|||||
|
Я |
|
Н |
|
Я |
Ь |
|||||||
|
І |
|
|
2. Найдовша річка Африки. (Ніл)
3. Яка уявна лінія ділить цей материк майже навпіл? (екватор)
4. Який океан омиває цей континент на сході? (Індійський)
5. Як називається найбільша пустеля світу? (Сахара)
6. Калахарі- це … (пустеля)
7. Яке море омиває Африку на північному сході? (Червоне)
8. Який острів розташований на південному сході континенту? (Мадагаскар)
9. Яку назву має повноводна річка Африки? (Конго)
10. Які ліси знаходяться обабіч екватора? (тропічні)
11. Найвищою точкою материка Африка є гора ….. (Кіліманджаро)
12. Як називається найбільше озеро континенту? (Вікторія)
(Що має таку ж назву? (водоспад))
13. Темний колір чого мешканців дав назву цьому континенту? (шкіри)
14. Який лікар лікував хворих тваринок у Африці? (Айболить)
4. Гра «Добре чи погано»
Діти діляться на 2 групи і наводять по черзі аргументи добре чи зле жити в Африці.
VII. Підбиття підсумків. Рефлексія.
Ось і закінчився наш урок. Вам було цікаво?
На якому материку ми побували?
Що нове дізналися?
Розрізняються природні умови Євразії та Африки?
Що найбільше сподобалось?
Покажіть ваш настрій! В кого він покращився?
VIII. Домашнє завдання
Прочитати с.119-121,відповісти на запитання. Скласти власний кросворд.