Мета: Відзначати День захисника України, шанувати героїчне минуле держави і сьогодення, поважати свята і традиції свого народу; розвивати творчі здібності; виховувати почуття патріотизму до Батьківщини та захисників України.
Обладнання: малюнки на дошці, відео, роздатковий матеріал.
Хід заняття
Слово вчителя. Доброго дня, діти! Прослухайте уважно вірш. Про що йдеться у цьому вірші?
Сьогодні Україна святкує славне свято,
Це свято – чоловіче, твоє це свято, брате!
Це свято тих, хто ладен в будь-яку хвилину
Батьківщину захищати і рідну Україну!
Хай мир панує завжди і спокій навкруги,
Будь-що тобі хай буде, мій брате, до снаги,
Хай множаться здобутки, життя хай процвітає,
Покровом Божа Матір тобі хай огортає!
Учень 1. 14 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято, дуже молоде – День захисника України.
Вчитель. Так, правильно. Усі ці свята дуже взаємопов’язані й виникали послідовно. 14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. У народі говорять: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем». А, давайте, ми з вам зараз самі в цьому переконаємось, подивившись цікавий відео сюжет.
Перегляд відео «Що таке Покрова?»
Учень 2. Зі святом Покрови співпадає святкування Дня українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. А на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрова Богородиці з її іконою.
Вчитель. Цікаво, що козаки настільки глибоко й щиро шанували образ Покрови Божої Матері, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва свята – Козацька Покрова. Українське козацтво надзвичайно цікаве та важливе явище в історії як країни так і світу. Однак козаки були не просто вояками, адже поряд силою, мужністю, розумом, хитрістю, вони шанували та берегли рідну культуру, традиції та звичаї. Давайте подивимось, як утворилось козацтво, що таке Запоріжська Січ та хто такі самі козаки. (Діти дивляться відео «Як виникла Запоріжська Січ» ).
Робота в парах «Намалюй справжнього козака»
Вправа Асоціативний кущ
Діти виконують різні завдання: «Хто найсильніший?», «Гопак», «Найвитриваліший» та ін.
Вчитель. Які в нас з вами КОЗАКИ!!! Всі завдання виконали, всі наші іспити пройшли. Повірте, дівчата дуже ретельно до цього готувались, і ви довели, що ви дійсно гідні Українці, справжні чоловіки, захисники, козаки.
Ми з вами вже знаємо, хто такі козаки, звідки вони. Але ж зараз козаки не живуть на Січі, не носять червоних шароварів, шаблю…чи можемо ми сказати, що зараз козаків не моє (Відповіді дітей). НІ! Правильно, дітки, козаки є, були і будуть!!! Просто через зміну часу, зовнішній вигляд і зброя змінилась у наших захисників. Замість шаблі – автомат, замість коня – броньована військова техніка. І перевірка їх на силу і міцність теж змінилась! Давайте подивимось, хто ж такі сучасні козаки та захисники України.
Перегляд відео «Сучасна військова Україна»
Вітання дівчат:
Учениця 1. Вам, справжнім чоловікам
Бажаємо ми сили великої
Щоб з цією силою
Ви захищали Мир і спокій!
Учениця 2. Ми щасливі будемо і
Удвічі спокійні,
Коли поруч з нами хлопці такі.
Так будьте і Ви щасливі вдвічі,
Наші лицарі дорогі.
Учениця 3. Міцні засмальцьовані руки
і м’язи тверді — наче дуб.
На білій, як день, вишиванці
блищить українский тризуб.
Учениця 4. В очах — крижана недовіра,
як глобус блищить голова.
Зі Святом тебе, Захисник Вітчизни!
Учениця 5. Джерельний тихий спів води,
Безкрайнії степів простори,
І смерековії ліси,
Широкі плаї, круті гори!
Учениця 6. Духмяний хліб на рушнику,
Гостинно розпростерті руки,
Щасливу матері сльозу,
І дідуся з веселим внуком!
Учениця 7. За бескиди й дніпровські схили,
За наш пісенний славний рід,
За пломінь в косах у калини,
І за чумацький небозвід!
Учениця 8. За нашу рідну Україну,
Що зберегли за всі віки –
Низький уклін і тричі “СЛАВА!”
Українські захисники!
Вчитель. Щиро вітаємо, вас хлопці, і бажаємо Вам тільки сили у руках, добра у серці, стійкості розуму!!! І в цей святий для вас день, Благословення присвятої Богородиці торкнеться кожного з вас. (Під музику, діти парами проходять тричі по колу під вишитим рушником)
вчитель 2-А класу Краснопьорова К.М.