Конспект заняття для дітей середньої групи з розвитку мовлення із використанням технології сторітелінг та карток Проппа
«Пригода маленького їжачка»
Програмовий зміст: вчити дітей складати зв’язну розповідь за допомогою карток Проппа. Розвивати уміння будувати прості поширені речення, логічно завершувати розповідь. Розвивати мовлення, фантазію, пам’ять, уміння послідовно викладати події. Збагачувати словниковий запас дітей. Виховувати доброзичливість, бажання допомагати іншим.
Матеріали: картки Проппа (герой, дорога, перешкода, помічник, чарівний предмет, перемога, повернення додому); іграшка-їжачок; музичний супровід.
Хід заняття:
1. Організаційний момент. Гра-привітання «Добрий день»:
Мета гри: створити позитивний емоційний настрій та налаштувати дітей на заняття.
Добрий день, долоньки!
(плескають у долоні)
Добрий день, ніжки!
(тупають ніжками)
Добрий день, друзі!
(посміхаються одне одному)
2. Мотиваційний момент: вихователька показує дітям їжачка.
— Діти, сьогодні до нас завітав маленький Їжачок. Він дуже засмучений, бо загубив дорогу додому. Допоможемо йому? (Відповіді дітей) Але спочатку давайте його підбадьоримо і зробимо комплімент.
3. Дидактична гра «Скажи який?»:
Мета: збагачувати словник дітей прикметниками.
Вихователь називає слово, а діти добирають ознаки.
Їжачок — маленький, колючий, добрий. А тепер розкажіть в якому лісі живе Їжачок
Ліс — зелений, густий, чарівний. Які яблучка любить Їжачок?
Яблуко – червоне, зелене, велике, маленьке, солодке, кисле.
4. Сторітелінг «Пригода їжачка». Вихователька розповідає початок історії.
«Одного ранку маленький Їжачок пішов до лісу збирати яблука та грибочки. Раптом подув сильний вітер, і Їжачок заблукав…»
— А що ж було далі? Спробуємо придумати разом! Вцьому нам допоможуть такі чудові підказочки картинки від Їжачка (картки Проппа)
5. Робота з картками Проппа (розгляд і ознайомлення)
Мета: Вчити визначати головного персонажа. Розвивати уміння будувати прості поширені речення, розвивати фантазію та логічне мислення, активізувати творчість і словник дітей.
Вихователь по черзі показує картки, а діти продовжують історію.
Картка 1 — Герой
Хто головний герой історії?
Діти:
— Їжачок.
Картка 2 — Дорога
Куди вирушив Їжачок?
Діти складають речення.
Картка 3 — Перешкода
Що трапилось із Їжачком?
Можливі відповіді: заблукав; почався дощ; зустрів струмок.
Картка 4 — Помічник
Хто допоміг Їжачкові?
Можливі відповіді: черепаха; зайчик; мудра сова.
Картка 5 — Чарівний предмет
Що допомогло знайти дорогу?
Можливі відповіді: чарівний ліхтарик; клубочок; карта лісу.
Картка 6 — Перемога
Як герой подолав труднощі?
Мудра сова дала карту;
Зайчик поділився парасолькою;
Черепаха перевезла на своєму панцирі
Картка 7 — Повернення додому
Чим закінчилась історія?
Діти: — Їжачок повернувся додому до мами.
6. Фізкультхвилинка «Їжачки»
Їжачки лісочком йшли,
(ходьба на місці)
Грибочок раптом там знайшли.
(нахили)
Покотились по траві,
(імітація рухів)
Повернулись до сім’ї.
(обіймають себе)
7. Самостійне складання історії дітьми з опорою на картинки, заслуховування бажаючих.
Мета: формувати вміння логічно завершувати розповідь, вчити дітей будувати завершений сюжет. Формувати навички сюжетотворення.
8. Підсумок заняття: