ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ ТЕРНІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ РАДИ
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ(ЯСЛА-САДОК)№215
КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Заняття з розвитку мовлення в старшій групі
«Казка в гості завітала»
/вихователька Кравченко Т.В./
Кривий Ріг
Конспект заняття з розвитку мовлення в старшій групі
«Казка в гості завітала»
Програмовий зміст: розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, мислення, зосередженість, увагу, вміння впізнавати окремі казки та казкових героїв за характерними ознаками. Продовжувати вчити викладати знайомі казки в таблиці за змістом. Формувати вміння відповідати повними реченнями на запитання вихователя, слухати один одного і доповнювати відповіді товаришів. Вчити користуватися набутими знаннями при розігруванні сюжету знайомої казки, передавати емоційно та інтонаційно виразно її зміст, характер персонажів, вміло і вчасно підігрувати партнерам, творчо втілюватися в образ. Виховувати активність, наполегливість, інтерес та любов до українських народних казок.
Матеріал: скриня, конверт(з листом), ілюстрації до казок, дидактична гра «Скажи навпаки», дидактична гра «Склади казку»(таблиці), маски – наголівники до казки на новий лад «Коза – дереза» та атрибутика до казки.
Попередня робота:
Розповідання українських народних казок. Розглядання ілюстрацій до казок. Проведення дидактичних ігор: «Склади казку»(таблиці), «Дізнайся казку за малюнками», «Чий головний убір?», «З якої казки герой».
Хід заняття.
Привітання.
Діти у нас сьогодні наче свято, гостей зібралося багато. Давайте привітаємося з ними.
Діти. Доброго ранку ми вас вітаємо
Щастя, добра всім вам бажаємо.
Психогімнастика.
Вліво –вправо, вліво – вправо
Оберніться, озерніться,
Один одному посміхніться.
Вихователь. Діти ,які ви всі гарні, милі, привітливі!
Сюрпризний момент.
Вихователь. Хто це до нас завітав? Піду відчиню(заносю скриню та листа_
Діти, листоноша передав нам листа та цю скриню. Давайте я прочитаю від кого цей лист. Так це від Казки. Вона пише, що хотіла завітати до нас в гості, але злий чарівник переплутав всіх казкових героїв та зачинив їх у скрині і вони не можуть потрапити до своїх казок. Казка просить допомогти її повернути героїв у їхні казки. Діти, а ви любите казки? Тож допоможемо Казці (Так). Але скриня так не відчиниться, вона ж зачарована.
Вихователь. А, щоб відчинити її давайте пригадаємо таємниці казок.
Діти. Казки мають: початок, середину та кінець;
В казках тварини вміють розмовляти, готовити їжу, господарювати; є чарівні предмети які творять чудеса.
Вихователь. З яких слів починається казка, а якими закінчується? («Жили-були» та «Ось і казочці кінець, а хто слухав молодець»).
Чому вчить нас казка? (добру, мудрості, кмітливості, мужності, трудолюбивості …)
Вихователь. Все вірно, давайте ще раз спробую відчинити скриню (відчинили). Ось і перше завдання.
Гра «Розминка».
-як звали півника в казці «Колосок»? (півник Голосисте Горличко);
-в чий будинок забралася коза-Дереза? (зайчика);
- замісила баба тісто та спекла …(Колобок);
- курка, яка знесла золоте яйце? (Курочка Ряба);
- де дід з бабою знайшли кривеньку качечку? (в лісі);
- як звали мишенят з казки «Колосок»? (Круть і Верть);
- яку домашню тваринку зробив дід з соломи? (бичка);
- хто прогнав Козу- Дерезу з зайчикової хати? (рак);
- що закинув в небо Котигорошко на дванадцять днів? (булаву).
Вихователь. Гарно діти ви знаєте казки, але в скрині є ще щось для нас.
Так це лист, а в ньому сказано, що між двома березами знайдемо наступне завдання.
Діти озирніться, де ж ці берези? (діти знаходять дерева та підходять до них, між березами стоїть дошка на ній завдання)
Гра «Плутанина»
На дошці намальовані спутані казки.
1 – плутанина («Ріпка»; «Колобок»; «Колосок»).
2 – плутанина («Рукавичка»; «Пан Коцький»; «Котигорошко»).
3- плутанина («Коза – Дереза» «Кривенька –качечка»);
4 – плутанина ( «Котик і Півник»; «Теремок»).
Вихователь. Молодці впоралися і з цим завданням, але загляну скриню та візьму наступне завдання. Так це гра «Скажи навпаки». Тож сідайте діти зручненько та слухайте уважно.
Гра «Скажи навпаки»
Вихователь. Розумні ви в мене діти, та треба нам трішки відпочити.
Фізкультхвилинка
В казковій країні розминка
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками
Вгору піднімемо з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім на ліво поклали,
Потів на право і стали
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка
Нас збадьорила розминка.
Вихователь. А, я знову запрошую вас зазирнути до скриньки чи є там завдання. Подивіться, який великий конверт. Що в ньому? (діти розглядають конверт і ілюстрації до казки)
Вихователь: Не зрозуміло, що це за казки? Діти, спробуйте здогадатися!
Дидактична гра «Склади казку»
Діти викладають та розповідають послідовно за змістом казки.(Казка в таблиці).
Вихователь. Діти ви впоралися з усіма завданнями, відкрили скриню та повернули всіх казкових героїв до їхніх казок. Але нас чекає ще один сюрприз (вихователь демонструє дітям наголівники персонажів до казки на новий лад «Коза -Дереза».
Вихователь: Давайте покажемо нашим гостям казку на новий лад про «Козу -Дерезу» та ще і з цікавим кінцем (діти інсценізують казку).
Інсценізація казки «Коза-дереза» на новий лад
Актори: дід,баба,онучка,4-ри продавця, коза, вовк.
Ведуча
Жили – були дід, баба та онучка.
Дід
Щось сумно...
І в карти зіграв,
і новини передивився,
Баба
Так-так.
Все одне і те ж:
костюми ультра модні,
нові ціни від «Ейвон».
Онучка
(розмовляє по мобільному телефону)
Алло, салон краси
Запишіть мене на татуаж брів.
Дід
Нумо сходимо на базар
Онучка
Який базар
мені в салон краси потрібно ,
а ви про якийсь базар
Баба
А,я піду!
І може, щось купимо.
Дід.
Ну, то ходімо.
Ведуча
Поспішайте всі на базар!
Тільки сьогодні, тільки останній день
Розпродаж та знижок!
Кури, гуси, кролі,
кози — все чекає на вас!
Поспішайте
1-й продавець-
Пряники! Медові пряники!
купіть у мене пряники
Запашні,м’які, солодкі.
Дід.
Купую всі,але за копійку.
2-й продавець-
Купіть гусочку,
купіть мою гусочку!
Пір'ячко в неї м'якеньке,
Буде перина для Діда
і Баби тепленька.
Дід
Є у нас ортопедичний матрац
3-й продавець-
Купіть мого півника!
Купіть мого красеня!
Мій півник — молодець,
на голові червоний гребінець
Вранці всіх будить
Дід
Та в нас мобільні телефони є.
3-й продавець-
Тоді купіть яйця на сніданочок , свіжі, поживні, корисні.
Баба.
Ні ми любимо вранці йогурти їсти.
4-й продавець-
Кому кізоньку?
Кізоньку красиву,
Кізоньку розумну,
Що танцює і співає,
І усіх розвеселяє!
(кізонька – ме-ме)
Баба.
Купи, Дідусю, купи.
Вона така гарна, така мила.
Дід.
Та ну... Годуй, паси,ліпше полежать! (Баба насупилась,пустила сльозу)… Ну гаразд
Скільки хочете за свій товар?
4-й продавець.
Не багато і не мало,
за три копійочки.
Дід
Ой, як багато!
Баба.
Ой, Діду, купи, буду прати, їсти варити, тобі догоджати та в інтернет магазин не заглядати. Купи.
Дід
Ну гаразд!
4-й продавець. (віддає кізоньку) та каже
На тому бувайте здорові!
Козу забирайте,
шануйте її і догоджайте.
Ведуча.
І купили дід та баба козу,
І натішитись ніяк не можуть.
На базар недаремно ходили.
На другий день запропонував
Дід Бабі козу пасти.
Баба
Пасися, Кізонько,
на зеленій травичці,
пасися, добре наїдайся.
Ведуча.
А Кізка вреднюча,
Туди- сюди поглядала
Траву не жувала.
(Баба жене козу додому, а Дід виходить їх зустрічати).
Дід
Кізонько моя мила,
Чи ти пила, чи ти їла?
Коза
Не пила я і не їла.
Баба пасти не хотіла, все в інтернеті сиділа!
Як ішла через місточок,
Ухопила кленовий листочок.
От і все що я їла.
Дід
Що ти кажеш? От біда!
бабо ти чого її не пасла?
Баба
І пила вона, і їла,і в інтернеті я не сиділа!
Чим же я їй не вгодила?
Коза
Ти дідусь її не вір
Не пускай бабусю в двір.
Дід.
Що робить мені з тобою?
Попрошу мабуть онуку
Онучка
Діду, що ти ?
мені час уже на манікюр (бере сумочку та уходить)
Дід.
Беру в руки поясок,
Жену Кізку на лужок.
Баба.
Вже і вечір наступає,
А старого десь немає.
О! Назад уже жене. (підходять дід з козою до хати, а баба питає)
Кізонько моя люба.
Чи ти пила, чи ти їла?
Коза.
Не пила я і не їла.
Тільки бігла через місточок —
Ухопила кленовий листочок.
Дід.
Як це так, тебе не пас я?
ось така твоя подяка,геть іди.
А ти бабця пробач мене.
Ведуча.
Нема що робити.
Пішли засмучені Дід з Бабою,
а Коза — І не журиться,
знай - стрибає.
(Коза іде до лісу . )
Коза
Я — Коза-Дереза,
За три копійки куплена.
Вовк
Чую, чую хтось говорить.
Ти куди і звідкіля?
Де твій паспорт, документи?
Покажи мерщій, в моменті.
Коза.
От і вляпалась, я!
Ні прописки, ні розписки,
Треба швидше утікати,
Свої ноги забирати,
До хазяїв повертатись.
(Коза тікає від Вовка. Вовк намагається її догнати, але потім повертається).
Вовк
Я б її арештував,та немаю часу
Жде вечеря мене в дома...
Краще я оту козу
Стороною обійду.
(Дід та Баба сидять біля хати, Коза підходить до них).
Коза.
Дідусю, Бабусю, простіть мене.
Я все-все зрозуміла.
Важко у світі без довіри та рідних жити.
Дід з бабою
Ох, Кізонько наша мила,
ми тебе вже простили.
Будем разом жити ми
У злагоді та у добрі.
Виходять всі актори і кажуть:
Тут і казочці кінець, а хто слухав молодець!
Вихователь:
Діти, чи сподобалися вам пригоди які відбулися з нами? Яке завдання було найважче для вас? А яке найлегше та найцікавіше?
Діти, а за вашу допомогу Казка передала вам гостинця.
Вихователь: Дякуємо гості вам за увагу, до побачення.