Тема. Василь Барка . « Жовтий князь»
Мета: розкрити проблематику роману «Жовтий князь», удосконалювати
навички аналізу художнього твору та характеристики літературних
персонажів, аргументовано висловлювати власну точку зору, вдоско
налювати усне мовлення учнів, розвивати образне та критичне мисле
ння;
виховувати вдумливого і спостережливого читача, формувати інтерес
до вивчення історії свого народу.
Українська література
Тема. Василь Барка . « Жовтий князь»
Мета: розкрити проблематику роману «Жовтий князь», удосконалювати
навички аналізу художнього твору та характеристики літературних
персонажів, аргументовано висловлювати власну точку зору, вдоско
налювати усне мовлення учнів, розвивати образне та критичне мисле
ння;
виховувати вдумливого і спостережливого читача, формувати інтерес
до вивчення історії свого народу.
Тип уроку: урок-реквієм з елементами психологічного дослідження
Наочність: плакати «Голодомор 1933р.», схеми, тексти творів В. Барки .
Учні повинні знати :
біографічні відомості про письменника;
історію написання ,історичну основу, зміст роману «Жовтий князь».
Учні повинні вміти:
розкрити проблематику твору;
охарактеризувати головні сюжетні лінії роману;
розкрити зміст образів-символів твору, охарактеризувати їх
Епіграф уроку:
Все зміниться ! Буде без насильства, злиднів, неправди.
Хочемо – не хочемо , зміниться…
Бо на небі Сонце.
Василь Барка
Хід уроку
І. Мотивація пізнавальної діяльності
1.Оголошення теми , мети і завдань уроку.
Вступне слово вчителя
Кожен народ має власну історію, і ми не повинні оминати жодної сторінки
свого минулого.
Саме роман «Жовтий князь» повертає нам історичну пам’ять про голодомор 1932-1933рр. Це книга пам’яті мільйонам «безвинно убієнних» хліборобів і гнівний осуд тоталітарного режиму, твір-застереження, твір – реквієм.
ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
1.Історична довідка від групи «істориків»
(Розповідь про голодомор на Дніпропетровщині та в Жовтих Водах .Перегляд проекту)
2.Група «літературознавців»
а).Історія написання роману «Жовтий князь»( Інтерв’ю В.Барки та Миколи Жулинського)
б).Жанр твору. Назва роману.
1.Бесіда
-Що лежить в основі сюжету роману?
-Які основні проблеми порушує автор у своєму творі?
(Перша і головна проблема – хліб. Вона в романі наскрізна .Відповідно до найшановнішого в українців наїдку автор групує своїх персонажів на «хліботруди» і «хліботруси», які точно характеризують їх.)
-Цей роман показав історію однієї сім’ї , а ми за нею бачимо
Трагедію всієї України.
(Спочатку , поки було сховане пшоно , вночі їли кашу , потім усе, що залишилось на полі –буряки, качани капусти;тоді мерзлу конину)
(По старшого сина Миколу, розумного, доброго , справедливого
Це він дає влучні назви людям і нелюдям , як вони заробляють свій
Хліб:хлібо- проси, хлібо- вози …)
На чому гостро зіткнулися інтереси Мирона Катранника і
Григорія Отроходіна ?
(На чаші. Зачитати уривок.)
Мирон своїм мовчанням прирікає родину на голодну смерть. Міг
Би й признатися , заради своїх дітей . Все одно через деякий час
Село вимерло б, а Катранники залишились.
-Чому він так не зробив ?
( Бо людська мораль села не дають права вибору. Ніщо не може
Змусити Мирона вийти за межі народної моралі.)
Знайшовши у мертвого хліб , Мирон його не забрав. Є речі , через які переступити неможливо, як переступиш – ти вже не людина.
-Чому в голодній сім’ї залишається на столі спечений корж і його ніхто не їсть – ні Дар’я Олександрівна , ні Андрій ?
( Бо в родині Катранників всі жили один для одного. Висока етика
Родинних стосунків передавалася дітям , внукам .)
Отже , третя проблема – родинна педагогіка в житті людини .
а ) Порівняльна характеристика образів Мирона Кат ранника та Григорія Отроходіна за схемою.
Виявом психологічного стану літературного героя є внутрішній монолог.
Зачитайте думки Дарії Олександрівни, про що вони говорять?
В.Барка використав прийом видіння для- опосередкованого психічного стану героя Мирона Кат ранника .
-Що це за видіння?
Б ) – Які образи – символи використані в романі?
ІV Підсумок уроку
V Рефлексійна анкета
-Тяжко вертає собі народ України духовне здоров’я. Крок за кроком пройшовши хресну путь своєї далекої і близької історії, наш народ винайде себе, бо він гідний своєї долі.
VІ Домашнє завдання
Напишіть твір на тему « Віра у незнищенність українського народу
в романі «Жовтий князь» В. Барки».