Комунальний заклад
«Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №142
Харківської міської ради»
Конспект заняття
з національно -патріотичного виховання
для дітей молодшої групи
Тема: "Мій перший віночок".
Підготувала:
вихователь
Ротаєнко М.М.
Програмовий зміст: дати дітям поняття про український національний
одяг. Поглибити знання дітей про український віночок , символічне значення
квітів у вінку. Вчити викладати і наклеювати окремі елементи предмета, що
складається з кількох частин. Продовжувати розвивати у дітей образне
сприймання, відчуття кольору та діалогічне мовлення. Виховувати емоційно-
естетичні почуття, акуратність у роботі.
Матеріал: ляльки Оксанка та Іванко в українському національному одязі,
художній матеріал. заготовки квітів для віночків, приладдя для аплікації.
(Стук у двері. Заходять ляльки в українських костюмах.)
Вихователь: Діти, до нас завітали гості. Подивіться, хто до нас прийшов:
незнайомі нам дівчинка і хлопчик. Спитайте, як їх звати. (Діти запитують,
ляльки відповідають.)
- Мене звати Оксанка.
- Мене звати Іванко. Ми хочемо з вами познайомитися і подружитися.
(Діти запрошують гостей сісти.)
- Діти, подивіться, в який гарний одяг одягнені Оксанка та Іванко. Це –
українські костюми. Подивіться і скажіть: що одягла Оксанка, ідучи до нас в
гості? (Відповіді дітей: вишиту сорочку, спідничку, плахту, фартушок. На
шиї у неї намисто, а на голові – віночок.)
- А в що взута Оксанка? (В червоні чобітки).
- Молодці, діти! Ви добре розказали про Оксанчин костюм. Наші
дівчатка теж вдягалися в такі костюми, коли в нас було свято.
- От ми з Оксанкою і познайомилися. А хто розкаже про костюм Іванка?
Я вам допоможу. У що ж одягнений Іванко?
(Відповіді дітей: у вишивану сорочку, у червоні штани та червоні чоботи.)
- Так, правильно. Ці штани називаються шароварами, а підперезаний
Іванко поясом. От і з Іванком ми познайомилися. Діти, я бачу, що гості щось
нам принесли. Давайте спитаємо в них, що вони нам принесли.
(Діти звертаються до ляльок із запитаннями.)
Оксанка: (Вих.) – У моєму костюмі мені найбільше подобається віночок,
бо ж цей віночок оберігає дівчаток від усього злого і дає здоров’я, доброту і
ніжність. Нам з Іванком хочеться, щоб ви “сплели” віночки для ляльок.
- Вихователь: Діти, чи погоджуєтеся ви виконати таку роботу?
(Діти відповідають.)
- Тоді давайте розглянемо Оксанчин віночок. З яких квітів сплетений цей
віночок? Чи знайомі вам ці квіти? Назвіть їх.
(Діти розглядають віночок, називають квіти: ромашки, незабудки,
чорнобривці, барвінок.)
- Так, правильно, ми вже не раз говорили про ці квіти і милувалися їх
красою. А чи згадаєте ви, що означають ці квіти, що вони несуть людям?
Ромашка лікує від різних хвороб і несе доброту. Барвінок – символ життя.
Незабудка розвиває зір. Чорнобривці вплітають у віночок, щоб голова не
боліла і щоб дівчина була чорнобривою.
Вих: Молодці, діти. Бачиш, Оксанко, як гарно наші діти розповідають
про ці чарівні квіти, з яких сплетено твій віночок? Скажіть, діти: як потрібно
ставитися до квітів, до всього живого?
Діти: За квітами треба доглядати, поливати, а не можна топтати і зривати.
Вих: Добре, а щоб ви це краще запам’ятали, ми вивчимо віршик.
Я квітку чарівну не стану рвати,
ЇЇ додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати,
І не попити ранками росу.
- Діти, ось Оксанка з Іванком принесли нам віночки з барвінкових
гілочок і квіти, які треба помістити на віночок. Якого кольору листочки в
барвінку?
- (Зеленого, ця рослина завжди зелена)
- А це яка квітка? (Ромашка).
- Які в неї пелюстки, серединка? (Відповіді дітей).
- А якого кольору ця квітка? (Показати незабудку).
- (Блакитного).
- Як вона називається?
- (Незабудка).
- Добре, а ця жовтогаряча квітка як називається?
-(Чорнобривці).
- Молодці, діти! Ви гарно знаєте всі ці квіти. Тепер я вам роздам квіти, а
ви їх приклеїте на віночки в ті місця, де намальовані кружечки. Покажіть
мені пальчиком, куди будете наклеювати квіти.
(Діти накладають квіти на кружечки і приклеюють їх. Робота супроводжується записом пісні “Чорнобривці”, Оксанка та Іванко оглядають готові роботи.)
Оксанка: (Вих.) – Нам дуже подобаються ці віночки, ви дуже гарно
виконали роботу, молодці. Якщо ви дозволите, то ми віднесемо ці віночки
нашим подружкам. Вони будуть дуже раді. Ми дякуємо вам, діти, за такі
гарні дарунки.
(Діти прощаються з ляльками і запрошують їх прийти ще в гості.
Комунальний заклад
«Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №142
Харківської міської ради»
Конспект заняття з національно -патріотичного виховання дітей
молодшої групи
Тема: "Весняна пташка" (інтегроване заняття).
Вихователь: Ротаєнко М.М.
Тема: ВЕСНЯНА ПТАШКА (ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ)
Програмовий зміст: продовжувати знайомити дітей з народними святами та звичаями; виховувати інтерес до народних свят, почуття патріотизм на основі поваги та любові до природної краси рідного краю, бажання зробити приємне близьким людям, охайність; розвивати увагу, навички спілкування
з дорослим, діалогічне мовлення, образне мислення, образну уяву, пам’ять, дрібну моторику рук, відчуття форми, ритму, позитивне ставлення до спільної діяльності з педагогом, сенсорні здібності; учити дітей декорувати площинні зображення пташок елементарними способами (лініями, крапками, мазками); дати дітям елементарні знання про жайворонка, його зовнішній вигляд; закріпити диференціацію кольорів (жовтий, червоний, синій); словникова робота (жайворонок, пташка, весна, червоний, жовтий, зелений, голова, крило).
Матеріал: аудіозапис пісні жайворонка, зображення жайворонка, кошичок із печивом у формі пташок, столик для частування, чашки з узваром, паперові серветки; аркуші формату А5 з зображенням пташки жовтого кольору (для розмальовування), гуаш червоного та синього кольорів, пензлики, склянки з водою, серветки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Діти сидять півколом на килимі.
Вихователь. Діти, послухайте — хто це співає? (Вихователь вмикає запис співу жайворонка.) Це голос весняної пташки —жайворонка. Ось він який (показує ілюстрацію з зображенням жайворонка). Вам сподобалося, як співає ця пташка? Послухайте ще раз. (Діти слухають запис повторно.) Як ви гадаєте, про що співає жайворонок? (Відповіді дітей.) Він співає про те, що при- йшла весна, надворі потеплішало і жайворонок повернувся додому з далеких країв. Послухайте про нього віршик.
В небі жайворонки в’ються,
Заливаються-сміються,
Грають, дзвонять цілий день,
І щебечуть, і співають,
І з весною світ вітають
Дзвоном радісних пісень.
(О. Олесь)
А ще в Україні печуть печиво у вигляді пташок, щоб весна прийшла раніше. Це печиво так і називають — жайворонки. Погляньте, яке воно гарне (виставляє кошичок із печивом). Хочете його покуштувати? Тоді сідайте за цей столик. (Діти пригощаються печивом із узваром.)
Вам сподобалось печиво? А як воно називається? (Відповіді дітей.) А ще було заведено таких пташок розмальовувати й дарувати своїм близьким. Хочете порадувати ваших мам і тат? (Відповіді дітей.) Я приготувала для вас ось таких пташок і зараз навчу вас їх прикрашати. (Показує аркуші з зображенням пташок для розмальовування.) Та спочатку ми трошки пограємось.
Пальчикова гімнастика «Пташенята в гнізді»
Полетіла пташка-мати (Руки в сторони, імітація рухів крил.)
Малюкам жуків шукати. (Долонька гладить долоньку.)
А малята не літають — (Руки біля плечей, рухи долоньками, як крилами.)
Із гніздечка виглядають.
Вихователь. Якого кольору наші пташки? (Жовтого.) Якого кольору фарби я приготувала? (Червоного, синього, зеленого.)
Вихователь демонструє дітям зразок виконаної роботи, звертає увагу на кольори, ритмічність тощо. Далі показує та пояснює прийоми роботи, нагадує правила тримання пензлика, користування ним, звертає увагу на охайність. Далі діти розпочинають самостійну роботу. Вихователь застосовує індивідуальний та диференційований підходи.
Вихователь. Що ж, у вас вийшли дуже гарні жайворонки.
Увечері ви їх подаруєте вашим близьким. А вам вони подобаються?
А що найбільше сподобалось сьогодні на занятті? (Відповіді дітей.)
Вихователь організовує виставку робіт.
Підсумки заняття.
Комунальний заклад
«Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №142
Харківської міської ради»
Конспект заняття з національно -патріотичного виховання дітей
молодшої групи
Тема: “Граємо і мову вивчаємо”.
Вихователь: Ротаєнко М.М.
Заняття на тему: «Граємо і мову вивчаємо».
для дітей молодшого дошкільного віку
(4 – й рік життя)
Мета: познайомити дітей з новою закличкою про сонечко; згадати потішки, мирилки, знайомі забавлянки з пальчиками. Вправляти дітей у чіткій вимові голосних звуків. Активізувати розмовне мовлення, збагачувати словник словами: бабине зіллячко, дідове полечко, подвір’ячко. Розвивати інтерес до усної народної творчості. Виховувати любов до рідного слова, української землі.
Матеріал: фольклорний матеріал, ляльки в національному одязі, ілюстрації до забавлянки “Коник”.
Попередня робота: вивчення мирилок, забавлянок.
Хід заняття
Вихователь. Діти, давайте підійдемо до віконечка, і покличемо до нас ясне сонечко, яке десь забарилось.
Сонечко, сонечко,
Заглянь у віконечко.
Дітки гуляють,
Тебе виглядають.
А тепер, хто хоче сам покликати сонечко? (діти за бажанням промовляють закличку).
Вихователь. Діточки, сідайте рядком і поговоримо ладком.
Сідайте рівненько і поговоримо ладненько.
Зараз ми будемо “розмовляти” із нашими пальчиками.
Проводиться гра-забавлянка з пальчиками.
Оцей пальчик – наш татусь,
Оцей пальчик – мама.
Оцей пальчик – наш дідусь,
Оцей пальчик – баба.
А цей пальчик – хлопчик наш
І звуть його... (діти називають своє ім’я).
Один, два – це наша сім’я,
В гості до дітей приходять ляльки Івась і Оксанка. Івась говорить, що Оксанка його скривдила, і вони посварилися.
Вихователь. Діти, а що треба зробити, щоб наші ляльки не сердилися один на одного? Так, треба помиритися. А які мирилки ви знаєте?
Діти за бажанням розповідають мирилки:
1. Помирімося, помирімося,
Одне одному посміхнімося,
Будемо дружити,
Як у гаю квіти.
Та тільки не сварись.
І ніколи не сварімося.
Будемо з тобою,
Як риба з водою.
Ляльки “миряться”.
Вихователь. Діти, а наша Оксанка чомусь знов засмутилася. Вона говорить, що у неї є молодший братик і сестричка. Вона хотіла їх позабавити, але не знає як. Давайте їй покажемо.
Діти розповідають.
Гой-да-да,
Гой-да-да,
Добра в коника хода,
Поводи шовкові,
Золоті підкови.
Вихователь показує дітям ілюстрації, пояснює слова “поводи”, “підкови”.
Вихователь. Діти, послухайте уважно, зараз я розповім вам ще один віршик про сонечко. Він називається “закличка”. Це тому, що за допомогою цього вірша, люди зверталися до сонечка і закликали його на землю.
Вийди, вийди, сонечко
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На веселі квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Вихователь пропонує дітям покликати сонечко новою закличкою (усі разом, потім індивідуально).
В кінці заняття проводиться українська народна гра “Зайчик”.