Конспект заняття з ознайомлення з природою з елементами дослідницької діяльності для дітей середнього дошкільного віку на тему: «Де живе вітамінний сік.»
Мета: продовжувати виховувати свідоме ставлення у дітей до свого здоров’я, навчати цінувати його та дбати про нього. Розширювати знання дітей про те, що є корисним (раціональне харчування), а що – шкідливим для їхнього здоров’я. Сформувати у дітей уявлення про необхідну наявність вітамінів в організмі людини, про користь фруктів для фізичного розвитку людини. Спонукати дітей до детального сенсорного аналізу зовнішнього вигляду яблука; дослідити, що у яблука всередині. Використовуючи дослідницьку діяльність, наочно показати процес виготовлення корисного соку із яблук. Розвивати мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, збагачувати словник дітей дієсловами, прислівниками, іменниками з даної теми.
Матеріали: презентація «Досьє на яблуко», мультимедійна гра «Чудове яблучко», тертушка, пачка соку «Яблучний», муляжі фруктів, свіжі яблука, матеріали для проведення досліду,
Хід заняття
І. Організаційний момент:
Коло привітань: «Доброго ранку!»
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку тобі i мeнi!
ІІ. Основна частина:
Сюрпризний момент: (стук у двері).
– Чуєте, малята, хтось стукає до нас, піду подивлюся. Погляньте, нам передали посилку з нової пошти. Цікаво, а що ж в ній.
– (Ім’я дитини), подивись, що в коробці? (яблучка)
– Хто міг нам передати ці яблука? (люди, мама, їжачок)
Запрошую вас сісти в коло, а я вам дам по яблучку.
Пізнавальна діяльність: Бесіда-роздум
- Яблучко – це овоч чи фрукт? - На що схоже яблуко? (розвиток асоціативного мислення) - Де росте яблуко? - Що ви знаєте про цей фрукт?
Мультимедійна презентація: «Досьє на яблучко»
(Вихователь демонструє мультимедійну презентацію «Досьє на яблучко», супроводжуючі розповіддю)
Кого б ви обрали королевою саду? Яких дерев найбільше у садах нашої країни? Якими свіжими хрумкими фруктами можна ласувати весь рік? Здогадалися?
Найдавніші яблуні
Археологи виявили, що люди вирощували яблуні ще понад 8500 років тому! Це одне з найдавніших культурних плодових дерев на Землі. На нашій Батьківщині перший яблуневий сад був розбитий на території Києво-Печерської лаври ще за часів правління князя Ярослава Мудрого, тобто майже 1000 років тому.
Смачні та корисні
Яблука — найцінніше джерело мікроелементів та вітамінів. Лікарі вважають, що для підтримки здоров’я людина має споживати по одному-два яблука щодня. Англійське прислів’я радить: “З’їдай одне яблуко щодня, і лікар тобі не знадобиться”. Крім того, що ці фрукти чудово смакують свіжими, з них готують ще й силу-силенну наїдків! Яблука можна квасити, сушити, пекти, чавити з них сік, варити компоти, узвари, виготовляти варення, повидло, мармелад, дитяче пюре, додавати їх до салатів, десертів, робити з них начинку для пирогів і навіть… оцет.
Дослідницька діяльність: «Який гарбуз» (Обстежити зовнішній вигляд) - Якої форми? - Якого кольору? (Постукати по яблучку) - Яке на дотик? - Яка шкіра? (тверда) - А як ви думаєте, що у нього всередині? (Запропонувати відчути вагу фрукта) - Важке, легке?
(Діти сидять півколом, на столі яблучний сік в пачці, свіжі яблука.)
Дидактична гра: «Чарівна торбинка»
Діти по черзі дістають із «Чарівної торбинки» муляжі фруктів і називають що з них можна приготувати.
(Після гри вихователь показує дітям яблучний сік в пачці і запитує яким чином сік потрапляє у пачку.)
Дослідницька діяльність: «Сік гарбуза» Сік ми сьогодні приготуємо із яблук. Але як цей сік знайти, де ховаються вітаміни?
(Вихователь стискає яблуко в долонях, але сік в склянку не капає.)
(Вихователь стискає нарізані кусочки яблук, кусочки ламаються.)
(Діти через лупу розглядають капельки соку.)
(Показ приготування соку.)
(Вихователь миє яблука.)
(Вихователь знімає шкірку яблука.)
(Вихователь показує дітям яблучне пюре.)
(Вихователь бере склянку, вставляє у неї лійку. Зверху на лійку розкладає кусочок марлі. Кінці марлі піднімає вверх з’єднує їх в мішечок і починає акуратно стискати.)
( Діти разом з вихователем проціджують сік.)
ІІІ Заключна частина
Мультимедійна гра: «Чудове яблучко»
(Вихователь пропонує дітям пограти в онлайн-гру «Чудове яблучко» За допомогою колеса фортуни, вибирається гравець який вибере правильні відповіді.) Слайд 1 Знайдіть серед овочів, фруктів подібні за кольором до нашого яблучка. Слайд 2 Знайдіть серед овочів, фруктів подібні за формою. Слайд 3 Знайдіть овочі чи фрукти які схожі на дотик до яблучка. Слайд 4 Знайдіть казки в яких зустрічається яблучко.
1