Конспект заняття з розвитку мовлення
Будьмо ввічливі
(молодший дошкільний вік)
Мета: Розвивати самостійність дитини, виховувати розуміння загальнолюдських цінностей , формувати інтерес до свого життя та близьких людей, закріпити форми ввічливості; Продовжувати навчати дітей переказувати невеликі літературіні твори, активізувати словотворення, вживання слів-антонімів, слів-синонімів; Знайомити дітей з народними прислів`ями,приказками,підводити до розуміння їхнього змісту.
Обладнання: сюжетні картини до дидактичної гри "Оціни вчинок", "вірш П.Сингаївської "Зайчик у трамваї", оповідання Осєєвої В "Сини"
Хід заняття
-Діти,сьогодні у нас заняття з мовленнєвого розвитку. Давайте підготуємо наш язичок для сприйняття та відтворення української мови.
Дидактична гра "Різні слова "-
-назвіть "солодкі слова"(цукерки ,цукор, банан, груша, мандарин)
-"великі"слова ( хата,ведмідь,слон, автобус)
"гіркі" слова( цибуля, перець, часник, ліки)
Молодці,сідайте зручніше і послухайте вірш П.Сингаївської "Зайчик у трамваї"
Вскочив зайчик у трамвайчик,
Тільки це ж іще не все.
А трамвайчик не везе.
Бачить зайчик:входить котик
З вусами вже сивими,
А в руках у нього кошик
З яблуками й сливами.
Поступився місце зайчик
Котику старенькому,
І повіз чимдуж трамвайчик
Тай іще подзенькував!
-Малята,про кого розповідається у вірші?
Переказ змісту вірша дітьми.
-Як ви вважаєте,чи добре вчинив зайчик?
- Що він зробив правильно?
-Як ви гадаєте,що сказав зайчик при цьому?("Сідайте,будь ласка,прошу вас!")
-Що ви можете сказати про зайчика, який він?
-У світі багато добрих, ввічливих слів, які людям піднімають настрій,які сповнені душевного тепла, які просто приємно почути від людини близької,знайомої і незнайомої.Які чарівні ввічливі слова ви знаєте?Назвіть їх.
-Діти, яким тоном голосу слід говорити ввічливі слова?
-Часто виникають такі ситуації,коли вчинок визначає сутність людини: добравона чи зла, ввічлива чи байдужа, правдива чи ні.
Дидактична гра "Як вчинити?"
Вихователь ознайомлює дітей з ситуаціями, а вони розмірковують як в ній треба правильно вчинити і чому.
Ситуація 1
Мама несе з магазину важку валізу. Що слід зробити? Чому?Що ви скажете в цій ситуації?
Ситуація 2
Ви сидите в автобусі. Вільних місць немає. Тут на зупинці заходить жінка з малою дитиною на руках. Що слід зробити? Чому? Що слід сказати?
Ситуація 3
У парку собака гавкає на маленьку дівчинку, яка плаче. Що слід зробити?
Фізкультхвилинка
Станьмо , діти, рівненько.
Отак! Отак!
Вклонімося низенько.
Отак! Отак!
Далі руки отак в боки,
Веселенько підем в скоки!
Отак усі стриб!Стриб!
А ніжками диб, диб!
Вгору ручки піднімаймо,
І всі разом присідаймо!
Ось так, от!
- Ми продовжимо з вами розмову про те, як слід себе вести. Послухайте, будь ласка, оповідання
Читання оповідання В. Осєєвої "Сини"
Запитання до дітей за змістом прочитаного:
- Куди прийшли жінки?
- Хто ще підійшов до криниці?
- Ким хвалилися жінки?
- Що сказала третя жінка про свого сина?
- Чи важко було жінкам нести воду?
- Що вони відчували?
- Хто вибіг на зустріч жінкам?
- Що робили хлопчики?
- Що зробив третій хлопчик?
- Як дідусь прокоментував таку ситуацію?
- Якими були два перші сини?
- Який третій син?
Переказ оповідання дітьми.
Робота над прислів`ями та приказками
Про риси людської вдачі є багато народних приказок та прислів`їв.Ось послухайте їх та спробуйте пояснити, назвати одним словом про яку людину йдеться.
1.Роботящі руки гори вернуть (Працьовитий)
2. Від теплого слова і лід розстає ( Лагідний, добрий)
3. Хоч не з красою, та з головою ( Розумний)
Дидактична гра " Навпаки"
Поганий -... (гарний, добрий);
Сумний -... (веселий, радісний)
Добрий-... ( злий, сердитий)
Жадібний -... (щедрий, подільчивий)
Грубий -... (ввічливий)
Правдивий -... (брехливий)
Читання вірша " Як треба допомагати бабусі" напам`ять дитиною
Бесіда за змістом
- Що ви можете сказати про дівчаток? Які вони?
- Що слід їм зробити?
Підсумок заняття
- Про що розмовляли на сьогоднішньому занятті?
- В які ігри гралися?
- Які твори читали?
- Хто в них вам сподобався?
- Які слова ввічливості ви запам`ятали?